Milli kültürün sinemadaki dili

Efendiliği, çelebiliği, dürüstlüğü ve sanatçı duruşuyla hazıfalarda yer edinen Yücel Çakmaklı'nın yaşamı ve sineması, sinema tarihçisi Burçak Evren'in derlediği 'Yücel Çakmaklı: Milli Sinemanın Kurucusu' isimli kitabında bütün ayrıntılarıyla anlatılıyor. Küre Yayınları arasından çıkan Hayal Perdesi dizisinin 11'incisi olan kitap, 2009 yılında hayatını yitiren milli kültürün sinemadaki dili Çakmaklı'nın etraflı bir portresini oluşturuyor. Sunuş yazısında Burçak Evren, kitabın gecikmiş bir vefa borcu olduğunu söylüyor. Milli sinemanın kurucusu kabul edilen Çakmaklı hakkında kaleme alınmış değerli makaleler ve onunla yapılmış söyleşilerle zenginleştirilen kitap Yeşilçam Sineması hakkında da bilgiler veriyor. Sinema yazarı İhsan Kabil kitapta yer alan 'Yücel Çakmaklı Sineması' başlıklı yazısında otuz civarındaki film çalışmasının yanı sıra Çakmaklı'nın esnek ve insani ruhunun Türk sineması için kıymet biçilmez bir değer olduğunun altını çiziyor. Barış Saydam'ın hazırladığı kitap, sinemaya gönül vermiş genç yönetmenler için de bir rehber ve ilham verici özellik taşıyor.

BAYAĞI KOMEDİLER

Çakmaklı Ağustos, 1964 tarihli yazısında 'Filmciliğimize, sinemanın imkanları ve dünya filmciliği içinde Türk sinemasının yerini tayin etmek gayesiyle, dikkatle bakarsak görürüz ki, sinemamız 'milli sinema' hüviyetinden çok uzaktadır: Filmlerimizin büyük kısmı, sinemayı sadece ticari bir kazanç vasıtası telakki eden tüccar prödüktör ve rejisörlerin yaptıkları, uydurma Amerikan filmlerinin taklidi veya piyasa romanlarından aktarılmış bayağı komediler, ağdalı melodramlardır.' diyor. Bugün çekilen Türk filmlerine baktığımızda da bu örneklerin bazılarını görebiliriz. Türk sinemasında bazı şeyler hiç değişmiyor, nedense? Bunun yanında sinemaya gerçekten emek veren, iyi filmler yapmaya çalışan yönetmenler ve yapımcılar da yok değil.

Gerçek ve dünya görüşü

Kitapta, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Sinema Kulübü'nün 10 Mart 1973'te düzenlediği 'Milli Sinema Açık Oturumu'nun metinleri de yer alıyor. Çakmaklı ile beraber Üstün İnanç, Metin Erksan, Halit Refiğ, Duygu Sağıroğlu, Salih Diriklik ve Sami Şekeroğlu milli sinemanın toplumdaki önemine değiniyor. Çakmaklı burada milli sinemayı, 'mili kültürün sinema diliyle anlatılması' olarak tanımlıyor ve açıklıyor: 'Bir milli bakış açısının tespitlediği, yorumladığı ve çözümlediği gerçeğin sinema diliyle anlatımı diye de tarif edebiliriz. Görüldüğü gibi bu tarifin içinde iki unsur bulunmaktadır. Birincisi gerçek diğeri de bu gerçeği tespitleyen, yorumlayan dünya görüşü.'

SİNEMASINI ÜÇE BÖLÜYOR

Büyük bir titizlikle hazırlanan kitapta, Burçak Evren, M. Nedim Hazar, Savaş Arslan ve Gülcan Tezcan'ın makaleleri yer alıyor. Söyleşiler bölümünde ise Atilla Dorsay'ın Çakmaklı ile yaptığı kapsamlı söyleşi dikkat çekiyor. Sinemasını üç döneme ayırıyor Çakmaklı. Birinci dönem (1970- 1975) ilk dönem sinema filmleri, ikinci dönem (1975- 1990) TRT'deki televizyon filmleri, üçüncü dönemi ise 1990'dan sonra özel sektörde yaptığı çalışmalar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.