İslam tarihinde hilafet konusu Hz. Peygamber (sav)’in vefatından sonra ortaya çıkmış, krizi atlatmak üzere ortaya atılan bir çözüm iken, daha sonra sistemleşmiştir. Halife, peygamberin vekili veya varisi değildir. Devlet hizmetlerini yönetmek üzere, ehil insanlar tarafından seçilen idarecidir. Halife halk tarafından seçilemez. Seçilse sahih olmaz. Halifeyi ancak Ebab-ı Hallü Akd denilen Müslümanların müşterek itimat ettikleri, saygı duyup, fikirlerini kabullendikleri insanlardan oluşan bir Şura Heyeti tarafından seçilir.
Halife seçimi 3 şekilde olabilir.
Birincisi; Aynı coğrafyada, tek devlet hakimiyeti altında yaşayan Müslüman toplulukların kendi içinde oluşturdukları bir heyetle seçilir.
İkincisi; Günümüzde dünya nüfusunun % 23’ünü oluşturan, resmi dini İslam olan 63 ülkeden gelecek olan yetkili temsilcilerden kurulacak Şura Heyeti’nin halifeyi seçmesiyle olur. İçlerinden itiraz edenler olsa da, çoğunluk esas alınır.
Üçüncüsü ise; Ekonomi, sanayi, asker, siyasi ve sosyal olarak dünyaya gücünüzü ispat edersiniz; sadece Müslümanların hakkını değil, Müslüman devletlerde yaşayan gayr-i Müslimlerin de hakkını koruyabilirseniz, halifelik makamına layık görülürsünüz.
Ne biz 1517’deyiz. Ne de dünya eski dünya. Halifelik manevi bir makam olmadığı için, halifenin de evliya gibi olması gerekmiyor. Günümüzde bazı meczup fıtratlı, hayalperest, dünyadan haberi olmayan birileri, eline mikrofon alıyor, millete “İslam dünyası, Türkiye’nin halifeliğini bekliyor.” Diye sloganlar atıyor.
Şimdi soruyorum; Ortadoğu’nun en güçlü devletlerinden İran ve potansiyelli bir ülke olan Afganistan, Osmanlı’nın süper güç olduğu dönemde Türklerin halifeliğini kabul etmemiştir. Kendi topraklarında huzur ve emniyeti tesis edemeyen, öz vatandaşının dahi canından, malından emin olamadığı, siyaseti ABD’nin, Rusya’nın, Çin’in, AB’nin iki dudağı arasında olan, kanunlarıyla halkına makul şüpheyle bakan, eğitim sistemi kargaları dahi güldüren, millet meclisi sokak kavgalarına dönen bir Türkiye’yi hangi İslam ülkesi bekliyor?
Ortadoğu’daki İslam ülkeleri Türkiye’yi Müslüman saymaz. Özellikle laiklik konusu onların bakış açısını belirler. Türkiye laiktir. Laiklik ise, o ülkelerin anlayışında dinsizlikle eşanlamlıdır.
2007 yılında Suriye’den bir alimle İstanbul’a gelmiştim. Araçta radyodan ezan okununca şaşırdı. Türkiye’de radyo ve tv’lerde ezan okunur mu? Diye sorunca şaşırmıştım. Evet dediğimde, hayret, Türkiye laik değil mi? demişti.
Türkiye’nin halifeliğini Kıbrıs dahi kabul etmez. Kıbrıs’ı bırak, şuan Ülkenin yarıdan fazlası seçilecek halifeyi kabul etmez. Peki Suud Arabistan, Kuveyt, Katar, Irak, Lübnan, Suriye, Ürdün kabul eder mi? Onlara ne vaat edeceğiz? Biz çok mu huzurluyuz ki, huzur verelim? Ülkede ayrıştırıcı, bölücü politika izleyen, komşularıyla ilişkisi olmayan bir Türkiye’nin halifeliğini kim bekliyor acaba?
Osmanlı yıkılmaya başlayınca, güç kaybedince halifelik kozunu kullanmıştı. Ama hiçbir etkisi olmamıştı. Almanlar’ın etkisiyle I.Dünya Savaşı’na girdik. Milleti ikna etmek için küffara karşı cihad fetvası yayınlatıldı. Ama ne yazık ki ilk şehidimizi Mekke ve Yemen’de verdik. Küffardan önce, Müslüman dediğimiz insanlar vurdu bizi. Ayrıca, İslam’ı yaşamak için halifelik gerekmiyor, düzgün Müslüman olmak gerekiyor. M.Akif halifelik ve yarı şeraitin olduğu bir dönemde yaşadı. Safahat’a bakın yarıdan fazlası bozulmuş toplumdan şikayet ve sitem şiirleriyle doludur. Din adına bir halifelik kozu kaldı istismar edilmedik. İflas eden esnaf, sürekli vaadlerle günü kurtarmaya çalışırmış.
Halifelik gelse, halifelik sloganı atanların vay haline!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakan 2 yıl önce

kesinlikle getirecek hiç bir dürüst lider yok..hele akp..rte halifeliğin gelmesi için. adalet. dürüstlük, ciddiyet. TÜRK MİLLET 'ini bir ve bütün kabul etmek. 36 etniğe ayırmamak gerek. ahir zamandayız boş işlerle uğraşmayalım. vatan hainlerini yok edip adaletli cumhuriyet yönetimi zamanımızda en uygun olanıdır..yalan,iftira,kibir, dini kullanma, vatan hainleri ,ile müzakere. oy için mücadele yapan halifenin tırnağı olamaz. halife değil. halimize bakalım.