Zeybekçi: Büyüme, reformların sonucu

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye 2017'nin ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdü.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yazılı açıklamasında, bu yılın birinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.

AB üyesi 19 ülkenin Türkiye'den düşük büyüme oranlarına sahip olduğunun altını çizen Zeybekci,  "Bu yılın ilk çeyreğinde gösterdiğimiz başarı, hem hükümet olarak yoğun bir şekilde uygulamaya aldığımız yapısal reformlarımızın doğru sonuçlar vermekte olduğunu göstermiş hem de 2017 yılında ekonomimizde arzu ettiğimiz atılımı gerçekleştirme yolunda bizlere ümit vermiştir. 2017'nin ilk çeyreğinde yüzde 5 düzeyinde bir büyüme oranı elde eden Türkiye, birçok gelişmiş ülke ortalamasını geride bırakan bir performans ortaya koymuştur. Ülkemiz 2017'nin birinci çeyreği itibarıyla resmi olarak verisi açıklanmış olan AB üyelerinin 23'ünden daha hızlı büyümeyi başarmıştır. Ülkemiz, adı geçen dönemde hem AB ortalamasının (yüzde 2,4) hem de Avro Bölgesi ortalamasının (yüzde 2,5) üstünde büyümüştür. Benzer şekilde ekonomimiz G7 ülkeleri (yüzde 1,8) ile OECD ortalamasının (yüzde 2) üzerinde bir büyüme ortaya koymuştur. Henüz tüm ülkelerin rakamları kesinleşmemekle birlikte, öncül veriler ışığında ülkemiz, G20 ülkeleri arasında da mukayeseli olarak güçlü bir büyüme oranı yakalamış konumdadır. 2017’nin ilk çeyreği itibariyle ülkemiz, en hızlı büyüyen üçüncü G20 ülkesidir. Yılın ilk çeyreğinde ABD (yüzde 2), Japonya (yüzde 1,3), İngiltere (yüzde 0,6) ve Kanada (yüzde 2,3) gibi G20 ülkelerinden daha iyi bir performans kaydettik."'Net ihracatın büyümeye katkısı 2,18 puan'

Zeybekci, hükümet olarak daha fazla ihracatla büyüyen bir ekonomi modelinin kalıcı hale getirilmesini amaçladıklarını, sürdürülebilir, kapsayıcı ve refah yaratan bir ekonomik büyümenin ancak bu şekilde mümkün olabileceğini ifade etti. İhracatta, daha tasarım ve yenilikçilik yoğun, daha yüksek teknolojili bir kompozisyonla daha fazla pazara ulaşılması için tüm imkanların seferber edildiğine dikkati çeken Zeybekci, şunları kaydetti:

"Hem Ekonomi Bakanlığı olarak yeni nesil ihracat destekleri konusunda attığımız adımların hem de en zorlu koşullarda dahi kendi rotasını çizmekte ustalaşmış ihracatçılarımızın emeklerinin karşılığını almaya başladık diyebiliriz. Nitekim yılın ilk çeyreğinde net ihracatın büyümeye katkısı 2,18 puan oldu. Geçtiğimiz yıl büyümemizin ana motoru olan iç talebin büyümeye katkısı ise ilk çeyrek itibariyle 5,05 puan olarak gerçekleşti. İhracatımız 2016 yılı son çeyreğinden bu yana artış eğilimindedir. Dünya ticaretinde yaşanan canlanma ve özellikle AB pazarındaki ekonomik toparlanma ihracatımızı destekliyor. Ocak-mayıs dönemi itibarıyla ihracatımızda toplam yüzde 8,9 oranında artış kaydetmiş bulunuyoruz. Yılın sonuna geldiğimizde Orta Vadeli Plan hedefimiz olan 153,3 milyar dolara ulaşmayı, hatta tarihi yüksek seviyelere erişmeyi hedefliyoruz. Bavul ticaretini, hizmet ticaretini ve serbest bölgelerdeki işlem hacmini de dikkate alarak yaptığımız hesaplamaya göre, 2016 itibarıyla 400 milyar doları aşan 'gerçek/geniş' tanımlı ticaret hacmimizi daha da genişletecek, ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 90'ın üstüne çıkıp tarihi düzeyleri göreceğiz. Mal ticaretimizdeki mevcut pozitif seyrin yılın geri kalanında da devam etmesi, ayrıca turizm sektörü başta olmak üzere hizmet ticaretinden elde ettiğimiz gelirlerin de toparlanması neticesinde net ihracatın büyümeye katkısının 2017'nin tamamı için pozitif gerçekleşmesini öngörüyoruz."


'4 ayda 3,6 milyar dolarlık yabancı yatırım'

Bakan Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan riyasetinde ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında bu yılı "ihracat seferberliği ve atılım yılı" olarak belirlediklerini belirterek, Türkiye'nin ihracat, üretim ve yatırım ekseninde kalkınıp küresel arenadaki saygınlığını kuvvetlendirmesi adına ihtiyaç duyulan her türlü politika kararını alacaklarını kaydetti.

Ekonomi Bakanlığı olarak yatırım ve iş yapma ortamını daha etkin kılma yolundaki çalışmalara katkı sunmayı sürdüreceklerinin altını çizen Zeybekci, hem mal hem de hizmet ihracatı alanında ihracatçı sayısını artırıcı, mevcut ihracatçıları daha kurumsal hale dönüştürücü, küresel pazarlarda markalaşmayı destekleyici tedbirlerin kararlılıkla uygulandığını aktardı.

Siyasi ve ekonomik istikrardan aldıkları güçle piyasa dostu reformlara son sürat devam edeceklerini ve nihai hedefleri olan "senelik yüzde 5'in üzerinde büyüme ve 1 milyondan fazla vatandaşa ek istihdam" seviyelerine emin adımlarla ilerleyeceklerini belirten Zeybekci, "2017'nin bu manada bizlere ciddi bir ivme sağlayacağına inanıyoruz. Nitekim sadece ihracat değil, sınai üretim ve doğrudan yatırımlar gibi kilit alanlarda da müspet gelişmelerin varlığına şahitlik ediyoruz. Yine bugün açıklanan ödemeler dengesi verilere göre, 2017 yılının ilk 4 aylık periyodunda ülkemize giriş yapan doğrudan yabancı yatırımların senelik bazda yüzde 2 artarak 3,6 milyar dolar olduğunu gördük. Bu tabloyu sene sonuna kadar daha da güçlendirecek, cari açık üretmeyen bir büyüme modeline doğru geçişimizi hızlandıracağız. Tüm bu faaliyetlerimizin temel felsefesini, özel sektör eliyle ihracatımızı daha fazla pazarda, daha yenilikçi ürünlerle artırma, dış kaynak bağımlılığımızı azaltma oluşturacak. Ekonomi Bakanlığı olarak geçen sene hayata geçirdiğimiz ihracat desteklerimizle yatırım teşvik araçlarımızın pozitif sonuçlarını görmeye başladık. Bu görünümün yılın tümü için de sürmesini bekliyoruz." değerlendirmelerinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.