İlber Ortaylı;Cahil İnsan nefis biridir!

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kanaltürk ekranlarında Candaş Tolga Işık'ın sunduğu Bunu Konuşalım programına konuk oldu.

Ortaylı, yeni oynadığı reklam filminden gündemdeki olaylara dair birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte İlber Ortaylı'nın konuşmasından satırbaşları...

REKLAMLARDA OYNAMAYA NASIL İKNA OLDU?
Bu kamusal bir şey... Bankalar grubunun destek hizmet veren kuruluşu: Kredi Kayıt Bürosu. Tüketicinin entegre olması için bir kamu hizmeti, o yüzden kabul ettim. 
Benim kitaplarım iki çeşit biri klasik tarih kitapları sıkıcıdır bir kısmı da daha sade üslupla yazılan kitaplar. Onu da özellikle lise öğrencileri çok okuyor. 
Gerçek yaratıcılığın olmadığı veya taklitçiliğin kısa zamanda cezalandırıldığı bir ülke olmadığımz için şu an idare ediliyor.

SİYASİLER TARİHİ BİLMİYOR
Şimdi öyle uyduruk tarih anlatıyorlar ki bilhassa partiler… Mesela İsmet Paşa ile Türkeş, Menderes'i astırmış gibi. Korkunç bir şey... Neresinden düzelteceksin şaşırırsın, buna dikkat etmek gerekir. 

Türkiye'de İslamiyet'in İslam’ına uygun yaşatılmadığı söyleniyor... Bunlar doğru değil abartma. Bunları tarihçi çevreler değil siyasi çevreler yapıyor… Ve bunları da düzeltmiyorlar düzeltmeleri lazım. Böyle devam ettikçe insanların başka yorumlarına da inanmıyor insanlar.

Mimar Sinan’ın kafatasının kayıp olduğunu söylüyorlar ancak bunu anlamak için mezarını açmak lazım, başka türlü kanıtlamak mümkün değil. Ancak ben de büyük mimarımızla bu kadar uğraşılması taraftarı değilim. 

TÜRKİYE'DEKİ RESTORASYON İŞİ TAM BİR FACİA
Türkiye'de yetişen mimarları hiç iyi bulmuyorum... Malzeme tanımıyorlar, mimari tarihi tanımıyorlar, özgün üslupları yok, işi bilmiyorlar.. Fazla iddialılar. Bir işte hırslı olmak başka iddialı olmak başka. Çevresini bilmiyor ve incelemiyorlar. Çok da zararlı oluyorlar.
Bizim sektörde mühendisliklerin işçiliği iyidir ancak bunlar onu da iyi bilmiyor. Mimar Sinan aslında bir mühendistir... Mimaride mühendisliği de iyi bilmeleri lazım. Hele ki bir de restorasyon faslı var ki o daha bir facia. Çok kötü restaratörler var.

PRENS CHARLES ZEKİ ÇOCUKTUR
Biz de değişimler sürekli hale gelince düzen oluşturmak çok gecikti. Şimdi ise evlerin yerini gökdelenler alıyor. Prens Charles zeki bir çocuktur... İstanbul’a bir gelişinde Charles “Ne yaptınız bu şehre?” dedi.  Bunu ağzından kaçırdı ama bence çok iyi bir tenkitti. Biz bunu hak ettik ve ben adama şükran duydum. Çünkü kim söylerse söylesin vız gelir de Prens Charles söyleyince özellikle İstanbul'un 'high sosyetesi' duruma kulak asar. 

CAHİL İNSAN NEFİS BİRİDİR
Cahil görmemiş insanlarımız etrafa bir başka türlü bakar kendince bir bilgi birikimi gelişir. Bir nevi kendince bilgelik bir zevk geliştirir. Tam tersi yarı cahil insanlar oy da veremez kendi ve milli menfaatleri de kollayamaz... Kaba olurlar kavgacı olurlar. Cahil ise biri nefis biridir. Kötü şartlarda yaşıyorsa şartları ve haklarını takip edemez... Dolayısıyla çoluk çocuğunu geçindiremez. Ama cahil dediğin insanlar çevreye başka türlü bir boyuttan bakarak. Şu an azalıyor bu pastoral insanlar. 
,
Bizim insanımız demokrasi yerine hep bir kolay yolunu buluyor. Bu böyle bakarsınız batı demokrasi dediğiniz toplumlarda çocuğun neyse o olur. Onun kabiliyeti varsa hukuk fakültesine gider yoksa mühendis yapılmaz. Veya hak etmediği yere girmez o çocuk. Herkese aldatmaya yönelik bir nizam toplum olarak bize yerleşmiş durumda. 

TÜRKİYE’DE PARASI OLANLAR ELİT OLUYOR
Elitsiz toplum olmaz o elitin nasıl olacağına bakmalı... Türkiye’deki elit sınıf çok fazla tırmanan sermayedarlar, bürokratlar. Bizde aristokrasi yok parası olanlar elit oluyor bizde. Eğitimde kaliteli insan yetiştiremezsen, bir takım insanlar partizan ilişkilerle hak etmedikleri yerlere çıkarsa hatta iş hayatına aksetmeye başlarsa oradaki elit hak etmemiştir. Çok fazla elit dolaşımı çok fazla demokrasi değildir. 
Bizde gerçekten emek vermeden ciddi bir sermaye elde etmek ciddi bir elit dolaşımı olmasına sebep oluyor. Batı toplumlarında ciddi bir elitlerin hızlı bir dolaşımı yok. Kolay kolay dikeyine terfi edemiyorlar. Türkiye’de ise tam tersi… Bunu rahatça görebiliyoruz.

KILIÇDAROĞLU'NUN ELİTLİKLE İLGİLİ SÖZLERİ
Rakı masasında memleket kurtarmak çok umumi bir şeydir. Beni ilgilendirmiyor, o partili değilim… Yıllardır da aynı şikâyet vardır. İnsanlar gidip doğrudan doğruya seçmenle iletişim kuracaklarına otururlar kendi aralarında partiyi konuşup dururlar. Bu bazı partilerde sürekli hale gelmiş bir hastalıktır. İktidar partileri ise daha çok dolaşarak bu işi yaparlar. E bu niye? Bu imandan dolayı mı dolaşıyor yoksa sonunda bir şey mi bekliyor onu bilemeyiz ve ölçemeyiz. 

TOPKAPI SARAYI’NDAKİ GÖREVİ
Topkapı Sarayı’ndaki görevimi bırakmadım, 7 sene boyunca çalıştım… 65 yaşında ise emekli oldum. Üniversitede bunun istisnası vardır şu an oradaki işime devam ediyorum. Bu yılsonunda oradan da emekli olacağım. 
Topkapı Sarayı'ndaki görevim beni mutlu etti ama bir daha kabul etmem. İkinci hayatımda dünyaya gelirsem öyle bir iş yaparım. Dünya müzeleriyle ilişkilerim işim sayesinde arttı… Benim tarih bakışıma, metoduma da çok katkısı oldu.

CAHİL TANIMI
Cahil insan dediğimiz, bugün bilmediğini bilmeyen adamdır. Yarım yamalak, çeyrek çepelek bir eğitim gören; fevkalede dengesini kaçırmış, davranışları bozulmuş ne dediğini bilmeyen saldırgan, küstah adamdır. Cahil insana asla tahammülüm yoktur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.