İslam dünyasının aile konferansı İstanbul'da başlıyor

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri Avukat Ali Kurt, Uluslararası Aile Konferansı ile ilgili açıklamasında; “Çağımızda küreselleşme adı ile devam eden modernleşmenin sebep olduğu savrulmadan aile de nasibini fazlasıyla almaktadır. Zira aile, insan ve toplumun buluştuğu ve birbirini var ettiği ilk sosyal etkileşim ağıdır. Bu nedenle ailedeki değişim ve sorunlar çok şeyin göstergesidir. İDSB olarak, aile ile ilgili sorunları tespit etmek ve tevhid hakikati ile beslenen uygulanabilir çözümler üretebilmek amacı ile düzenleyeceğimiz 2. Uluslararası Aile Konferansının başlığını ‘Değişen Dünyada Bireyler Arası Etkileşim Ağı Olarak Aile- Şefkat, Hürmet, Nezaket, Paylaşım’ şeklinde belirledik” diye konuştu.

Konferansın temaları olarak belirlenen ‘Şefkat, Hürmet, Nezaket, Paylaşım’ kavramlarının ideal Müslüman ailesini yansıttığını belirten Kurt, bu kavramların İslam dünyasında ailede ve çevresinde yaşanması beklenen tüm duygu, düşünce ve davranışların değerleri olduğuna da vurgu yaparak şunları kaydetti: “Bir sosyal değişim sürecinde her şey değişmez, değişmek zorunda da değildir. Değişenler ve değişmeyenler iç içe bulunur. Değişmeyen değerler insanı, aileyi, kültürü ve medeniyeti hem var eden hem de yaşatan dinamiklerdir. Bu anlayış ile konferans kapsamı için esnek bir çerçeve oluşturulmaya çalıştık.”

“Aile kurumunun çekirdeği olan evlilik, suya atılan bir taş misali etrafında giderek büyüyen halkalar oluşturur” diyen İDSB Genel Sekreteri Avukat Ali Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Çağımızda giderek artan boşanmalar dikkate alınmadan evlilik kurumu ile ilgili sorunlar üzerinde söylenenler eksik kalacaktır. Yeni iletişim teknolojileri ve medya, değişen dünyanın en önemli aktörleri haline gelmiştir. Bugün ailenin yaşadığı evin duvarları adeta yıkılmıştır. İslam dünyasının değerleri açısından aile içi ve aile çevresi tüm etkileşim ağlarının ve ailenin sosyalleştirme işlevinin yapıcı ve kalıcı özellikleri, iletişim teknolojileri ve medya vasıtasıyla yoğun bir bombardıman altındadır. İnsanı, toplumu ve kültürü kendisi yapan kalıcı değerleri değiştirmeye yönelik bu bombardımanın yol açtığı sorunlar ve tevhid inancına uygun çözüm teklifleri büyük önem taşımaktadır.”

Aile İçi Şiddet, Mülteci Aileler, Çocuk Gelinler, Babasız Bebekler 

“Küresel dünyada refah ve yoksulluk kadar göçler ve şehirleşme de bireyleri ve aileyi derinden etkilemektedir. Bu bağlamda aile ve mekân ayrı bir önem kazanır. Bugün değişen dünyada savaş ve ülke içi huzursuzlukların coğrafyası da değişmiştir. Savaşın ailelerde yol açtığı sorunları yok saymak mümkün değildir. Bugün bir başka mesele, İslam dünyasında din odaklı kimi sorunlara yeteri kadar sahip çıkılamaması nedeni ile sorunların başkaları tarafından farklı amaçlarla söylem malzemesi yapılıyor olmasıdır. Yaşanan bazı sorunlara çözüm teklifleri sunabilmek için önce sorunlarla yüzleşmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle şiddet, kural dışı evlilikler-ilişkiler, çocuk gelinler, çocuk anneler ve babasız bebekler gibi sarsıcı sorunlarla ilgili çözüm önerilerinin tartışılması bir görev halini almıştır.

Konferans kapsamına dair çizmeye çalıştığımız bu esnek çerçeve, katılımcıların katkılarıyla daha da zenginleşecek. Konuların tartışılması kadar aile ekseninde yeni politika önerileri de konferansın kazanımı olacaktır. Kendine özgü farklı kültürlere sahip Müslüman ülkelerden gelen STK temsilcileriyle İslam dünyasının istikbali için sağlanması gereken akıl, gönül ve gayret birliğinin güzel bir örneğini sunmayı arzuluyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.