AKP vatandaşı böyle fakirleştirdi
 Süleyman Yaşar'ın Taraf'taki yazısı:  

Dün büyüme hızı açıklandı. Ve Türkiye ekonomisi 2014 yılının son üç ayında yüzde 2,6 oranında büyüdü. Böylece 2014 yılı büyüme hızı yerli parayla yüzde 2,9 oranında gerçekleşti.

Tabii yerli parayla bu büyüme bize yetmedi. Ve milli gelir Türk parasıyla 1 trilyon 749 milyar 782 milyon lira olurken, dolar olarak 800 milyar 107 milyon dolar oldu. Ve dolar bazında milli gelir bir önceki yıla göre 23 milyar dolar azaldı.

Yani 823 milyar 44 milyon dolardan 800 milyar 107 milyon dolara geriledi. Kısaca dolar bazında milli gelir 2013’te yüzde 4,7 oranında büyümüştü ama 2014 yılında yüzde 2,8 oranında geriledi.

KİŞİ BAŞINA GELİR 418 DOLAR AZALDI

Bir de milli gelirin dolar bazında gerilemesiyle kişi başına gelir 10 bin 822 dolardan 10 bin 404 dolara düştü. Bu durumda küresel düzeyde kişi başına gelirimiz azaldı. Oysa 2014’te Türkiye’nin aynı kategoride olduğu yükselen ülkelerin ortalama büyüme hızı yüzde 5,1 düzeyinde gerçekleşti. Ve pek çok yükselen ülke vatandaşı zenginleşti. Hattâ Hindistan 2014’te yüzde 5,4, Pakistan yüzde 4,1 oranında büyüyerek bize göre çok daha iyi performans gösterdiler. Yine Mısır 2014’te yüzde 4,3 oranında büyüdü.

NİYE FAKİRLEŞTİK?

Gelelim şimdi niye fakirleştiğimize…

Fakirleştik, çünkü büyümeyi engelleyen üç faktör yani tutarsız makro ekonomi yönetimi, içe kapanan ekonomi ve devletin özel sektör üzerindeki baskıcı tavrı devreye girdi ve vatandaşı fakirleşti.

“Peki, niye böyle oldu” sorusu akla gelebilir.

Hemen cevaplayalım: ekonomi yönetimi aşırı genişleyici kararların ardından aşırı daraltıcı kararlar aldı. Bu bir tutarsızlıktı. Yine komşularımızla güya sıfır sorun olacaktı tam aksine hepsiyle sorunlarımız çoğaldı. Dolayısıyla ekonomi içe kapandı. Ve devlet özel sektör üzerinde baskıcı bir tavır aldı. Keyfî vergi denetimi, yoğun polis kontrolü, yargıya güvenin azalması ve öngörülemeyen hukuk sistemi yatırım iklimini bozdu. Ve gayri safi sabit sermaye yatırımları 2014’te bir önceki yıla göre yüzde 1,3 oranında azaldı. Ve devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 4,6 oranında arttı. Anlayacağınız yatırım yok ama devlet tüketiyor.

İşte büyüyememenin nedeni bu.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.