Online gazete, kitap ve dergilere yüzde 18 vergi

30630 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikle elektronik ortamda satışa sunulan, e-gazetede KDV %1’den %18’e, e-kitapta KDV %1’den %18’e, e-dergide KDV %8’den %18’e yükseltildi. Kararın hükümleri, 1 Ocak 2019’dan itibaren Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütüleceği belirtildi.

ABONELİK SÖZLEŞMESİNE İLİŞKİN KANUN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI
Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı. Abonelik sözleşmelerinden ve tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan hizmetten kaynaklı para alacaklarına ilişkin haciz yoluyla ilamsız icra takipleri UYAP bünyesinde oluşturulan Merkezi Takip Sistemi üzerinden başlatılacak.

ALACAKLI, MERKEZİ TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN TAKİP EDECEK
Merkezi Takip Sistemi üzerinde sunulacak hizmetler, 1 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Elektronik ortamda yapılması amaçlanan takip sistemi, ilgili kanun ve mevzuatta düzenlenen abonelik sözleşmeleri ile tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan mal veya hizmetten kaynaklı ve avukatla takip edilen para alacaklarına ilişkin icra takiplerini kapsıyor.

Alacaklı avukatı, icra takibini başlatmak için Merkezi Takip Sistemi’nde yer alan takip talebini doldurması gerekiyor. Takip talebinin sisteme kaydedilmesinden ardından sistem tarafından ödeme emri düzenliyor. Bu işlemde Merkezi Takip Sistemi harcı alınacak ayrıca icraya başvurma harcı ile tahsil harcı alınmayacağı vurgulanıyor.

SİSTEM OTOMATİK OLARAK İŞLEYECEK
Merkezi Takip Numarası alan ödeme emri ile tebliğ mazbatalı kapalı zarfa ilişkin bilgiler, sistem üzerinden ilgili PTT’ye iletilecek. PTT, bu bilgileri borçluya tebliğ edecek. Borç, takip harç ve masraflarıyla birlikte, ödeme emrinde belirtilen hesap numarasına ödendiğinde takip sona erecek.

Borçlu, herhangi bir icra dairesine başvurarak ödeme emrine itiraz edebilecek. Merkezi Takip Sistemi üzerinden güvenli elektronik imza kullanılarak da itiraz edilebilecek.

DÜZENLEME 1 HAZİRAN’DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
Ödeme emrine itiraz edilmemesi veya itirazın hükümden düşürülmesine rağmen borcun ödenmemesi halinde, alacaklının talebi üzerine icraya devam olunacak, haciz aşamasına geçilecek. Abonelik sözleşmesinden kaynaklanan para alacaklarının takibine ilişkin hükümler, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte derdest olan takipler hakkında uygulanmayacak. Merkezi Takip Sistemi’ne yönelik düzenlemeler, 1 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe girecek.

50 KURUŞA SORGU YAPILABİLECEK
Merkezi Takip Sistemi, UYAP sistemine entegre olacağından alacaklı kişi veya şirketler, borçlunun mal, hak veya alacağını 50 kuruş karşılığında sorgulayabileceği gibi takibini de yapabileceği belirtiliyor. Sorgulama karşılığında alınan hizmet bedeli her yıl düzenli olarak artırılacağı vurgulanıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.