Yeni MİT Hitlerin Gestaposu gibi

Türkiye, Milli İstihbarat Teşkilatı(MİT) yasasında yapılan yeni düzenlemeyle, cendereye alınıyor. MİT'e 'Deli Dumrul' mantığıyla geniş yetkiler verilirken, oluşturulmak istenen yeni yapı, Hitler Almanyasının polis örgütü Gestapo'yu hatırlatıyor.

Artık, MİT ile ilgili belge yayınlamayacak, yayınlayanlar 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. Buna benzer daha birçok madde de yasa teklifinde mevcut. Nazi Almanyasındaki Gestapo da büyük yetkilerle donatılmış ve iktidar muhaliflerine yaşam hakkı tanımayacak önlemler alınmıştı.

Türkiye'nin son yıllarda en fazla tartışılan devlet kurumu MİT oldu. Yaptıklarından çok yapmadıkları anılan devletin 'kara kutusu' MİT'in adı çok sayıda tartışmalı olayla anıldı şimdiye kadar.

Uludere'de 34 kişiden oluşan kaçakçı ekibin bombardıman sonucu öldürülmesinde, 'Terörist Bahoz Erdal da kafilede' istihbaratını MİT'in verdiği belirtirken, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 53 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı sonrasında da MİT'in istihbarat zafiyeti olduğu iddiaları yüksek sesle dillendirildi.

 

MİT'in adı daha önce de bu şekilde şaibelere karışmıştı. Danıştay saldırısı, Akın Birdal suikastı ve Türkiye'deki El Kaide eylemleri, bunlardan sadece birkaçı.

MİT'TE 'DELİ DUMRUL' MANTIĞI!

AKP'nin TBMM'de çıkarmaya çalıştığı yasa değişikliği, MİT'e çok geniş yetkiler tanıyor ve koruma zırhına alıyor.

 

Bunlardan bazıları, MİT belgelerinin yayın yasağı, yayınlayanlara 12 yıla kadar hapis cezası, milli menfaatler gereği yasadışı örgütlerle görüşebilme imkanı ve MİT Müsteşarı’nın sadece Yargıtay’da yargılanabileceği gibi düzenlemeler.

Belki de düzenlemedeki en kritik teklif, MİT'in her yerden ve kişiden bilgi-belge isteyebilecek olması.

MİT, İSTEDİĞİ ARŞİVE ULAŞABİLECEK

Bilgi-belge istediği kişi ve kurumların arşivlerine ulaşabilecek. Talep edilen kurum da bu talebe hayır diyemeyecek!

Cumhurbaşkanı'nın bu yasa teklifini onaylaması durumunda Türkiye'nin 'muhaberat' devleti olma yolunda önemli bir adım atmış olacak.

GESTAPO GİBİ MİT!

Teklifin içeriğindeki 'akıl almaz yetkiler' akla Nazi Almanyasının gizli polis teşkilatı 'Gestapo'yu getiriyor. Almanya'daki polis teşkilatları kanuni devlet teşkilatları olmalarına rağmen, Hitler rejimi tarafından dikta rejiminin kendine hizmet eden aletleri haline geldi.

Gestapo teşkilatının yetkileri sınırsızdı. Mahkemelerin kararları dahi Gestapo'yu bağlamıyordu. Yani Nazi Almanyasında, Gestapo ile bir korku imparatorluğu kurulmuştu. Bu yolla, muhaliflere karşı büyük bir kıyım yapıldı.

GESTAPO'NUN YETKİLERİYLE MİT'E VERİLEN GENİŞ YETKİLER ÖRTÜŞÜYOR

Türkiye'de de MİT'e verilen yetkiler ve koruma zırhındaki kalınlık, Gestapo ile bire bir örtüşür duruma geldi. Fişlemeler, yargılamalar ve sansürler 'Gestapo'yu hatırlatan yeni MİT düzenlemesi çerçevesinde yapılacak.

MİT'in usule uymayan uygulamaları görülemeyecek, muhaliflere hayat hakkı tanınmayacak. Bu da yeni MİT yasasının, Türkiye'de bir korku imparatorluğunun oluşturulma çabasından başka bir şey olmadığını açıkça gösteriyor.

El Muhaberat devletinde yeni  MİT dönüyor, "AK Gestapo" oluyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan, "AK Gestapo" sayesinde yolsuzlukları örtüp Çankaya'ya çıkabilr mi, zaman gösterecek...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.