Fazıl Say’dan Başbakan ve Kültür Bakanı’na eleştiri yüklü açık mektup

Fazıl Say, “Gel bu bütün dünyada şaşkınlık ve öfke yaratan ‘yasakçı’ tutumunu değiştirebil. Yıkıcı olma. Gel bu eseri Ankaralılar da dinleyebilsin. Fazıl Say’ın 56 eseri var. 3 tanesi Ankara’da çalınamadı diye hiç bir şey değişmiyor Fazıl Say için. Dünya bu ‘yasakçı’ tutumu ayıplıyor sadece” dedi.

 

Fazıl Say, mektubu Çin’deki konseri öncesi Pekin’de kaleme aldı. Mektupta şu satırlar yer alıyor:

“Sayın Başbakan, Sayın Kültür Bakanı ve tüm yetkililer,

Size bu mektubu Pekin’den yazıyorum, bu akşam Çin’de konserim var. Programda kendi eserlerim var.

Ben Japonya’da turnedeyken 3 eserimin Ankara’da programdan çıkarılmış, olay Türkiye’de ve dünyada tepki ile karşılanmış.

Hoş bir durum değil.

Size söylemek istediklerim var. Umarım okursunuz ve bir insanı anlamaya çalışırsınız…

Ne zaman gerçekten ‘güçlü’ olunur biliyor musunuz? Hem doğuyu, hem batıyı, hem de ikisinin sentezini en iyi şekilde var ettiğinizde.

Ankara’da çalınması yasaklanan “İstanbul Senfonisi” eseri işte bu yüzden dünyanın her yerinde çalındı. Daha geçen hafta Tokyo Senfoni Orkestrası çaldı.

İstanbul Senfonisi, 80 kişilik batı orkestrasının en önünde ney, kanun, bendir ve kudüm ile çalınan bir eserdir. İstanbul’u müzik ile anlatır. Eserin sözleri yoktur. 2010′daki ilk seslendirilişinden sonra dünya üzerinde 50′den fazla orkestra bu eseri repertuarına aldı.

Hemen hemen tüm Türk orkestraları da çalmıştır.

Bu eser ile ben 2013 ECHO ödülünü kazandım, klasik müzikteki en mühim ödüllerden biridir.

Daha da önümüzdeki tarihte nice çalınışları olacak.

Bununla gurur duyabil. Korkma bundan, bu eser sadece bir müzik eseri.

Gel bu bütün dünyada şaşkınlık ve öfke yaratan ‘yasakçı’ tutumunu değiştirebil. Yıkıcı olma. Gel bu eseri Ankaralılar da dinleyebilsin. Bırak kim neyi seviyorsa sevsin. Destek ol buna.

Fazıl Say’ın 56 eseri var. 3 tanesi Ankara’da çalınamadı diye hiç bir şey değişmiyor Fazıl Say için. Dünya bu ‘yasakçı’ tutumu ayıplıyor sadece. Türkiye’de de kimse daha iyi hissetmiyor bir müzisyene boykot uygulaması getirildiğinde. Sen de iyi hissetmiyorsun. Gel bunu değiştirebil. Kaybeden sadece bu kararı veren oluyor.

Korkma el uzatabilmekten.

Hatta ‘bu eseri orkestramız olmayan şehirlerimize de götürelim’ diyebil. Uzat elini. Merak etme değeri bilinir.

Katar’da bile dünyanın en pahalı opera prodüksiyonları yapılıyor…

Farklı yaşam tarzları korku ve tehdit altında kalırsa, bu çok sağlıksız bir toplum dokusu yaratır. Ne ezen mutlu olur ne de ezilen.

Bırak Türkiye sanatta da dünya ile yarışsın.

Gel operaları, tiyatroları, orkestraları kapatma, bırak izleyen izlesin, seven sevsin, halk karar versin neyin iyi olduğuna.

Hatta, daha iyi olması için bütçelerini bile arttır, dünya yarışında var olsunlar, bırak ne yapıyorlarsa yapsınlar. 21. yüz yıldayız, özgür bir dünyadayız, pozitif kılabil dünyayı, ‘Türkiye’de iyi sanat yapılıyor’ dedirt tüm dünyaya.

Korkma sanattan, sanatçılardan. Karşındaki ‘askeri güç’ filan değil, karşındaki müzisyen, tiyatrocu, dansçı… İnsan… Sade vatandaş…

BİR TÜRLÜ ANLAŞAMADIK

Yıllardır karşı karşıya geldik. Bu hükümet ile bir türlü anlaşamadık. Başka sansürler, konser iptalleri, hep bizi karşı karşıya getirdi. Hep tuhaf karşılandı. Kimse mutlu olmadı.

Gel Antalya’da dünya çapında bir müzik festivali yaratmış bu ekibi işine geri koy, o festivali biz yarattık, emeğimizle, düşüncemizle, yaratıcılığımızla, hakkımızdır.

Hatta bu başarılı ekibe başka imkanlar bile tanı, ‘gelin diğer başka şehirlerimizde de yeni festivaller yaratalım’ diyebil. ‘Gelin beraber büyüyelim’ diyebil. Korkma bundan.

Fazıl Say’ın dünya üzeri her yıl 100-130 konseri var. İstersen incele.

‘Kimdir bu?’ diye bir kere olsun bak anlamaya çalış. Bir Türk vatandaşı. Tüm eserlerinin konusu Türkiye olan bir sanatçı.

Her yıl 30′dan fazla ülkede 100-130 konseri var.

Bak, 3-4 konserimi iptal edince ne benim için bir şey değişiyor ne de başkası için.

Sadece şaşkınlık ve küçümseme ile karşılanıyor bu tutum.

İstediğin bu mu? Bu ülke on yıllarca bu yanlışlar yüzünden kaybetmedi mi?

Türkiye’nin dünya üzeri tanınan birkaç sanatçısı var. Ve bu noktaya şans eseri gelinmiyor, yarışmalar kazanılıyor, ödüller kazanılıyor, dünya üzeri yüzlerce şehirde binlerce konser vererek on yıllar süren bir emeğin karşılığında bir yere varılıyor ve hiç kolay değil o noktaya varmak. Lütfen bir kere olsun anlamaya çalışın.

Saygılar” (ZETE)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.