Kabataş\'ın altında kalan gazeteciler

Gezi Parkı olaylarında Kabataş'ta bir grup göstericinin saldırısına uğradığını, tacize uğrayarak dayak yediğini iddia eden başörtülü kadın Türkiye'nin gündemini uzun süre meşgul etmişti. Ortaya çıkan yeni görüntüler ise tüm bu iddiaları yalanlıyor. Twitter'ın gündeminde ise görüntüleri izlediğini söyleyen gazetecilerden İsmet Berkan, Balçiçek İlter, Nihal Bengisu Karaca, Abdülkadir Selvi ve Halime Kökçe gibi yazarlar var.

Türkiye'nin gündemini uzun süre işgal eden iddialar, ortaya çıkan görüntülerle yalanlandı. Yeni görüntüler, taciz ve dayak iddialarını izlediğini ve bu görüntülerin emniyette olduğunu söyleyen İsmet Berkan'ı ve diğer gazetecileri ise zor durumda bıraktı.

İSMET BERKAN İZLEDİM DEMİŞTİ

Görüntüleri izlediğini söyleyen gazeteci İsmet Berkan, son olarak CNN Türk'te izlediğini iddia ettiği o görüntüleri anlattı. Berkan, uzaktan çekildiğini belirttiği görüntülerde, tacize uğradığını söylediği kadının, kucağında çocuk varken taşıdığı bebek arabasının devrildiğini söyledi.

BALÇİÇEK İLTER MORLUKLARINI GÖRDÜM DEMİŞTİ
 
Balçiçek İlter o dönemde Zehra D. ile konuşmuş ve genç kadının tacize uğradığına inandığını 'morlukları gördüm' sözleri ile özetlemişti. Ortaya çıkan görüntülerden sonra ise Balçiçek İlter şoke olmuş durumda. Twitterdan şunları yazdı;
 

İşte İlter'in o gün yaşananlarla ilgili yazdıkları;
 
"(...) Ben cesur bir kadın tanıdım o gün... 
 
Kalabalık bir grup tarafından darp edilen, tacize uğrayan, bebeği ve kendisi için ölümüne korkan, olur da şikayette bulunursa sokakta tekrar başına bir şey gelir mi kabusu gören...
 
Morluklarını da gördüm, ille de meraklıysanız, ama benim tanıklığıma ihtiyaç yok ki, raporu var zaten. Yaşadığı travmaya tanık oldum, konuşmasına, bana bakamayışına, olayı konuşurken bebeğini odada istemeyişine... Ellerini hiç bir yere koyamayışına... Geç gelen ama sonrasında hiç bitmeyen gözyaşlarına... 
 
Kabuslarına, sütten kesilmesine değinmiyorum bile...
 
Ruhunda telafisi imkansız darbeler yaratmış bir şey yaşadı Zehra! 
 
Hemen konuşamadı, neden sonra cesaretini topladı, ağzını açtı...
 
Başına gelmeyen kalmadı...
 
Kendi mahallesinde “neden konuştun?” baskılarına maruz kalmıştır belki, karşı mahalle hemen savcı rolüne büründü, hani kayıtlar? Hani adamların eşgali? Kendini bilmezlerin sonuncusu ise olup bitenleri lohusa sendromuna bağlama hadsizliği bile gösterdi. Onunla konuşup söylediklerini aktaranlar, yazanlar, üzerine yorum yapanlar aynı mahalleden olunca, zaten güvenilirlik de bitti, niyeyse... 
 
O yüzden benim kefilliğime başvuruldu! 
 
Ne acı... "

NİHAL BENGİSU KARACA İLE HALİME KÖKÇE O GÜNLERDE ŞÖYLE MESAJLAR YAYINLAMIŞTI

 

