2. Türk Dünyası Kadın Yazarlar Sempozyumu

Bugün 23 Aralık'ta düzenlenen 2. Türk Dünyası Kadın Yazarlar Sempozyumu'nun 2. Oturumunu Gazi Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Işılay Işıktaş Sava yönetti. Diğer konuşmacılar ise Gazeteci-Yazar Naile Yagublu, Eğitimci-Yazar Miliara Settarova, Bakü Devlet Üniversitesi Filoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nüşabe Sadıklı oldu.

Açılış konuşması için söz alan Dr. Sava: “Türk Dünyasının güneşi, tercümanı ve aydınlanmasının ışığını yakan sevgili Gaspıralı’nın kızı Şefika Hanım doğduğu günden ölümüne kadar bütün Türk Dünyası kadınlarının, çocuklarının ve tabii ki bütün Müslüman kadınların aydınlanması için meşale yakmış ve kendisi de o meşale olarak ışık saçmıştır. Onun eserleri hakkında bilgi almak son derece önemlidir” açıklamasında bulundu.

Oturum Başkanı Sava daha sonra ilk sözü Kırım’da ve Azerbaycan’da yaşayan Şefika Gaspıralı ve Şefika Efendizade’yi anlatmak üzere Gazeteci Yazar Naile Yagublu’ya verdi. Yagublu: “Tarihi sadece erkekler yazmaz kadınlar da tarih yazar, karanlık beyinler kadınlarımız sayesinde de aydınlanır.  2 Şefika çok önemlidir: bir tanesi Kırım’da Şefika Gaspıralı diğeri Azerbaycan’da Şefika Efendizade. Şefika Gaspıralı Türk dünyasına imzasını atmış bir kadındır. Kırım Tatar halkı ve Türk Dünyası İsmail Bey Gaspıralı gibi değerli bir insana sahip olduğu için gerçekten çok şanslı. İsmail Bey Gaspıralı’nın Türk Dünyasına birçok katkısı olmuştur bu katkılarından biri de Şefika Gaspıralı'dır. Diğer Şefika ise Azerbaycan’dan Şefika Efendizade'dir. Şefika Efendizade, Kırım’da yaşayan Şefika Gaspıralı’dan etkilenmiş onun yolundan gitmek isteyen birisidir. İlk maarifperver Azerbaycan kadınlarından biri olan Ahıskalı eğitimci yazar Şefika Muhammed Emin kızı Efendizade 1882 yılında Ahıska’ya bağlı Azğur köyünde doğmuştur. Henüz 14 yaşındayken kadın okulunda dersler vermiştir. Hacı Zeynalabdin Tagıyev’in desteği ile Bakü’de Müslüman kadın okulunda ana dilinde dersler vermiştir. Şefika Efendizade yazarlık faaliyetine ise 1903’te “Şergi-Rus” (Şarki Rus) gazetesinde başlamıştır. Daha sonra “Debistan, “Mekteb”, “Fukara Füyuzatı”, “Dirlik” dergileri ve “Açık söz” gazetesinde terbiye konusuna hasredilmiş makaleleri yayınlanmıştır. 1914’te “İki Yetim” adlı kitabı basılmıştır. 1923’te “Şerg kadını” (Şark kadını) dergisinde “Bedi edebiyat” şubesinin müdürü olmuştur. Şefika Efendizade 1959’da Bakü’de vefat etmiştir.” diye kaydetti.

Daha sonra konuşmasını yapan Miliara Settarova, bir diğer önemli kadın Aliye Velliula'dan bahsederek: "Aliye Velliula öğrenciler için birçok eser bırakmıştır. Aliye Hoca, Özbekiskan'da okulunu bitirip pedegoloji üzerine eğitim görmüştür. O dönemlerde Sovyetlerin siyaseti yüzünden birçok insan öz milletini unutmuş, edebiyatını unutmuş durumdaydı. Hocamız hiçbir zaman unutmadı. Gençlik zamanlarında eserlerini yazmaya başlamış biridir." dedi. Aliye Velliula'nın eserlerini seslendiren Settarova, daha sonra sözü Doç. Dr. Nüşabe Sadıklı'ye devretti. "Böyle bir organizasyonun düzenlenmesinde emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Kırım Tatarlarını en iyi Azerbaycanlılar anlar. Bizim de topraklarımız işgal altında. El ele vererek bu zor günleri hep birlikte atlatacağız." diyen Doç. Dr. Nüşabe Sadıklı ardından Mehmet Niyazi'nin bir eserini katılımcılara anlattı.

Konuşmaların arkasından 2.Türk Dünyası Kadın Yazarlar Sempozyumu, ikinci oturumun akabinde soru cevap kısmının ardından üçüncü oturuma geçildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.