Hilal Kaplan’ın kocası Yeni Şafak yazarı oldu
28 Şubat döneminde baskı nedeniyle işsiz kalan birçok liberal yazarın limanı olan Yeni Şafak gazetesi, son dönemde bir yandan  Ali Akel'le başlayan ve şimdilik Murat Menteş'le son bulan 'AKP'yi eleştirenlerle yollarını ayırma' politikasını sürdürürken bir yandan da yeni yazarları kadrosuna katmaya devam ediyor.
 
Bu isimlerin sonuncusu ise kendisi de Yeni Şafak'ta yazan Hilal Kaplan'ın kocası Suheyb Öğüt oldu. 
 
Daha önce de çeşitli forumlarda yazılar kaleme alan ve son olarak Erdoğan'a övgü için yazdığı "Başbakan çingenedir" yazısı ile dikkat çeken Öğüt, Yeni Şafak'taki ilk yazısında AKP'nin icratlarını övdü ve başta Gezi Parkı eylemleri olmak üzere AKP icraatlarına karşı çıkanlardan nedne tiksindiğini açıkladı. 
 
İşte Hilal Kaplan'ın yeni  köşe komşusu olan kocasının Yeni Şafak'taki o ilk yazısı...
 
Solcuların 'güzel ruhları'ndan tiksinirim
 
'Hiç insan güzel ruhtan tiksinir mi?' demeyin. Tiksinir kardeşim. Hele bahsettiğimiz bu 'güzel ruh'lar, bizim Allah'ta (cc), onun resulünde (sav) ve onun tebliğ ettiği dinde bulduğumuz güzellik değil de; bilhassa 16. asrın İspanyol mistiklerinde, Shaftesbury ve Richordson gibi İngiliz filozoflarında, Rousseau gibi Fransız 'aydınlanmacıları'nda ve Wieland, Goethe ve Schiller gibi Alman 'romantikleri'nde tebarüz eden; kendi masumiyetini muhafaza etmek uğruna ellerini kirletmekten ölümüne imtina eden 'güzel ruh' ise, insan böyle bir ruhtan ancak Hegel'in tiksindiği gibi tiksinir.
 
Evvela bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için belirtelim ki bu yazıda mevzubahis ettiğimiz 'ruh'tan kastımız şahsiyet değildir. Bilakis muayyen bir failliktir. Yani bizim bu yazıda tenkit edeceğimiz hususiyet -hâşâ- solcuların şahsiyetleri değil, kendilerine muayyen bir hakikat ufku verip onlara etik ve siyasi minvalde nasıl hareket etmeleri, kendileri ve ötekileriyle nasıl ilişki kurmaları gerektiğini vaaz eden muayyen bir normativitenin ürettiği muayyen bir failliktir.
 
'Güzel ruh', kendisinin de kurbanı olduğu ve kendi iyi niyetlerinin gerçekleşmesine mani olan o dünyanın gaddar şartlarını tel'in eder durur. 'Güzel ruh' için dünya bir lağım çukurudur sadece. İçinde yürümeye yani amel etmeye kalktığınızda üzerinize ufak da olsa bir pisliğin sıçramaması mümkün değildir. Bu yüzden 'güzel ruh', hakiki ve sahih (otantik) bir siyasi amel işlememeye karar verir. Sırf şikayet etmekle iktifa eder durur:
 
Mesela, AK Parti Kürdoloji Enstitüsü açtığında ana dilde eğitim olmamasından şikayet eder.
 
AK Parti'nin ayda birkaç yüz TL kira karşılığında fakir sınıfları ev sahibi yaptığı TOKİ inşaatlarının (594 bin yeni konut) estetiğinden şikayet eder durur.
 
AK Parti'nin harçları kaldırmasını ve kolej kalitesinde okullar inşa etmesini takdir etmek şöyle dursun 'neden özel üniversite sayısı artıyor?' diye şikayet eder durur.
 
AK Parti bütün cumhuriyet tarihi boyunca ekilen ağaçtan daha fazlasını ekmiş olsa da kendisi 'neden Gezi Parkı'ndaki ağaçlar kesiliyor?' diye şikayet eder durur.
 
AK Parti döneminde memur maaşlarının alım gücü iki katına çıkmış olmasına rağmen 'neden asgari ücretler bu kadar düşük?' diye şikayet eder durur.
 
AK Parti belediyeleri kurdukları sosyal tesislerde 1 liraya çay verirken 'neden içki satışı yok?' diye şikayet eder durur.
 
