Zarrab'ın mahkeme dosyasındaki fotoğrafı yayınlandı...

Tanık olarak ifade veren Reza Zarrab, New York mahkemesinde ifade veriyor...

20.21 - ABD'li gazetecilerin aktardığına göre, Zarrab, "İranlılarla sürekli iletişim halindeydik" dedi. Şu anda Zarrab ile Happani arasındaki ses kayıtları dinletiliyor. 

20:15 - Oturum aranın ardından yeniden devam ediyor...

20:00 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, mahkeme dosyalarında kanıt olarak yer alan Zafer Çağlayan'a ait fotoğrafı Twitter hesabından paylaştı. 

19:43 - Yargıç Richard Berman'ın çok fazla konuşan Zarrab'a boğaz pastili verilmesini istediği belirtildi.

19:39 - Oturuma ara verildi.  

19:36 - Duruşma salonunda bulunan ABD'li gazeteci Katie Zavadski, Zarrab'ın "Süleyman Aslan'ı her aradığımda borçlu hâlde oluyordum" dedi. Zarrab'ın duruşmada Süleyman Aslan'ın sürekli olarak rüşvet istediğini ima ettiği iddia edildi. 

Zarrabın mahkeme dosyasındaki fotoğrafı yayınlandı...Zafer Çağlayan'ın dava dosyasında yer alan fotoğrafı


19:21 - ABD'li gazeteci Pete Brush, Zarrab'ın ifadesi sırasında Atilla'nın avukatlarının sık sık itirazda bulunduğunu aktardı. 

19:20 - Brush, Zarrab'ın İran'ın petrol gelirlerini aklamak için tasarlanan gıda ticareti sistemini ayrıntılarıyla anlattığını iddia etti. Zarrab'ın sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri Hakan Atilla'dan öğrendiğini söylediği öne sürüldü. 

19:05 - Zarrab, çizdiği şemanın ardından yeniden tanık kürsüsüne döndü. Savcı kanıt olarak bir ses kaydı sunmak istediğini açıkladı ancak içeriği henüz bilinmiyor. 

18:55 - Zarrab, gıda ticaretine ilişkin çizdiği şemada üzerinde konuşma yaparken, 'gerçekte' İran'a gönderilen gıda olmadığını söyledi. 

18:38 - ABD'li gazetecilerin iddiasına göre, Zarrab, şema üzerinde yaptığı anlatımda, jüri üyelerine Dubai'deki şirketin görünüşte gıda tedarikçisi olarak gösterildiğini söyledi. 

18:25 - Zarrab, Dubai'de gıda ticareti yapan Centrica Dubai ve Volgam şirketlerine ilişkin "Bu şirketler sizin mi?" sorusuna yönelik, "Evet, kesinlikle bendim efendim" cevabını verdi. 

18:20 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, duruşmada 'gıda ticareti' konusunun ardından Zarrab'ın Dubai'deki şirketine ilişkin konunun görüşüldüğünü iddia etti.  Klasfeld'e göre, Zarrab gıda ticaretini şema üzerinden anlatıyor. 

18:08 - Klasfeld, Zarrab'ın Aslan ve Atilla ile yaptığı görüşmeden sonra 'gıda ticaretine' ilişkin yöntemi netleştirdiğini söylediğini iddia etti. İfadeye göre, altın ticareti zora girince gıda ticaretine geçildiğini, ancak Atilla'nın bir açık bulmasıyla altın ticaretine geri dönüldüğünü, daha sonra ikisinin beraber gittiğini belirtiliyor. 

Zarrabın mahkeme dosyasındaki fotoğrafı yayınlandı...Davayı duruşma salonunda takip eden ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın dava dosyasında bulunan fotoğrafını paylaştı. 

17:51 - Duruşma salonunda bulunan ABD'li gazetecilerin iddiasına göre, Zarrab, jüri önünde Süleyman Aslan ile gıda ticareti konusunu mümkün hale getirmek için yeterli gümrük belgelerini nasıl toplayacağını konuştuğunu söyledi. 

17:44 - Zavadski'nin iddiasına göre, davada Nisan 2013 yılında, altın ticaretinin yerine öngörülen Dubai'deki 'gıda ticaretine' ilişkin Reza Zarrab'ın davada tutuklu yargılanan Hakan Atilla ve Süleyman Aslan ile konuşmaları görüşülüyor. 

17:40 - Davada dünkü duruşmada da konuşulan 'gıda ticareti' konusu görüşülüyor. 

17:30 - Dava başladı. 

Zarrabın mahkeme dosyasındaki fotoğrafı yayınlandı...17:34 - Zarrab davasının Yargıcı Richard Berman bugünkü duruşma başlamadan önce ileride "birçok şeyi etkileyebilecek" bir ses kaydı olduğunu ve savcılığın bu ses kaydını sunmadan önce "davanın selameti" açısından bu ses kayıtlarının doğrulanmasını istediğini söyledi. Kaydı "hafife almak" istemediğini belirten yargıç doğrulamanın birkaç yöntemi olabileceğini. Bunlardan birinin de Zarrab'ın şahsen doğrulaması olabileceğnii belirtti. 

Ayrıntılar geliyor...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.