Esat Çıplak: RTÜK, muhalif kanallar üzerine sopa olarak kullanıldı
 Bugün Gazetesi'nin haberine göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi ve başkan adayı Esat Çıplak, medyaya yapılan operasyonları değerlendirdi. RTÜK'ün de bu dönemden etkilendiğini söyleyen Çıplak, kurulun muhalif kanallar üzerinde sopa olarak kullanıldığını dile getirdi.  

KIRILMALARDAN ETKİLENDİK
Çıplak, “Dönem dönem Türk milletine musallat olan mazlumlar türer. Dönemsel mazlumlar ortak düşmanınız adalet, masumiyet, vicdan, merhamet, samimiyet, içtenlik, saflık, dürüstlük, temiz yüreklilik, hak, hakkaniyet gibi insanlık değerleridir.

Maalesef RTÜK de bu toplumsal kırılmalardan toplumun tüm katmanları gibi etkilendi. Üstelik daha yoğun ve daha yıpratıcı olarak. Toplumsal ayrışmalara müdahale alanı olan medyanın düzenleyici denetleyici kurumu muhalif kanallar üzerinde sopa olarak kullanıldı” dedi. Önümüzdeki süreçte bu sıkıntıların ortadan kalkmasını istedi. 1725 Aralık yolsuzluk operasyonundan sonra belli bir gruba yönelik linç girişimi uygulandığını açıklayan RTÜK üyesi Çıplak, diğer yayın organların bu durumu görmezlikten gelmesinin insan algısı ile alay etmek olduğunu kaydetti.

ADALETE SIĞMAZ
Çıplak, “Türkiye'de yayıncılık konusunda kurumsallaştığına inandığımız dört beş kurumdan birisine, kurulduğundan beri en az ceza ile muhatap olup, 17 Aralık itibariyle acımasızca bir linçe uğruyorsa bunu yayın ilkelerine uymadığı ile izah edemeyiz.

Gezi olayları sürecinde Halk TV'ye yapılan linç girişiminin benzeri bugün de başkalarına aynen yaşatılıyor. Bunu vicdanımıza, adalet anlayışına, hakka, hukuka sığdıramayız” dedi.

İLK İŞ KURUMSALLAŞMAK
RTÜK'ün 5 oyu sağlayamadığı için başkanlık seçiminin gerçekleşemediğine değinen Çıplak, en kısa zamanda seçimden olumlu sonuç çıkacağını aktardı. Başkan olması halinde yapacağı ilk işin kurumsallaşmak olduğunu vurguladı.

DENETLEMEYİ YÜRÜTECEK
Çıplak, “Üyelerin yeterli desteğinin oluşması halinde başkan olursam öncelikli işim Kurulu kurumsallaştırmak olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, ilgili kanunlar, evrensel hukuk kuralları ve kamu yararı ile tam bir tarafsızlık, bağımsızlık, demokrasi, insan hakları, ahlâk, eşitlik ilkeleri çerçevesinde düzenleyici ve denetleyici işlevini eksiksiz yürütecektir.

Kurumsal kimlikte saygınlık ve görsel işitsel yayın sektörü ile sürekli işbirliği halinde kurumsal değişiklikler yapmak hedeflerim arasında” açıklamasını yaptı.

YAYIN İÇERİĞİ ŞİKÂYET EDİLİYOR
Üst Kurul'a en yoğun şikâyetlerin yayın içerikleriyle ilgili geldiğinin altını çizen Çıplak, Üst Kurul'un görev alanına giren bin 500 civarındaki yayın kuruluşunun 80 kişilik bir izleme grubu tarafından denetlendiğini ifade etti.

ŞİKAYET HATTI ETKİLİ
En yoğun ve etkili şikâyet kanalının kurul tarafından oluşturulan ‘444 1 178' numaralı şikâyet hattı olduğunu belirtti.
Anahtar Kelimeler:
RtükEsat çıplak
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.