YSK MHP'yi karara bağlayacak

 Kurultay, delegelerin kimlik tespitinin noter huzurunda yapılması nedeniyle planlandığı saatten daha geç başladı.

Çağrı Heyeti, noterin verdiği sayıya göre 752 delegenin imzası olduğunu, 50 delegenin de imza atmak için beklediğini açıkladı.
Genel Merkez ise 495 delegenin imza verdiğini iddia etti.
Katılacak delege sayısı, kurultayın geçerliliği, dolayısıyla parti içindeki yönetim tarışmasının geleceği açısından kilit önemdeydi.
Muhalifler kurultayın geçerli sayılabilmesi için MHP'nin toplam delege sayısının yarısından bir fazla yani 594 delegenin katılması gerektiğini savunuyor.
Genel Merkez ise toplantının geçerliliğinin olması için üçte iki çoğunluk yani yaklaşık 800 delegenin oy kullanması gerektiğini iddia ediyor.
MHP'de tüzük değişti peki şimdi ne olacak? 12.resim
MHP GÖRÜNTÜLER İÇİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU
Hazirun cetveli ve delege imza listeleriyle ilgili tespit işlemlerini yapan görevli noter, delegelerin kendisini ve kimlik kartlarını bizzat görmeden whatsapp ve mail üzerinden gönderilen kimlik fotokopileriyle işlem yaptı. Muhalif adaylar için çalışan görevlilerin, tek tek delegeleri arayarak kimlik fotokopilerini göndermeleri için defalarca telefon açmaları dikkat çekti. Delege listesinde birçok ismin kimlik bilgilerinin eksik olduğu yönünde görevliler arasında konuşmalar geçerken, görevli noter kurultay bitmesine rağmen cep telefonlarıyla gönderilen kimlik fotoğrafları üzerinden işlem yapmaya devam etti.
MHP Genel Merkezi, Çağrı Heyeti tarafından 19 Haziran'da düzenlenen olağanüstü kongreye katılanların kimlik tespitleri ve hazırun listesinin hazırlanması konusunda görevli Ankara 13. Noterliğinin görüntülerine ilişkin Akyurt Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Genel Merkez kurultayı tanımadığını açıklamıştı
Mahkemenin bu kararla tartışmaya nokta koymasının ardından yeni uzlaşmazlık kurultayın tarihi ve yeri konusunda yaşandı. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin görevlendirdiği Çağrı Heyeti kurultayı Ankara'daki Büyük Anadolu Oteli'nde yapma kararı aldı.
Toplantı divan oluşturulması ve divan başkanı seçilmesiyle başladı.
Muhaliflerin kendi arasındaki uzlaşmayı göstermesi açısından önemli olan divan başkanlığına, tek isim üzerinde anlaşılarak Musavat Dervişoğlu seçildi.
Dervişoğlu, usülen Genel Merkez'i açılış yapmaya davet etmesinin ardından toplantıyı başlattı.
MHP yönetiminin kurultay için belirlediği tarih ise 10 Temmuz.
Genel Merkez bu kurultayda hem tüzük değişikliği hem de seçim yapmayı planlıyor.
Kurultayda Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin yanı sıra Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Sait Gönen ve Süleyman Servet Sazak da Genel Başkanlık için aday olduklarını açıkladı.
MHP'de tüzük değişti peki şimdi ne olacak? 1.resim
Bugüne nasıl gelindi?
MHP'nin 1 Kasım seçimlerinden yenilgiyle çıkmasının ardından harekete geçen bir grup partili partide 'tüzük değişikliği' talebiyle olağanüstü kongre girişimi başlattı.
Grup, 1,232 delegeden 531 delegenin destek verdiği girişimin talebini genel merkezin yerine getirmemesi üzerine şubat ayında mahkemeye başvurdu.
Mahkeme de, 'büyük kongre üyelerinin beşte birinin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kurultay toplantıya çağrılabileceği hükmünün yer aldığı ifade edilerek, bu hükmün bu hususta partiye takdir yetkisi vermediği" sonucuna vardı ve olağanüstü kurultayın toplanması için "Çağrı Heyeti" oluşturdu.
MHP'de tüzük değişti peki şimdi ne olacak? 18.resim
Genel Merkez çağrıyı tanımazken, heyet de 15 Mayıs'ta toplanmak üzere delegelere davet yaptı.
Bu arada Gemerek ve Tosya'da iki ayrı mahkeme, olağanüstü kurultay sürecini durduran kararlar verdi.
Ankara Valiliği bu kararları gerekçe göstererek, 15 Mayıs'ta toplanmak üzere Ankara'ya gelen delegelerin kongrenin toplanacağı Büyük Anadolu Oteli'ne girişlerine izin vermeyince toplantı yapılamadı.
Genel merkezin itirazı üzerine dosya Yargıtay'ın gündemine geldi.
Yargıtay da, yerel mahkemenin kararını onaylayınca olağanüstü kurultayın yapılmasının önünde engel kalmadı.
MHP'de 1 Kasım'daki genel seçimden bu yana Genel Başkan ve yönetim değişikliği tartışması sürüyor.
Parti içindeki muhalifler kurultaya gidilmesini istemiş, Genel Merkez ise karşı çıkmıştı.
Genel merkez ile muhalifler arasında olağanüstü kurultay konusunda yaşanan hukuki mücadeleye Yargıtay noktayı koymuş ve muhalifler lehine karar alarak Çağrı Heyeti'nin partiyi kurultaya taşımasına izin vermişti.

Anahtar Kelimeler:
KurultayOlağanüstüMhpYsk
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.