Başbakan Kaç Gazeteciye Dava Açtı?

Başbakan’ın dünkü Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Meclis Grup Toplantısı’nda sarf ettiği “İngiltere Başbakanı James Cameron gazete kapattı” sözlerini hatırlatan Tanrıkulu son dönemde kapanan Rupert Murdoch’un sahibi olduğu 108 yıllık News of the World’ün gazete muhabir ve yöneticilerinin yasadışı dinleme olayına karıştığı için Murdoch tarafından kapatıldığını belirtti.

Tanrıkulu ayrıca, İngiltere istihbrat örgütünden iki kişinin The Guardian gazetesine Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Kurumu’na (NSA) ait bazı belgeleri yayınlamaması yönünde baskı yaptığını, hatta İngiltere Başbakan’ı James Cameron’ın belgeleri yayımlamanın "İngiltere'nin düşmanlarına yardım etmek" anlamına geldiğine dair ifadelerine rağmen gazetenin belgeleri yayınlamaya devam ettiğini belirtti.

Başbakan’a “İngiltere’de hangi gazete kapatıldı” sorusunu yönelten Tanrıkulu öyleyse bile bunun örnek teşkil edecek bir davranış olup olmadığını da sordu.

"Cameron hangi gazeteyi kapattı?"

Tanrıkulu’nun Başbakan’a yönelttiği sorular şöyle:

* İngiltere’de iki farklı önemli olayda ismi geçen gazetelerle ilgili olarak, İngiltere Başbakanı James Cameron’un bu gazeteleri kapattığı yönünde tarafınıza iletilen gizli bir bilgi var mıdır? Yoksa, bu konuda tarafınıza bu bilgi nasıl iletilmiştir?

* İngiltere Başbakanı Cameron’ın kapattığını söylediğiniz gazete hangisidir?

* Konu ile ilgili News of the World adlı gazetenin sahibi Rupert Murdoch'un gazeteyi kapatma kararı alması, The Guardian Gazetesinin yaşadığı durum neticesinde bile yayına devam etmesi İngiltere Hükümeti’nin basına müdahale etmediğinin açık bir göstergesi değil midir?

* İngiltere Hükümeti gibi diğer hangi ülkelerde “Basın” a müdahalede bulunulmamakta ve demokratik ülkelerde olması gerektiği gibi “Basın Özgürlüğü” bulunmaktadır?

* Bir ülke Başbakanının “Gazete Kapatması” örnek teşkil edecek bir davranış mıdır?

"İngiltere'de ve Türkiye'de kaçar gazeteci hapiste?"

* İngiltere ile Türkiye, basın özgürlüğü konusunda yapılan başta Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) olmak üzere uluslararası basın örgütlerinin listelerinde kaçıncı sıradadırlar? Türkiye, bu anlamda İngiltere’den kaç sıra geridedir?

* İngiltere’de kaç gazeteci hapistedir? Bu sayı Türkiye’de kaçtır?

* Türkiye’de son bir yılda Başbakan olarak kaç gazeteci hakkında suç duyurusunda bulundunuz? İngiltere Başbakanı son bir yılda kaç gazeteci hakkında suç duyurusunda bulunmuştur?

* Türkiye’de 2003-2014 yılları arasında 28 Ocak tarihi itibariyle kapatılan ya da yayını durdurulan internet sitelerinin sayısı nedir?

* Türkiye’de 2003-2014 yılları arasında 28 Ocak tarihi itibariyle işten çıkarılan gazeteci sayısı nedir?

* Türkiye’de 2003-2014 yılları arasında 28 Ocak tarihi itibariyle el değiştiren gazete, radyo, televizyon kanalı sayısı nedir? Ve bu gazete, radyo, televizyon kanallarının isimleri nedir?

* Türkiye’de 2003-2014 yılları arasında 28 Ocak tarihi itibariyle TMSF yönetiminde olan gazete, radyo, televizyon kanalı sayısı nedir? Ve bu gazete, radyo, televizyon kanallarının isimleri nedir?

Ne olmuştu?

Erdoğan, dünkü AKP grup toplantısında yaptığı konuşmayı  dinleyen bir vatandaşın, "BBC de görmüyor Sayın Başbakanım" diye seslenmesi üzerine, "Sadece BBC mi? Wall Street Journal... Bu gazetelerin patronları kimler? Bu gazetelerin patronlarının sahipleri kimler? Geçenlerde İngiltere'de benzer şeyi yaptılar. Cameron hemen gazeteleri kapattı. Ondan sonra Amerika'dan vurmaya başladılar. Zihniyet aynı. Bu zihniyeti iyi tanımamız, iyi bilmemiz lazım. Bunlarla kim ortak hareket ediyor? Kimler ortak davranıyor? Bunu çok iyi takip etmemiz lazım" demişti.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği sözcüsü Peter Spoor ise Erdoğan’ın sözlerini yalanlamıştı. (EA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.