Tepeden şekillendirmeci ve dayatmacı yaklaşım MHP'de değişim talep edenlerin en çok şikâyet ettiği alandı.

Ne yazık ki bütün karşı çıkmalarımıza rağmen Milliyetçi Hareketi bölerek MHP'den ayrılan insanların kurduğu partide yapılan kongrede de tepeden şekillendirme isteğinin, baskı ve dayatmanın en alasını görüldü.

Genel Merkezin desteklediği adaya “emanete sahip çıkılması” metaforu ışığında kongre kazandırıldı.

**

Görüntü net aslında.

MHP’de demokrasi isteyenlerin kendi partilerinde demokrasiyi yerleştirmek, parti içi demokrasiyi geliştirmek gibi bir niyetleri yok.

Parti içi demokrasi kendi siyasi emelleri doğrultusunda kullanıldığında ve işe yaradığında cazip.

MHP’de demokratik bir arayış adına muhalefet yürüten, iyi niyetle bazı uygulamaların değişmesini isteyenlerin son yılların en büyük siyasi suistimali üzerinden kullanıldıkları açık.

**

Kurulduğu günden bu yana yaşadığı çalkantılara son veremeyen, beklentileri karşılayamayan ve sürekli istifalarla gündeme gelen İYİ Parti’nin parti içi demokrasi sınavını geçemediği, Türk demokrasisine herhangi bir katkı sağlayamayacağı ortada.

İtiraz ettiği lider merkezli anlayışın yerine itiraz ettiği yerdekinden daha sıkı, daha sert bir liderin dediği olmalı, emanetine sahip çıkılmalı gibi garabet bir kraldan çok kralcı anlayışı ikame eden bu yapının Türkiye'ye demokrasi adına söyleyebileceği herhangi bir söz kalmamıştır.

**

MHP’de ki olağanüstü kongre sürecinde siyasal iddialarını “Ülkücüyle İnatlaşılmaz” diyerek Ülkücü İradenin üzerine oturtmak isteyenler kendi yaşadıklarını kurdukları parti de bizzat kendileri uyguladılar ve taban üzerinde baskı kurarak sonuca tesir etmek istediler.

Başarılı da oldular.

Türk siyasetindeki lider etkisi incelenirken siyasi partilerin lidere bağımlı tabanları üzerinde de durmalı.Çünkü lidere bağımlılığı yaşatan siyasi mekanizmanın tam merkezinde lidere bağımlı parti tabanları duruyor.

**

Maalesef hangi sistem olursa olsun Oligarşinin Tunç Kanunu bir biçimde sistem yada yapılara hakim oluyor.

Eşit, özgür ve rekabetçi bir düzen kuracağız iddiası ile yıllarca içinde bulundukları siyasi yapılardan kopanlar bile sonunda Oligarşinin Tunç Kanunu karşısında yenik düşüyor.

Bilmeyenler için söylemek gerekirse Oligarşinin Tunç Kanunu; amacı ve yöntemleri ne olursa olsun bir sistemdeki birey sayısı belli miktarın üzerine çıktığında bireyler arasında iletişim sorunları yaşanmaya başlayacak bu sorunu aşmak için gruplaşıldığında gruplar arası iletişim bürokrasiyi doğuracak bürokrasinin güçlenmesi de oligarşiyi getirecek.

Gruplar arasında iletişimi sağlayan ve karar kontrol mekanizmasını işleten zümre bir süre sonra kendilerini olduğundan daha yetkin, temsil ettiklerinden daha seçkin ve feda edilemez görecek ve “hakim elit zümreyi hayata geçireceklerdir.

**

Hal böyle olunca MHP’de değişimi savunmuş olsa da MHP’den ayrılmaya yanaşmamanın bedelini kendisini siyasetin dışına atarak birisi olarak MHP’den ayrılanların kurduğu parti de yaşananlara baktığımızda şunlar görülebiliyor;

MHP’de karşı çıkılan ve ayrılık gerekçesi olarak öne sürülen bütün şeyler kurulan yeni yapıda fazlasıyla var.

Bunca somut tutarsızlık ve çelişki içerisindeki bir yapı Türk siyasetine ve demokrasisine katkı sağlayamaz.

Lider sultasına karşı çıkarak yeni parti kuranların partisinde ağır biçimde lider sultası var.

Son söz MHP'de muhalif kimlikleriyle bilinen bazı isimlerin gittikleri yerde takındıkları Genel Merkezci ve liderci tavıra da gülmeden geçemiyorum.

Keşke arkadaşlarımızı sizinle Türkiye'yi yöneteceğiz diye kandırmasalardı.
Çünkü kurdukları partiyi bile yönetmelerine müsaade etmediler.

Müjdat ÖZTÜRK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ülkücü 8 ay önce

hadi canım sende o zaman git mhpye oy ver akapaya