Yeni Türkiye'de orta direk fakirleşiyor

TÜİK verilerine göre Türkiye’de nüfusun en fakir yüzde 10’luk kesimi toplam gelirin yüzde 2.5’ini alırken, en zengin yüzde 10’luk kesim ise gelirinyüzde 30’unu topladı.

Gelir dağılımında iyileşme geçen seneki rakamlara göre aynı cüzi oranda seyrederken, taksit ve borç ödemeleri yüzde 4 büyüdü.

Marmara ile Güneydoğu arası gelir uçurumu ise 12 bin lira oldu.TÜİK, “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2013” verilerini yayımladı.

Buna göre, geçen yıl en yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasındaki gelir farkı 7.7 kat olarak hesaplandı. Bu fark, bir önceki yıl 8 kat olmuştu.

Geçen yıl, en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik son gruptakiler, toplam gelirden yüzde 46.6 pay alırken, en düşük gelire sahip ilk gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay yüzde 6.1 olmuştu.

Gelir farkı büyüdü

Yüzde 10’luk dilimlerde ise fark açıldı. En yoksul yüzde 10’luk kesim toplam gelirden yüzde 2.5’lik pay alırken, en zengin yüzde 10’luk kesim gelirinyaklaşık yüzde 30’unu aldı.

En zengin ve yoksul 8 milyonluk nufus dilimleri arasında 11.8 katlık gelir farkı meydana geldi.

TÜİK verilerine göre en yoksul yüzde 10’luk nüfusun milli gelirden aldığı pay son 4 yıldır değişmedi.

Gelir dağılımında bir önceki yıla göre yine 0.002 puanlık bir iyileşme oldu.

Türkiye’de hanehalkı başına düşen ortalama yıllık kullanılabilirgelir 29 bin 479 TL iken, ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir gelir 13 bin 250 TL olarak hesaplandı.

Yoksulluk riski yüzde 13

Maaş-ücret gelirleri yüzde 48.3’lük oranla toplam gelir içerisinde en fazla paya sahip oldu.

Bunu yüzde 19.7 ile sosyal transferler ve yüzde 19.6 ile müteşebbis gelirleri izledi.

Müteşebbis gelirleri geçen seneye göre azıldı. TÜİK’e göre nüfusun yüzde 15’i yoksulluk riski altında.

2012 yılında sürekli yoksulluk riski altında olanların oranı yüzde 16 iken 2013 yılında bu oran yüzde 13 olarak hesaplandı.

Konfor mu o da ne?

Kurumsal olmayan nüfusun; yüzde 39.7’si konutunda “sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçevesi vb” sorunlar olduğunu beyan etti.

Yüzde 42.2’si oturduğu konutta “izolasyondan dolayı ısınma sorunu” yaşadı.

Nüfusun yüzde 65.4’ü hanesinin taksit ödemeleri ve borçları (konut alımı ve konut masrafları dışında) olduğunu beyan etti.

Bu rakam geçen sene yüzde 61.3 idi. Kendine ait konutta oturanların oranı yüzde 60.7 oldu.

“Ciddi finansal sıkıntıyla” karşı karşıya olan nüfusun oranı olarak tanımlanan ve belirlenmiş dokuz maddeden en az 4 tanesini karşılayamama ya da mahrum olma durumunu tanımlayan “maddi yoksunluk” oranı 2012 yılında yüzde 59.2 iken 2013 yılında yüzde 49.7 olarak hesaplandı.

Bölgeler arasında uçurum

İstanbul bölgesi 18 bin 248 TL ile ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri en yüksek olan bölge oldu.

Bunu, 16 bin 294 TL ortalama gelir ile Batı Anadolu Bölgesi izledi.

En düşük ortalamaya sahip bölge ise 6 bin 920 TL ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

kaynak:milliyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.