Türkiye Yazarlar Birliği Ödülleri açıklandı

Türkiye Yazarlar Birliğinin (TYB) ''2014 yılı Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri''ne değer bulunanlar açıklandı. 

TYB Genel Başkanı Hicabi Kırlangıç, birlik merkezinde düzenlediği basın toplantısında, birliğin kuruluşundan itibaren ülkenin kültürel olarak imarına çalıştığını, bu alanın mimarlarının ise bilim ve fikir adamları, edebiyatçılar, sanatçılar, şairler, yazarlar ve mütercimler olduğunu ifade etti. 

Kırlangıç, birliğin yılın ilk gününde kamuoyuna açıkladığı "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" değerlendirmesinin bu imarlara işaret ettiğini söyledi. 

Türkiye Yazarlar Birliği ödüllerinin Türkiye'de kurumsallaşan önemli tespitlerden biri olduğunu belirten Kırlangıç, bu ödüllerle yıl içerisinde öne çıkan sanat, edebiyat ve fikir eserlerinin, yazarların, gazete yazılarının, televizyon ve radyo programlarının herhangi bir başvuru yapılmadan ele alındığını ve kurullar vasıtasıyla seçimlerin yapıldığını anlattı. 

Kırlangıç, Üstün Hizmet Ödüllerinin ise "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri"nin önemli bir dalını oluşturduğunu dile getirdi. 

ÖDÜLLER

Kırlangıç, açıklamalarının ardından "'Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri''ni kazananları açıkladı. 

Buna göre, Mustafa Çiftçi, "Bozkırda Altmışaltı" kitabıyla hikaye dalında; Ahmet Murat, "Kalbin Kararı" kitabıyla şiir dalında; Tayfun Pirselimoğlu, "Kerr" eseriyle roman dalında, Hüseyin Akın, "Hu Dönüşü" kitabıyla deneme dalında; Necmettin Tozlu, "Eğitimden Felsefeye" adlı 3 ciltlik eseriyle fikir dalında; Mustafa Çevik, "Mevlana’da Aşk ve Varoluş" adlı kitabıyla araştırma dalında;  İbrahim Tüzer, "Ahmet Mithat Anlatılarında Kimlik İnşası ve Modernizm" adlı kitabıyla inceleme dalında; Alphan Akgül, "Anlamın Sesi: Yahya Kemal Beyatlı'nın Şiir Estetiği" adlı kitabıyla edebi tenkit dalında; Nurettin Albayrak, "Gönül Çalab’ın Tahtı-Açıklamalı Yunus Emre Sözlüğü" adlı eseriyle dil dalında; Mehmet Kurtoğlu, "Eski Dünyaya Seyahat" adlı kitabıyla gezi dalında;  İbrahim Demirci, "Kudüs Konçertosu" ile tercüme dalında; Abdulhamit Kırmızı, "Avlonyalı Ferit Paşa- Bir Ömür Devlet" kitabıyla biyografi dalında; Türk Dili “Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Özel Sayısı” Aralık 2014" çocuk edebiyatı dalında;  Halil İbrahim Özdemir, "Sözlü ve Sosyal Tarihi ile Üzümlü (Cimin)" adlı eseri ile şehir kitapları dalında ödüle layık görüldü.  

TYB basın, yayın, televizyon, radyo alanında da ödüller verdi. Akif Emre, Yeni Şafak gazetesindeki yazılarıyla basın fikir dalında;  Ayşe Olgun, Yeni Şafak Gazetesi'ndeki yazılarıyla basın kültür-sanat dalında; "Felsefe Dünyası", dergi yayıncılığı dalında; "Filiz Dergi" dergi özel ödülüne; "Kültür Gündemi", elektronik yayıncılık dalında; NTV'de yayınlanan "Zaman Yolcusu" belgeseliyle Ahmet Yeşiltepe, TV Belgesel dalında; Serpil Özcan Akra FM'de yayınlanan "Edebi Hafızamız" programıyla radyo programı dalında; Burak Arlıel, "Kırımlı' adlı filmi ile sinema dalında ödüle değer bulundu. 

Kitap yayıncılığı alanında ise Zeytinburnu Belediyesi, "kamu yayıncılığı" dalında;  Konya Çizgi Kitabevi ise "özel yayıncılık" dalında ödül aldı.  

Ayrıca kültür, bilim ve sanat hayatına uzun süreli katkılarından dolayı Kerküklü hukukçu, araştırmacı Ata Terzibaşı, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ve Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay’a Üstün Hizmet Ödülü verilmesi kararlaştırıldı. 

Ödül alanlara özel olarak hazırlanacak belge ve beratlar, TYB'nin belirleyeceği bir tarihte takdim edilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.