KÖŞE YAZARLARI O GÜN ŞUNLARI YAZMIŞTI

Abdülkadir Selvi: ”Kabataş İskelesi’nin karşısına geçerken bir grup eylemciyi görüyor. Bunların Gezi eylemcileri olduğunu fark ediyor, hatta çevre ve ağaç eylemi yaptıkları için de en ufak bir rahatsızlık hissetmiyor. Ama ne oluyorsa o sırada oluyor. Grubun içinden birkaç kadın, ‘Tayyip’in…’ diyerek önce sataşmaya daha sonra saldırmaya başlıyorlar. ‘Ne geldiyse bundan geldi’ diyerek başörtüsünü çekiyorlar, genç anneyi tekmeleye başlıyorlar. Bu sırada grubun içinden bazı erkekler de vurmaya başlıyor. Olay yerindeki bir adam müdahale edip, genç anneyi kurtarmaya çalışıyor. Onu da dövüyorlar. Bebek arabasını parçalıyorlar, genç anneyi tekmeliyorlar. Bu arada, ‘Bu sefer devrim yapıyoruz, sen de gideceksin Tayyip de gidecek’ diye bağıranlar, ‘Tayyip’i asacağız’ diye öfke nöbetine tutulanlar var.”

Balçiçek İlter: “Kalabalık bir grup tarafından darp edilen, tacize uğrayan, bebeği ve kendisi için ölümüne korkan, olur da şikayette bulunursa sokakta tekrar başına bir şey gelir mi kabusu gören… Morluklarını da gördüm, ille de meraklıysanız, ama benim tanıklığıma ihtiyaç yok ki, raporu var zaten. Yaşadığı travmaya tanık oldum, konuşmasına, bana bakamayışına, olayı konuşurken bebeğini odada istemeyişine… Ellerini hiç bir yere koyamayışına… Geç gelen ama sonrasında hiç bitmeyen gözyaşlarına…”

Eyüp Can: Başbakan, Kabataş’ta iğrenç bir saldırıya maruz kalan genç anneyi başörtülü olduğu için miting meydanlarında daha bir hararetle savundu… Kemal Kılıçdaroğlu ise başörtüsünden dolayı adeta bu mağdur anneyi ispata çağırdı! Bir kadını sırf başörtülü olduğu için uğradığı tacizden dolayı ispata çağırmak ne demek? Başı açık olsa… Yine de “İspat et” der miydi Kemal Bey? Vicdanı olan herkes, o genç anneye yapılanları açıkça lanetliyor. O annenin yaşadıklarını anlamak için başörtülü olmak gerekmiyor. Azıcık insan, azıcık vicdan…

İsmet Berkan (Twitter’dan): Çok ama çok acı bir öykü… Maalesef gerçek. Mobese görüntüleri dahil pek çok şey var. Savunulur tarafı olmayan bir olay… (Siz izlediniz mi, sorusu üzerine) Evet.

Elif Çakır: ”Elimde 25 yaşında bakmaya kıyamayacağınız kadar masum, gencecik bir anne ve altı aylık bebeğinin fotoğrafıyla izliyorum olan biteni. Ve geceleri bir albasması gibi çöküyor üzerime, bağırıyorum bağırıyorum ama kimsecikler duymuyor, sonra sesimin çıkmadığını, çıkamadığını fark ediyorum. Yüreğimdeki o sıkışmışlık hissiyle, çaresizlik hissiyle günlerdir elimdeki o fotoğraf karesini, o annenin ve bebeğinin yaşadıklarını herkesin hepinizin gözünün içine sokup ‘Bu mu masumluğunuz? diyerek avazım çıktığı kadar bağırmak istedim… Ama sustum. Hepimiz sustuk. Ben ve olayı bilen bütün arkadaşlarımız tek kelime etmeden sustuk.”

Mustafa Akyol: ODTÜ’nün mezuniyet töreninde açılan bir dizi “Gezi Parkçı” pankart, tartışma konusu oldu. Parktaki kadar zeki ve yaratıcı sloganlar yoktu aslında ortada. “Biber kullanma demedik, salça olarak yine kullan” cümlesi, örneğin, biraz “sana ne-saman ye” seviyesini yansıtıyordu. Asıl sorun ise, dev bir pankarta yazılan şu mesajdaydı: “Benim integral alamayan bacılarımı dövdüler.” Bu, Başbakan Erdoğan’ın Kabataş’taki rezil saldırı için söyledikleriyle edilen bir alaydı. Ama asıl o saldırının mağduru olan hanımefendiye karşı yapılan bir terbiyesizlikti. Bu terbiye zaafiyeti epeydir sürüyor aslında. Yaşadığı saldırıyı anlatan insana “ispatla bakalım, yoksa inanmayız” diyenlerce sürdürülüyor. Dolayısıyla bence, Kabataş saldırısına dudak bükmenin altında başka bir şey var: Saldırganlığı, otoriterliği, bağnazlığı hep “karşı taraf”a atfeden, kendi tarafına ise toz kondurmayan bir “cemaatçilik.” Laik cemaatçilik…

Nihal Bengisu Karaca: “Gecizilerin başörtülü anneye saldırı görüntüleri var. Görüntüleri izledim.”

