Emre Uslu: PKK tüm dünyada elçilikler açabilecek…

araf gazetesi yazarı Emre Uslu, TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen ve önümüzdeki salı Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek olan çözüm sürecine ilişkin yasa tasarısı ile PKK’nın hangi haklara kavuştuğunu tek tek yazdı.

Uslu bu yasa ile “Erdoğan’ı Öcalan önünde diz çöktürdüler” derken PKK’nın tüm dünyada elçilikler açabilecek yasal statüye kavuşacağını söyledi. Uslu bu yasa ile birlikte neler geldiğini 10 madde ile açık açık yazdı.

İşte Emre Uslu’nun Komisyon’dan geçen yasa ile ilgili yazdığı o yazı:

Çözüm süreci denilen “proje” ilk başladığında, “Erdoğan’ı Öcalan önünde diz çöktürecekler” yazmıştım. Geldiğimiz noktada ne isterse Öcalan hükümet anında yapıyor. Çünkü buna mecbur. Örneğin Diyarbakır Bingöl yolunu 25 gün kapatan PKK, Erdoğan’ı bir kez daha Öcalan’a mecbur etti ve Öcalan’ın istediği 6 maddelik yasa meclise getirildi.

Rusya'nın PKK'ya verdiği emir dinlemeye takıldı - TIKLA

Hükümet çevreleri ve MİT’ten “iyi haber alan” gazeteler ve gazeteciler kanun tasarısının çözüm sürecinde çok önemli bir adım olduğunu anlatmaya başladılar. Hükümet medyasına bakılırsa, PKK şimdiden silah bırakmış bile. Hatırlayın aynı medyaya ve MİT’e yakın uzmanlar, bilgileri MİT’ten aldıklarını açıkça ima ederek, televizyonlara çıkıp PKK 2013 eylülünde de silah bırakacak diyorlardı. Silah bırakmayı bir kenara bırakın, PKK ülkeden bile çekilmedi. Devletin yolunu kapatıyor, devlet yolu açamıyor sadece Öcalan’dan rica ederek yolu açtırabiliyor.

O dönemde herkes barış ha geldi ha gelecek, PKK silahları bırakıp yarın yurda dönüyor havası pompalarken, bunun PKK açısından ve bölgesel gelişmeler açısından mümkün olmadığını anlatmaya çalışmıştım. Mevcut yöntemle yürütülen çözüm sürecinin PKK’y güçlendireceğini belirtip, PKK güçlenirken neden silah bıraksın? İnsanları kandırmayın diye itiraz etmiştim.

‘PKK Türkiye’den de çekilmez, silah da bırakmaz’ yazdığım için ‘çözüm sürecine karşı çıktığım, kandan beslendiğim’ propagandası yapıldı. Ama ben doğru bildiğim gerçekten şaşmadım. Zaman istihbarat propagandistlerini, iktidar yalamalarını, PKK yandaşlarını haksız çıkardı. PKK Türkiye’den çekilmediği gibi bölgenin üstüne kabus gibi çöktü. Artık devleti işlevsiz kıldı. Artık devlet kendi egemenlik bölgesinde, hava alanı, baraj, ve karakol inşaatı bile yapamıyor. Çünkü PKK buna izin vermiyor artık.

Erdoğan PKK çekilecek diye yaptığı tüm açıklamalarını unuttu, tüm sözlerini yutmak zorunda kaldı. Yani Erdoğan’ı Öcalan önünde diz çöktürdüler…

Öcalan yasa tasarısını tarihi bir adım olarak niteledi. Peki yasa tasarısı gerçekten PKK’ya silah bıraktıracak hükümler içeriyor mu? Öcalan yasa tasarısını neden tarihi bir adım olarak görüyor? PKK ne kazanıyor, Türkiye ne kazanıyor?

Açık ve net olarak yazayım: Meclise gelen yasa iddia edildiği gibi PKK’ya silah bıraktıracak sürecin adımlarından biri değil. Yasa’yı Öcalan istedi ve hükümet çıkarmak zorunda kaldı. Yasanın temel amacı Öcalan’ın isteğini yerine getirip seçimlere giderken başını PKK belasıyla ağrıtmamak. Yani hükümet PKK/Öcalan şantajına (şantajın ucu kapatılan yollarla gösterildi) boyun eğdiği için bu yasa meclise geliyor.

