Yeni HSYK'da İlk Toplantı

12 Ekim'de yapılan HSYK üyelik seçimi, Yargıtay, Danıştay, Türkiye Adalet Akademisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçtiği üyeler sonrası belirlenen HSYK'nın yeni üyeleri ilk toplantısına başladı. Bugün yapılan toplantıda başkanvekili, daire başkanları ve daire üyeleri belirlenecek.

BOZDAĞ: TAMAMI YASAL, MEŞRU VE DOĞRU ATAMALARDIR"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği seçimlerinin milletin gözü önünde yapıldığını belirterek, "Tamamı yasal, meşru ve doğru atamalardır. Sayın Kılıçdaroğlu, buradaki demokratik meşruiyetin yüksekliğine ve çoğulculuğa baktığı zaman eleştirisinin haksız olduğunu kendisi de görecektir." dedi.

Bozdağ, HSYK Genel Kurul Toplantısı'nda, yeni seçilen üyelerle bir araya geldi. Toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Bozdağ, HSYK üyelikleri için Yargıtay, Danıştay, Adalet Akademisi, adli ve idari yargı hakim ve savcıları tarafından yapılan seçimlerin tamamlandığını, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da 4 üye seçtiğini anımsattı.

"İLK TOPLANTIDA SEÇİM İŞLERİ YASAYA UYGUN ŞEKİLDE TAMAMLANACAKTIR"

Böylece kurulun bütün üyelerinin tamamlandığını belirten Bozdağ, "Yapılan seçimler sonucunda demokratik meşruiyeti oldukça yüksek, çoğulcu bir kurul yapısı oluştu. Kurul üyeleri dün HSYK'ya gelerek kayıtlarını yaptırdılar. Bugün de olağanüstü bir toplantıyla kurul üyelerinin hangi dairede çalışacakları, daire başkanlıkları ve başkanvekilliğine ilişkin seçimler yapılacaktır. Bunlar yasa gereği yapılması gereken işlerdir. Bugün ilk toplantı. Bu ilk toplantıda seçim işleri yasaya uygun şekilde tamamlanacaktır." diye konuştu.

Yeni kurulun ülkeye, yargı camiasına hayırlı olmasını dileyen Bozdağ, yeni üyelerin 4 yıl görev yapacağını, bu süre içinde hukukun üstünlüğüne, yargının tarafsız ve bağımsız biçimde görev yapmasına hizmet edeceklerini kaydetti. Bozdağ, bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurulun yapısının tarafsız olmadığı yönündeki eleştirilerini hatırlatması üzerine, kurulun yapısının seçimlerle oluştuğunu hatırlattı.

"KILIÇDAROĞLU, KENDİSİNİN DE HAKSIZ OLDUĞUNU GÖRECEK"

HSYK'nın yeni üyelerinin seçimle belirlendiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Anayasa ve yasalardan aldığı yetkiyle 4 üyeyi atadığını söyleyen Bozdağ, şunları kaydetti: "Bakıldığı zaman seçimler milletin gözü önünde olan demokratik seçimler. Seçimlerin sıhhati konusunda kimsenin eleştirisi, itirazı yok ve sonuçlar kesinleşmiştir. Bütün bunlar milletin gözü önünde olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın atamaları da Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapılmış atamalardır. Hiç kimse bu atamaların Anayasa ve yasaya aykırı olduğunu iddia edemez. Kurulun üye yapısı içerisinde gönül arzu ediyordu ki kürsüden, Yargıtay, Danıştay, Adalet Akademisinden yapılan seçimlerde kadın üyeler çoğunlukta olsun ancak seçimlerde böyle bir sonuç ortaya çıkmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız da öyle zannediyorum ki buradaki kadın eksikliğini görerek 2 kadın üye atamıştır. Bunların tamamı yasal, meşru ve doğru atamalardır. Sayın Kılıçdaroğlu, buradaki demokratik meşruiyetin yüksekliğine ve çoğulculuğa baktığı zaman eleştirisinin haksız olduğunu kendisi de görecektir."

İLK SEÇİM YARGITAY'DA YAPILMIŞTI

HSYK'ya üyelik için ilk seçim Yargıtay'da yapılmıştı. Yargıtay'da yapılan seçim sonrası HSYK üyeliklerine Yakup Ata ve Mustafa Kemal Özçelik HSYK üyeliğine seçilmişti. Danıştay'da yapılan seçim sonrası HSYK'ya üyeliğine Taci Bayhan ve Şaban Işık seçilirken, Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulu yaptığı seçim sonrası HSYK üyeliğine Ömer Kerkez seçilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da atadığı 4 isim ise şöyle: Rasim Aytin, Muharrem Özkaya, Hayriye Şirin Ünsel, Aysel Demirel.

HSYK Genel Kurulu 22 üyeden oluşuyor. Kurul başkanı Adalet Bakanı ve Adalet Bakanı Müsteşarı kurulun tabii üyesi. Diğer 20 üyenin 4'ü cumhurbaşkanı tarafından doğrudan atandı. Yargıtay Genel Kurulu 3, Danıştay Genel Kurulu 2, Adalet Akademisi Genel Kurulunca da 1 üye seçti. Adli ve idari yargı hâkim ve savcıları arasından ise 7'si adli, 3'ü idari yargıdan olmak üzere 10 üye seçildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.