Mehmet Metiner:  İğrenç, namert saldırıların görüntüleri elimizde.

Aslı Aydıntaşbaş: ”70-100 arası üstü çıplak, elleri deri eldivenli adam” bölümünün abartılı olduğunu düşünsem de, ortada bir taciz vakası olduğuna pek şüphe etmemiştim. Haklıymışım. Milyonlarca insanın sokakta olduğu eylemlerde herkesin pirüpak olmadığı, arada vandalların, magandaların, provokatörlerin de olabileceği ortada. Taciz edilen başörtülü kadın hepimizin kardeşidir.”

Mustafa Karaalioğlu: “Siz, Taksim Meydanı’nda yaktığınız ateşin etrafında şarkılar söylerken içinizden bir güruh hemen aşağıda Kabataş’ta genç bir “başörtülü” kadını ve bebeğini tartaklıyordu. Mizah duygularını yitirmişlerdi ama küfürleri gayet okkalıydı. Bu ülkenin işgal yıllarından beri şahit olmadığı bir sahneyi oynuyorlardı. Afacan değil barbardılar! (…)

Gezi Parkı’nın sembolü, kırmızılı siyahlı kadınlar değil, Kabataş’ta 6 aylık bebeğiyle dayak yiyen, yerlerde sürünen ve ağır hakarete uğrayan Z.D. isimli genç kadındır. O kadının 2013 yılının Haziran ayında uğradığı saldırı, hakaret ve insanlık dışı muamele parktaki ağaçlardan, kışladan, AKM’den daha önemlidir. Nasıl bir insanlık erozyonu ve nasıl bir öfke ile baş başa yaşadığımızın resmidir o sahneler. Unutmayalım… Genç bir kadına, altı aylık bebeğine saldıran, döven, küfürler yağdıran kadın ve erkek suretinde olsa da insanlıktan çıkmışlarla birlikte yaşıyoruz. Kadınlar küfürlerle, alkışlarla erkeklere tezahürat ediyor, erkekler de vuruyor. Kadını dövüyor, bebeğini tartaklıyor, küfürler yağdırıyorlar ve sonra da Gezi Parkı’na çıkıp eyleme katılıyorlar. Bu ülkenin sağduyu sahibi insanları, politikacıları, vatandaşları da onların eylemini, demokratik bir haktır, söylediklerine kulak vermek lazım diyerek günlerce savunuyor. Kendi yaşam tarzının namı yürüsün diye günahsız bir kadına, bir bebeğe saldıracak kadar başkasını umursamayan bir güruhu… Kendi evi ayakta kaldıktan sonra Türkiye’nin yanmasını umursamayan benciller sürüsü… Dindar olana karşı sınırsız ve önlenemeyen bir nefret, kendisine benzemeyene karşı dizginlenemeyen bir düşmanlık. Sesinizi çıkarmadınız… Bu ülkede O’nun gibi milyonlarca “başörtülü” kadın olduğunun farkında mısınız bilmem! Naçizane bir tasviyem olacak. Tartaklamakla bitmezler, onları benimsemek lazımdır.”

(Ayrıca CNN Türk’te Enver Aysever’in hazırladığı ‘Aykırı Sorular’ programında):  “Televizyon programımda gözlerimi yaşartan bir olay oldu. 28 Şubat döneminde baskılar görmüş, daha sonra mayıs ayında arabasıyla birlikte Gezi olaylarının içine düşen başörtülü kadın ve arabası tartaklanırken, çocuğu babasına şöyle demiş, ‘Baba biz yeni bir araba alalım arkası kapalı olsun, annemi görmesinler.’ Buna benzer birçok örnek var. Bunlar 2013 Türkiye’sinde yaşanıyor. Türbanlı kadınlar bu olaylarda başlarına bir şey gelmemesi için dışarı çıkmaya imtina ettiler.”
 
