GYV: Hizmet, Haşhaşilerle aynı kefeye konamaz !

Aslında dershanelerin kapatılma düşüncesi ile kamuoyuna yansımış olan AK Parti ve Hizmet arasındaki huzursuzluk takdir edersiniz ki uzun yıllar AK Parti ile belli bir uzlaşı içinde katkıda bulunarak pozisyon belirlemiş Hizmet'in kazanımların farkında.

8-10 yıla yakın vesayetçi dönemin ardından AK Parti demokratik adımlar adına ciddi adımlar attı. İnanç ve fikir özgürlüklerinin altının çizilmesi vesayete karşı mücadele AK Parti'yi desteklememizin en önemli sebepleri arasında yer alıyor. Kamuyounda bu ilkelerle kazanılmış hamle ve mesafe ve değerlerin özellikle dershanelerle endişeye düşüren, bir sektörü kaybetmek değil demokratik kazanımlarla ilgisi olmayan acaba geriye mi gidiyoruz endişesini taşıyan bir yaklaşımdır.

YOLSUZLUK OPERASYONLARININ CAMİA İLE İLİŞKİLENDİRİLMESİ KABUL EDİLEMEZ

Dershanelerin kapatılması 2015 yılına kadar tehir edildi. 17 Aralık'ta meydana gelen yolsuzluk operasyonlarının direkt olarak camia ile ilişkilendirilmesi camia ile ilişkilendirilmesi kabul edilemez. Zaman zaman yolsuzluklar olmuştur. Daha önceki dönemlerde de olmuştur. Yolsuzlukların ortaya çıkışı ile birlikte söylem son derece inciticidir. Zira Hizmet bugüne kadar kendis sivil çerçevesi içinde kalma hassasiyeti ile kaldı. 50 yıllık hizmetin gerek eğitim gerek insani yardım ve yurtiçi ve yurtdışı katmadeğerle birlikte belli çevrelerin ithamları 8 yıl yargılama konusu yapıldı.

Operasyonların yapılması ile birilkte zarar ve dış ayak vurgusu sanki bir cemaatin bir alternatif arayış içine girdiği Erdoğan'sız bir AK PArti isteği asla hakikate dayanmamaktadır.

Özellikle hareket üzerine zaman zaman kamuyounu aydınlatmak amacıyla açıklama yaptık. Emniyet ve yargıda yapılanma ile ilgili açıklama yaptık. MİT, çete örgüt meseleleri üzerine açıklamalar yaptık. Bununla ilgili duruşumuzu belirtmiştik.

HAŞHAŞİ BENZETMESİNE TEPKİ

Hizmet 50 yıllık süre içinde hesabını halka veren bir gönüllü teşkilattır. Attığı her adımı milyonların önünde atmıştır. Haşhaşiler olarak karanlık tarihe geçmiş, uyuşturucu kaçakçılığı olan, toplumu tehlikeye sokan illetli bir yapı olarak tarihe geçen Nizamül Mülk' ile hizmetin benzetilmesi kabul edilemez.

Hizmetin için silahlar uyuşturucular koyalım örgüt listesine alalım iddiaları tutmadı. İki polis bir jandarma ile tetör örgütü ilan ederiz iddialarının olduğuu süreçte bu hizmetle en ufak bir kaygımızın olmadığının altını çizeriz.

 160 ülkede 2 binden fazla kurum kuruluşla gayret ve emeğin içindeyiz. Ülkede hepimizin sorumluğu medyamızın sorumluğu çoktur. İdarecilerin sorumlulukları fevkalade önemlidir. Her söz cümle ülkenin bütünlüğü kendi bindiğimiz gemiyi batırmaktan farkı yoktur.

YARGIYA MÜDAHALE KAYGI VERİCİ

Aslında yolsuzluk operasyonundan sonra yargıya müdahale, emniyet ve yargı mensuplarının yerinin değiştirilmesi, siyasi dilin kutuplaşması, öteleşmesi kamplaştırması bizim açımızdan endişe verici kaygı verici fırsat bekleyenlere altın tepsi içinde fırsat sunmaktır.

Ülkemizi temsil eden bütün vatandaşlarına kadar birleştirici kusurlarımızı görmeyerek ötekileştirmeden gönül gönüle söylemlerle yeni bir dönemi inşaa edemezsek yarın bir araya gelemeyin sadece konuşamamaktan kontrolsüz her türlü mihrakların oyunana gelen mihrakların hedefi oluruz.

Ne olursa olsun bu ülkede hukusun üstülüğü konusunda ittifak etmek zorundayız. Yargının hatalarını yargıyla çözmek zorundayız. Hukuku askıya aldığınız ülkede ifade özgürlüğünüz gider. Mahrumiyet, can güvenliğiniz gider. Toplumsal uzlaşı ve barış tehlikeye girer.Toplumsal barışta yöneticilerin duyarlı olmalıdır. Hukuk çevresinde kalmak şartıyla devlet bünyemizin içnide ur telaki eden yapı varsa bütün delilleriyle hukuk çevresinde üzerine gidilmeli. Ancak elde bir delil bir isnat edilecek belge olmadan bir kitleyi itham etmek milyonlarca sevgilisi olan bir hareketi çeteyle örgütle itham etmek ve yine yapılan bütün çalışmaları görmezden gelerek yanlış tarihi referans vermek tehlikeli ve endişe vericidir.

Yargılamalarda hiçbirşey kusursuz olmuş denemez. Vesayetin yıkılmasında önemli rol alan yargılamanın ardından bugün çete ve cunta şeklinde adlandırmak anlamak mümkün değil.
Kazanımların kaybedilmemesi meselesi AK Parti'nin geçmiş dönemlerde referans ettiği ve üzerinde durduğu hukukun üstünlüğü, ab normları konusunda bu savrulmanın önüne geçilmesi gerekir. Hukuk çerçevesi içinde kalmak zorundayız. 17 Aralık Yolsuzluk operasyonu ile birlikte yolsuzluklar üzerine gidilmedikçe konuşulanlar gündem saptırması olarak algılanacaktır. Yolsuzluk yapanlar olacaktır hukuk onların üstüne gidecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.