İnternet yayıncılığına sansür mü geliyor?

Yücel'in konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde:


Nasıl bir denetim ön görülüyor?


Bu maddeyle RTÜK geleneksel yayın ortamlarıyla meşgul olurken internet ortamından yapılan yayınlarla da bir şekilde ilgilenecek


Kimler kapsam içinde?


Geleneksel yayın hizmeti yapan, yani şu anda NTV gibi CNN gibi yayınların internetten ilettiği yayınlar kapsam altına alınacak ve sadece internet ortamında bireysel iletişimi kapsamayacak şekilde, çok sayıda kişiye ulaştırılıp bir yayın hizmeti mantığı ile sunulan ve bir şekilde abonelikle de gelir toplayan platformlar da bu kapsamın altına alınacak.


Tabi burada akla hemen gelen soru Youtube vb. gibi sosyal medya üzerinden iletilen görsel işitsel medya hizmetleri bu kapsamda olacak mı? Şahsi fikrim bu konuda ileriye dönük toplumsal beklentiyi karşılamakla ilgili yapılması gereken çalışmalar var. Yasa bu haliyle meclisten geçerse ileriye dönük toplumsal bir bekleti doğurabilir.


Bugün internet kategorik suçlar bağlamında denetleniyor zaten. Yapılması gereken bir şekilde RTÜK'ü aynı yetkileriyle internet ortamındaki radyo televizyonlarla ilgili yetkilendirmek değil, bunun yerine interneti bir bütün olarak ele alıp kategorik suçların kapsamını geliştirip, eğer ihtiyaç olursa da internetin tüm içerik denetimiyle RTÜK'e alınması ve "Radyo Televizyon ve İnternet Üst Kurulu" haline getirilmesi gerekir.


"Sansür eleştirileri"


Tam olarak mevcut düzenlemede nasıl bir sıkıntı görüyorsunuz?


Bildiğiniz gibi inernet geniş bir okyanus. Bu okyanus zararlı unsurları da barındırıyor faydalı unsurları da... Bu kapsamda interneti sınırsız bir özgürlük alanı olarak tanımlamak ciddi tehditler oluşturulabilir.


İnternet üzerinden yayın yapan bazı yayınlar var ki yayın normal televizyon kanalının logosuyla yapılıyor ama uydu üzerinden değil de internet üzerinden yapılıyor. İnternette bunlar izlenince bize şikayet geliyor. Biz izleyince anlıyoruz ki bunu TV'de yayınlamıyorlar. Eğer bu yasadaki amaç yakın zamanda çokça tartışıldığı gibi bunlarla mücadele etmekse, mücadeleyi internet üzerinden iletilen radyo televizyon yayınlarıyla mücadele olarak formüle etmek yerine, kategorik suçların kapsamı geliştirilebilir. Din istismarı gibi kadın istimarı gibi mesela... Bu tarz düzenleme daha doğru olur.


Kişisel olarak internet yayıncılığı yapan gazeteciler, sanatçılar var. Bu şekliyle yasanın kapsamına onlar da girecek mi?


Şu anki haliyle yasalaşırsa girecek diye yorumlamak mümkün. Yani bu Radyo, TV yayını mantığıyla yapılıyorsa kendi kişisel TV'sini kurmuş milyonlara hitap ediyor, Bir internet TV'si olmuşsa şu andaki yasa internet ortamından iletilen radyo tv yayınları diyor ve yasa bu kapsamıyla çıkarsa bunlar da RTÜK'ten lisans almak zorunda kalacak ve RTÜK'ün mevzuatına tabi olacak.


RTÜK'ün geleneksek TV ile ilgili yetkilerini aynen internete uygulamak biraz uygulaması zor ve açıkları çok fazla olabilecek bir yöntem. Bu şekilde bir düzenleme yapmak riskli. Zaten RTÜK'ün bir amacı da ifade özgürlüğünü çok sesliliği güvence altına almatkadır. Eğer kapsam olarak sadece internet üzerindne iletilen Radyo TV yayınları dersek orada problem yaşarız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.