Hürriyet Kahramanı Enver Paşa Ülkücüler tarafından anıldı

İngiliz Emperyalizmine kafa tutmanın bedelini hayatıyla ödeyen Hürriyet Kahramanı Turan Orduları Başkomutanı Şehit Enver Paşa Ülkücüler tarafından dualarla anıldı.

Anıt Mezara girmede çeşitli zorluklarla karşılaşılmasına rağmen MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya ve MHP Şişli eski İlçe Başkanı Başbuğ Pınarbaşı'nın gayretleriyle zorlukları aşan Ülkücüler Şehid Enver Paşanın başında dualar okudu...

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan program MHP Genel Başkan Yrd ve İstanbul Milletvekili Atilla Kaya'nın Yasin-İ Şerif  Şirinevler Mah Muh Galip Karabulut'un Kuranı Kerim okumasıyla devam etti.

ATİLLA KAYA YASİN-İ ŞERİF OKUDU İZLE..

Enverpaşa anma'ya MHP Genel başkan yardımcısı Atilla Kaya,Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz,Ülkü ocakları istanbul il başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım,MHP myk üyeleri,Musa KÜÇÜK,Erol GÜL,Savaş Çolak ülkü ocakları başkanları,2023 istanbul platformu,2023 Lider ülke Türkiye platformu ve çok sayıda ülkücü katıldı..

Enverpaşayla ilgili ilk konuşmayı Ülkü Ocakları Genel Bşakanı Olcay Kılavuz yaptı..Ülkü Ocakları Genel Başkanı Kılavuz'un ardından MHP Genel başkan yardımcısı İstanbul Milletvekili Atilla Kaya şunları söyledi

o hansı milletdir, taleyi sırdır?

yüz adla bölündü... yene de birdir.

meni huzuruna bu derd getirdir,

selam darağacı... aleyküm selam!

kırgızam, özbekem, kazaktürkmenem,

başkırdam, kerkükem, ele görk menem,

senin gözlediyin garip türk menem,

selam, darağacı... aleyküm selam!

dörtlüğüyle konuşmasına başladı..Bugün burada Türk kahramanının anıt mezarındayız..1996 yılında mezarı Tüskistan'dan Türkiye'ye getirilerek bir törenle buraya defnedildi..ogünden başlayarak ülkü ocaklı arkadaşlarımız 2 kişiyle başlayan ama her geçe sene biraz daha artan ENVERPAŞA'NIN kabri başında bu büyük Türk kahramanını andık..

Enverpaşayı ve onun mirasını çok iyi anlamak lazımdır..Enver paşa şehit olduğunda dünyada siyasi litaratürüne büyük oyun diye geçen ve orta asyayı esas olarak türkistan coğrafyasını hegemanyasına almak isteyen Rus emperyalizmiyle ingiliz emperyalizmine karşı islam ihtilal orduları baş komurtanı olarak bu emperyalist güçlere karşı mücadelesini verirken şehit olmuş bir kahramandır..

Dolayısıyla günümüze dönecek olursak Enverpaşanın bu mücadelesinden çıkaracağımız birinci ders,bugunde bizim coğrafyamızı bütün ortadoğuyu kafkasyayı düzenlemek isteyen BOP düzenleyicisi olan ABD emperyalizmine Türk Milliyetçileri olarak karşı durmalıyız..

Enverpaşanın mücadelesinden hayatından çıkaracağımız ikinci ders şudur.

Enverpaşa bu mücadeleye atıldığı zaman Başkurt türklerinin liderlerinden olan daha sonra Türkiyede üniversite görevler yapan 1944 yılında Başbuğumuzla Türkçülük Turancılık davasında yargılanan Zeki velidi togan Enverpaşaya derki paşam siz buraya geldiniz zaman sizin anladığınız anlamda Türklük kavrayışı yoktur,Enverpaşa paşa derki ben kanımla o Türklük anlayışının yeşermesine sebep olacağım ve şehadetiyle türkistan'da Enver ismi taşıyan çok sayıda türk vardır..Yani hayatıyla şehadetiyle Anadolu türklüğüyle orta asya türklüğü arasında bir köprü olmuştur..

Kanaatimce Enverpaşanın hayatından ve mücadalesinden çıkaracağımız üçüncü ders şudur..

Kimileri enverpaşayı maceracılıkla kimileri yanlış bir takım şeyler yapmakla suçlamışlardır..Ama hiç kimse enverpaşayı bunlarla suçlayanlarda dahil olmak üzere hiç kimse enverpaşayı satın alınabilecek bir insan olmadığını dile getirmemiştir..Bunlar hayatları için davaları için midealleri için her tüllü bedeli göz alan Enverpaşanın hayatına bakınız daha makedonya dağlarından başlayarak türkistanın bütün bölgelerine kadar bir eylem adamı olarak idealist bir türkçü bir türk islam birlikçisi olarak bütün coğrafyalarda mücadele etmiş bir adamdır her tülü makamı mevkiyi şanı şöhreti geri itmiş bir türk'dür..

Ülkü ocaklı genç kardeşlerim ve burada bulunan arkadaşlarımız enverpaşayı ve bürün türk büyüklerinin hayatlarını tarihini çok yakından takip etmeli ve bugünün içinde bulunduğumuz şartları iyi tahlil etmelidir dedi..

Enverpaşayı anma organizyonunu düzenleyen ülkü ocakları, 2023 istanbul platformu,2023 Lider ülke Türkiye platformu,Gazete 2023,MHP Fatih teşkilatı,iftarın Enverpaşanın kabrinde yapılabilmesi için çorba,peksimet,su ve hoşaf menüsüyle gelen kalabalığa madden zengin olmasada manevi zenginliği olan bir iftarlık menusu sundu..

Kalabalık Ezan'ın okunmasıyla Abide-i Hürriyet parkında iftarlarını çorba peksimet su ile açtıktan sonra dağıldılar..

Gazete2023

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.