AK Parti 21 bin kilometre bölünmüş otoyol yaptığında 'AKP ülkeyi otoyollarla hegemonize etmeye çalışıyor' diye şikayet eder durur.
 
AK Parti enflasyonu tek haneli sayılara indirse de, IMF borucunu kapatsa da fakir vatandaşların özel hastanelerde sağlık hizmeti almalarına imkan verse de kendisi hayat pahalılığından şikayet eder durur.
 
Fakat 'güzel ruh'un farkında olmadığı bir şey vardır... Dünyanın talihsiz şartlarının oluşumunda en büyük pay sahibi olan aslında tam da kendisidir. 'Güzel ruh', Zizek'in Hegel'den hareketle söylediği gibi, sürekli hayıflandığı o dünyanın çivisinin çıkmışlığının tam da suç ortağıdır.
 
Solcu 'güzel ruh'un içinde yaşadığı totaliter Kemalist rejim AK Parti'nin siyasallarıyla dağılmaya başladığında, kendisi gerçekte hiçbir şeyin değişmediğini, aksine hâlâ -İslamcı- totaliter bir çekirdeğin hüküm sürdüğünü söylemeye devam eder. En büyük derdi de inkişaf eden yeni demokratik düzenin aslında ne kadar da totaliter ve otoriter olduğunu gözler önüne serecek bir maske indirme jestini gerçekleştirmektir.
 
SOLCULARIN KORKUSU  AKP'NİN DEVRİLMESİ
Solcu 'güzel ruh', totaliter 'İslamcı' bir hasma kelimenin tam manasıyla 'ihtiyaç' duymaktadır. Kendisi daima, ideolojik hasmının maskesinin düşeceği ve totaliter muhtevanın aşikar hale geleceği an için yaşamaktadır. Zizek'ten ilhamla diyebiliriz ki solcu 'güzel ruh'un gerçek arzu nesnesi AK Parti'yi demokratik bir zaferle mağlup edip onu demokrasi oyunun içinde mücadele edilecek eşit bir rakip olarak konumlandırmak değildir. Onun asıl (şuur-dışı) arzusu; 'Kaybetmek zorundayım, şöyle ağır bir darbe almalıyım, zira bu, benim hasmıma yaptığım suçlamalarda ne kadar da haklı olduğumu ispat edecek yegâne yoldur' mantığına uygun olarak kendisinin mağlup ve bu suretle muzaffer (!) olmasıdır.
 
Dolayısıyla solcu 'güzel ruh'un 'resmî' arzusu AK Parti'nin devrilmesi ve onun demokratik bir rakip haline gelmesidir. Ama hakikatte o tam da AK Parti'nin devrilmesinden deli gibi korkmakta; böyle bir 'devrim'de ne halt yiyeceğini, siyasetini nasıl modifiye edeceğini, ellerini kirletmeden bu lağım çukurunun içinde nasıl amel edeceğini, o güzel mi güzel ruhunu nasıl muhafaza edeceğini katiyen bilmemektedir. Ezcümle solcu 'güzel ruh'un gerçek arzusu AK Parti'nin 'totaliter' ve 'otoriter' olmasıdır.
 
Siyasi hasım figürü olarak AK Parti, solcu 'güzel ruh' konumunun ön-şartıdır; böyle bir mücrim olmadan solcu kendi subjektif konumunun ihtiva ettiği iç tutarlılığı kaybeder, dağılır, dahilî antagonizmasına düçâr olarak şizofrenleşir.
 
AKP'Yİ ELEŞTİREN CEMAATLERİ DE ELEŞTİRDİ
Doğrusu 'güzel ruh' sadece Türkiye'nin dünyevi solcularının iptila olduğu bir bela değildir. Pek çok marjinal Müslüman cemaat ve entelektüel de aynı 'güzel ruh'a sahiptir maalesef. Bunlar da sürekli olarak Kemalizm'den şikayet ederler, Kemalizm'i muntazaman tel'in ederler. Ama hiçbiri 'ellerini kirleterek' Kemalist hegemoniye karşı bu hegememonin kendisini tesis ettiği araçları ele geçirip karşıt hegemonik bir mücadeleye girişmeye teşebbüs etmez. Bu işi AKP'ye bırakırlar sonra da hem Kemalizm'i hem de AK Parti'yi tel'in etmeye devam ederler. Böylece 'güzel ruhları'nı muhafaza eder, 'güzel ruhları' için Allah'a hamd ederler.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.