Türk Dünyasının Bilgesi Prof. Dr. Turan YAZGAN\'ı anıyoruz

Gaspıralının Dilde Fikirde İşde Birlik şiarınca Türk Dünyasında açtığı okullarla Türklüğe büyük hizmet eden Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı  rahmetli Turan Yazgan hocamızı anıyoruz.

Turan Yazgan Hocamız. İsmail Gaspıralı’nın "Dil de, Fikir de, İş de Birlik" umdesine uygun, faaliyetler yaparak Türk Dünyasını Kültürel anlamda iş birliğine kavuşturmak amacındaydı.Bu amacını da kurduğu Vakıfla Türk Dünyas'nın stratejik noktalarında, eğitim kurumları açarak gerçekleştirmiştir.Türkiye ve diğer ülkelerde kuruduğu eğitim kurumları, insan gücü açıklarını kapamaya yönelik çalışmalarının eseridir. Eğitimdeki amacı ise insan gücünün ihtiyaçlarına paralel olarak planlanlamasıdır.Türk soylu ülkelerde İngilizce eğitime karşı Türkçe eğitimi savunması, özellikle ülkermizde kapitalizmin yarattığı zengin sınıfın bu tarz eğitimi tercih etmesi, Turan hocamızın ülküsüne ters düşmüş, buna şiddetle karşı çıkmıştır. Vakıf ve şahıs olarak hiç bir dayatmaya boyun eymeden, Türk dünyasının ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ancak Türkçe eğitimle milletler ailesi içinde başı dik ve onurlu olabileceğini savumuştur. Günümizde sömürülen, soyulan, horlanan ve fakir bırakılan devletlerin kendi dillerine yabancı olması ve başka bir dille eğitim yapmasına bağlamış, Türkiye de Türkçe eğitimin yetersizliğinin kasıtlı olarak bölünmelere ve parçalanmalara sebebiyet verdiğini her alanda açıklamıştır. Tek alfabenin, tek yazının tek dil yaratılmasının büyük ihtiyaç olduğunu kabul etmiş, bu ihtiyacı bütün gücüyle Türkiyede ve Türk dünyasında karşılamaya yönelmiştir. Büyük Atatürk’ün açtığı kutlu yolda, ülkemizin kalkınması için adeta tek başına seferberlik başlatmış Gelecek nesillere bırakabilecek en değerli mirasın Türkçeyi iyi kullanmaları olacağını vurgulamıştır.Bir Türk Milliyetçisi olarak ülkesine hizmet etmenin yanında, sorumluluklardan kaçmadan yapacaklarının yanında yaptıklarının az kalacağını ifade ederek bu konuda her Türk insanına kaynak ve örnek olmuştur. O bir dava adamıydı. Düşündüğü gibi yazan dünyayı Türkçe okuyan bir karaktere sahip idi onu yakından tanıyanlar bilirler ömrü boyunca Türk Milliyetçiliğinin yılmaz savunucusu ve öncüsü olmuştur. Zulme ve engellemelere boyun eğmemiş hak bildiği Ülküsünden kimseye taviz vermemiştir.”

GAZETE2023

Anahtar Kelimeler:
TürkDÜNYASITuranYazgan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.