Peki bu yasa Öcalan’a ne getiriyor? Öcalan neden böyle bir yasanın geçmesinde ısrar ediyor?

BU YASA İLE PKK KÜRTLERİN TEK TEMSİLCİSİ OLUYOR

Öcalan bu yasayla, kendisini ve PKK’yı, terör örgütü olmaktan çıkarıp, Türkiye Büyük Millet Meclisinin onayıyla, Kürtlerin tek temsilcisi konumuna sokuyor. Bu kadarla da yetinilmiyor. Yasa Öcalan ve PKK’yı devletle eşit konuma getirip, meclisin onayıyla aynı masaya oturtuyor. Sizin anlayacağınız PKK, devletin çözüm ortağı oluyor. Üstelik, PKK TBMM’nin onayıyla devlet ile eşitlenirken, aynı masada çözümü konuşacak, Kürtlerin tek temsilcisi haline getirilirken, devlet PKK’ya hiç bir ön şart da dayat(a)mıyor. Öcalan ne istiyorsa devlet onu onaylıyor…

Bu kazanımlar nedeniyle yasa, gerçekten de Öcalan açısından tarihi bir zafer. PKK’nın otuz yıllık savaşı boyunca isteyip alamadığı fiili tanınmayı bu yasaya resmi ve yasal tanınma olarak elde etmiş oluyor PKK.

Bu ne anlama geliyor?

1)   PKK TBMM tarafından resmen ve hukuken tanınan, devletin çözüm ortağı olduğu için AB ve ABD gibi uluslararası devletlerin terör örgütleri listesinden hemen çıkabilecektir. Doğrusu TBMM’nin tanıdığı, ve normalleştirdiği bir örgütün, Türkiye’nin talebiyle, AB ve ABD’nin terör örgütleri listesinde yer alması da zaten saçma olur artık…

2)   Bu yasayla PKK Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ)nün 1991 Madrid Konferansı’nda edinmiş olduğu uluslararası statü kazanma sürecine benzer bir süreci garantilemiş oluyor.

3)   Bir sonraki aşamada, PKK, tıpkı 1980’lı yıllarda FKÖ’nün yaptığı gibi Kürtlerin temsilcisi olarak tüm dünyada elçilikler açabilecektir…

4)   Bu yasanın sonucu olarak, PKK’nın tüm dünyada yaptığı illegal faaliyetler artık legalleşmiş olacak.

5)   Çözüm süreci adına yapılan tüm faaliyetlere dokunulmazlık zırhı getirildiği için artık Öcalan’ın PKK liderleriyle doğrudan veya telefonla görüşmesinin önünde hiç bir engel olmayacak.

6)   PKK, devlet ile eşit şartlarda masaya oturduğundan, çözüm süreci pazarlıkları görüşülürken, üçüncü bir ülkeyi hakem olarak masaya isteyebilecektir. Zaten PKK’nın müzakere şartlarından biri bu…

7)   TBMM, Öcalan ve PKK’ya devlet ile eşit statü verdiğinden dolayı, tarafların anlaşmazlığı durumunda uluslararası güçler, taraflardan birinin, PKK’nın çağırısıyla, Kürt bölgesine müdahil olabilecektir…

8)   PKK Kürtlerim meşru temsilcisi yapıldığı için, çözüm masasında referandum, özerklik dahil olmak üzere bir çok siyasi talep PKK tarafından gündeme getirilebilecektir.

9)   Devletin PKK’nın taleplerini kabul etmemesi durumunda PKK’nın konuyu uluslararası mahkemeler ve BM gibi kurullara götürme hakkını elde ediyor.

10)    Üstelik bütün bunları yaparken PKK’nın silah bırakması için hiç bir yasal güvence aranmıyor. Yani bu yasayla PKK elinde silahıyla devletle eşit bir şekilde masaya oturuyor ve tüm Kürtlerin yasal temsilcisi olarak pazarlık yapma hakkını elde ediyor.

Öcalan işte bu net kazanımlar için TBMM’ye sunulan yasa tasarısına TARİHİ BİR ADIM olarak görüyor…

Keşke bu yasa PKK’ya silah bıraktıracak bir adım olsa. Aksine PKK’yı silahıyla birlikte meşrulaştıran bir yasa geliyor meclise. Ben gerçekleri yazayım siz yine ne derseniz deyin. Zaman en iyi gösterge…Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.