ERDOĞAN O GÜN NE SÖYLEMİŞTİ?

Erdoğa Gezi Parkı olayları sırasında, yaptığı konuşmalarda, bir yakınının gelininin kucağında bebeğiyle Gezi Parkı eylemcilerinin Kabataş’ta saldırısına uğradığını, kadının yerlerde sürüklendiğini iddia etmişti.

TWİTTER'DA OLAY OLDU

Kabataş görüntülerinin yayınlanmasının ardından twitter'da da büyük bir tartışma başladı. Görüntülerin İsmet Berkan'ı ve diğer yandaş gazetecileri yalanladığını belirten kullanıcılar, ünlü gazeteciyi mesaj yağmuruna tuttu ve diğer gazetecilerin ifadeleriyle ilgili eleştirilerde bulundu. İşte o yazılanlar;

Emre Uslu ‏@EmreUslu  31m
Farkında mısınız? Ylanlarınız pul pul dökülüyor. Dürüstlüğünüz 17 Aralık'tan sonra bitti. Adınız HIRSIZ'a çıktı çoktan...
 
Emre Uslu ‏@EmreUslu  30m
Dün Operasyon gazetilerinden Abdulkadir Selvi bitti  bu gün Elif Çakır. Yalanla http://www.gazeteciler.com/gundem/balcicek-ilterden-kabatas-gorunutleri-icin-aciklama-74160h.html … gazeteci olusun ama Yalandan olursun
 
mehmetbaransu ‏@mehmetbaransu  7h
Başörtülü Nihal de Kabataşla ilgili bir hayli yalan döktürmüştü. Başörtüsünu üç kuruş ugruna kir pas içinde bıraktılar. Kirlettiler. Yazık

yavuz oğhan @yavuzoghan
Kandırılmısız; kabatas sıyası cıkar ıcın abartıldıysa vah sıyasete; vah sıyasetcılere; kanald tarıhı bır ıs yaptı

Rüstem Batum @RustemBatum
Bir tarafta polisin öldürdüğü 6 suçsuz genç, tutuklama, sansür, gaz, dayak, hırsızlık, rüşvet Diğer tarafta 1 türbanlıya "sahte" saldırı

Çiğdem Mater @cigdemmater
kabatasin anlatildigi gibi cikmamasi beyanin esas oldugu gercegini degistirmez, aman diyeyim. kadinlar zaten zor ses cikariyor, bahane olmasin

Sevim Gözay @SevimGozay
Unutulmamalıdır ki; #Kabataş "senaryosu" gücünü kürsüden aldı. A Selvi'nin açılış yazısının başlığı bile: "Başbakan'ın sözünü ettiği gelin".

Şebnem Bozoklu @sebnembozoklu
Vay gidi İsmet Berkan...

Emre Uslu @EmreUslu
Ulan danışmanlar koca Başbakan'ı Teyyo Pehlivan'a döndürdünüz be. Adama söylediyorsanız doğru yalan söyletin bari.. http://t.co/drgYrMDHnh
 
Alper Sarı @alperseri
kabataş'da üzerine işenilen başörtülü kadın videosunu izledim, video o kadar durağan ve olaysız ki siyah beyaz yapsan fransız kısa filmi

Nebil Özgenturk @nebilozgenturk
Kanal D Haber'de başta kaptanları Süleyman Sarılar tüm namuslu habercileri alkışlayalım.. Yalanla yaşayanları(güya meslektaş!) lanetleyin..

Armağan Çağlayan @Armagan_caglaya
İsmet Berkan ne seyretti? Daha geçen hafta anlatıyordu CNN'de?

Erhan Karadağ @karadagerhan
"kabataş" hikayesi, konuşmalar, yazılar vs.. haklı çıkmak değil ki mevzu, mağdur olmak için huzuru bozmak...

HAYKO CEPKİN @HAYKOCPQN
Görüntüleri dehşet içinde seyrettim. Kadın sanirim Kabataşta kocasi tarafindan hunharca bekletilmis. Yaziklar olsun.

Ali Murat Hamarat @Alimhamarat
İsmet Berkan özür dilemeli mi... Yetmez ama evet!

Serkan Altuniğne @serkanaltunigne
İsmet Berkan'a artık yolda rastlasam adres bile sormam...

rotahaber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.