YSK'nın içtihadına göre Erdoğan'ın başbakanlığı bitti

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 12. cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra başbakanlığı ve AKP genel başkanlığının ne zaman sona ereceği siyasetin bir numaralı tartışma konusu oldu. AKP’liler, Erdoğan’ın devir-teslim töreninin yapılacağı 28 Ağustos’a kadar görevinin başında kalacağını söylerken CHP, Yargıtay’a başvurarak konunun incelenmesini ve bir karar verilmesini istedi. Konya Milletvekili Atilla Kart’ın yaptığı başvuruda Anayasa’nın 101 ve 102. maddeleri hatırlatılıp Erdoğan’ın birinci turda salt çoğunluğu sağladığı için başbakanlık ve parti genel başkanlığının sona erdiği hatırlatıldı. Anayasa’nın “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer.” hükmünü içeren 101. maddesine dikkat çekenler Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) bir kararına atıf yapıyor. YSK, genel seçimlerde seçilen ancak mazbatasını bile almadan vefat eden Mehmet Cihat Özönder’in milletvekili sıfatı kazandığına hükmetmişti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) CHP milletvekili Mustafa Balbay hakkındaki kararı da bu doğrultuda değerlendiriliyor. AYM, Balbay’ın mazbatasını almadığı halde milletvekili olduğuna dikkat çekerek seçilme özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmiş ve cezaevinden çıkmasını sağlamıştı. Araştırma şirketi KONDA’nın kurucusu Tarhan Erdem de “Erdoğan istifa etmediği sürece her hareketi suç sayılır.” diyor.

Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlık görevinin bittiğine ilişkin tartışmalar sürüyor. Muhalefet ve hukukçuların Erdoğan’ın milletvekilliği, başbakanlığı ve parti genel başkanlığı sıfatlarının düştüğünü ileri sürmesine karşın AKP ‘yemin ve devir teslime kadar başbakanlığın süreceği’ görüşünde ısrar ediyor. Anayasa’nın “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer” hükmünü içeren 101. maddesini ileri sürenler Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) geçmişte verdiği bir karara da atıf yapıyor. Söz konusu kararda YSK, genel seçimlerde seçilen ancak mazbatasını bile almadan vefat eden Mehmet Cihat Özönder’in milletvekili sıfatını kazandığına hükmetmişti.

     Prof. Dr. Mehmet Cihat Özönder, 2007 genel seçimlerinde MHP listelerinden milletvekili seçildi. Ancak mazbatasını almaya giderken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Bunun üzerine Özönder’in altındaki ismin Meclis’e girme hakkı elde ettiği ileri sürüldü. Ancak YSK bu talebi kabul etmedi. Seçim sonuçlarının belli olmasıyla Özönder’in milletvekili sıfatını kazandığını 2007/716 sayılı kararıyla açıkladı. Bu içtihatla, “milletvekili sıfatının oy işleminin sona erdiği an kazanıldığı” hükme bağlandı. Anayasa’da belirlenen andı içmenin seçilmenin değil, göreve başlamanın koşulu olduğu ifade edildi. YSK, milletvekilliği sıfatının sandıklar kapandıktan sonra kazanıldığını vurgulayarak, Özönder’den sonraki adayın milletvekili olamayacağını da belirtmişti. Bu YSK kararını cumhurbaşkanlığı seçimine uyarlayan hukukçular, Erdoğan’ın da sonuçlar açıklandığı anda cumhurbaşkanı sıfatını kazandığı artık başbakanlık ve parti işleriyle ilgili tasarrufta bulunamayacağını belirtiyor.

     Anayasa Mahkemesi (AYM) ise CHP milletvekili Mustafa Balbay hakkındaki kararı da bu doğrultuda değerlendiriyor. AYM, Balbay’ın mazbatasını almadığı halde milletvekili olduklarına dikkat çekerek seçilme özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmişti. Mahkemenin bu kararının ardından tahliye edilen Balbay, TBMM’de yemin ederek görevine başlamıştı. Cezaevinde olduğu dönem için özlük hakları da işletilmişti. Tutukluyken seçilen bir diğer isim olan HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel de mazbatasını almadan milletvekili seçildiği gerekçesiyle tahliye edilmişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.