Yargıtay’ın yeni başkanı Erdoğan’a ne kıyağı yapmıştı

Yargıtay’da Başkan Ali Alkan’ın emekliye ayrılması nedeniyle bugün seçim yapıldı. Alkan'ın yerine İsmail Rüştü Cirit 280 oyla seçildi.

YOLSUZLUK OPERASYONU SONRASINDA TAYYİP ERDOĞAN SAVCI ÖZ'E GÖNDERMİŞTİ

17 – 25 Aralık operasyonu sonrasında dönemin Bakırköy Başsavcı Vekilli Zekeriya Öz, dönemin Başbakan’ı Tayyip Erdoğan’ın yolsuzluk operasyonunu durdurması için kendisine iki kişi gönderdiğini söylemişti. Bu iki isimden biri dönemin Yargıtay 13. Ceza Daire Başkanı, bugün ise Yargıtay Başkanı seçilen İsmail Rüştü Cirit’ti.

AKBİL DAVASININ HAKİMİYDİ

Cirit, Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevindeyken 2004′te Yargıtay üyeliğine seçildi. Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken 2011′de Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 13. Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmişti. İsmail Rüştü Cirit Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı iken AKBİL davasında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beraatına karar vermişti.

 

 

YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ’NDE BAŞKAN DEĞİŞMEDİ

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanlığına Şerife Öztürk yeniden seçildi. Seçime tek başına giren Öztürk, 403 oy alırken 68 boş oy kullanıldı, 31 oy geçersiz sayıldı. Korkuteli'nde 1954'de doğan Öztürk, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1974'de mezun oldu.

CHP'Lİ ORAN'DAN TEPKİ


CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, yaş haddinden emekliye ayrılan Ali Alkan'ın yerine, Yargıtay Başkanlığı'na İsmail Rüştü Cirit’in seçilmesine ilişkin,“AKBİL davasını aklayan İsmail Rüştü Cirit Yargıtay Başkanı seçildi”diyerek tepkisini dile getirdi.
Yargıtay Başkanlığı'na İsmail Rüştü Cirit’in seçilmesine Oran, twitter adresinden tepki gösterdi.
Oran twitter adresinden şöyle yazdı:


“Bugün Türkiye hak ve özgürlükler mücadelesi tarihine geçen kara bir gün. Yürütme, yasamanın ardından yargıyı da bugün kendisine tabi kılmıştır.


AKBİL davasını aklayan İsmail Rüştü Cirit Yargıtay Başkanı seçildi. Cirit de Başombudsman ile birlikte THY'nin kıyak gezisine katıldı mı?
RTE'nin 2,5 yıldır yanıtlamadığı bu önergedeki kıyak gezide bir hakimin ne işi var? Yargıtay İç Yönetmeliği md.43 bu konuda ne der?"

CİRİT'TEN İLK AÇIKLAMA

Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, “Kuvvetler ayrılığında, alanımıza müdahale edilmemek koşul ve şartıyla işbirliği içerisinde hareket edilecektir. Hakim teminatı, hakim bağımsızlığı, hakim tarafsızlığı altını kalın kalın çizmek suretiyle vazgeçemeyeceğimizdir. Yargı adaleti sağlamak içindir” dedi.
Ali Alkan’dan boşalan Yargıtay Birinci Başkanlığına ilk turda 280 üyenin oyunu alarak seçilen İsmail Rüştü Cirit, ilk mesajının Hukuk Genel Kurulu Salonu’nda verdi. Yargıtay Birinci Başkanvekili Seyit Çavdar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil ve Yargıtay Genel Sekreteri Erkan Öztürk ile kameralar karşısına geçen Cirit, kendisine onurlu ve çok zor bir görev verildiğini belirtti. Bu zor görevin altından kalkmaya, Türk halkının teveccühüne layık olmaya çalışacağını ifade eden Cirit, Ali Alkan’ın Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘memleket isterim’ şiiriyle veda ettiğini anımsatarak, “Ben de Türk halkının teveccühüne layık olan, birlik, beraberliği temin eden salt adaleti, gerçek adaleti tesis eden bir Yargıtay özlemiyle konuşmama başlıyorum” dedi. Türk halkının yargıya karşı inanırlık ve güvenirlik noktasında teveccühünü ve saygınlığını en üstlere çıkarmak için çalışacağını kaydeden Cirit, gerek ilk derece yargısının gerekse yüksek Yargıtay’ın yapısal ve fiziksel sorunları bulunduğunu belirtti

.
KUVVETLER AYRILIĞI OLMAZSA OLMAZIMIZDIR


Son dönemlerde anayasaya göre yargının eşitler arasında eşitsizlik meydana getiren bir yapısı bulunduğunu anlatan Cirit, anayasaya göre yüksek yargının Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’dan oluştuğunu anımsatarak,“Bunları eşit ve birbiriyle uyumlu çalışan mahkemelerdir. Kuvvetler ayrılığı olmazsa olmazımızdır” dedi.


Anayasanın gerekçesinde tanımlandığı gibi kuvvetler ayrılığının aynı ahenkli bir orkestranın bestesi gibi kimisinin keman çaldığını, kimisinin ise piyano çaldığını, sonunda ortaya güzel beste çıktığını belirten Cirit, “Kuvvetler ayrılığında, alanımıza müdahale edilmemek koşul ve şartıyla işbirliği içerisinde hareket edilecektir. Hakim teminatı, hakim bağımsızlığı, hakim tarafsızlığı altını kalın kalın çizmek suretiyle vazgeçemeyeceğimizdir. Yargı adaleti sağlamak içindir. Türk halkının güvenine, yargı olarak son zamanlarda düşen güvenine layık olmaya çalışacağız. Bu konuda önemli görevler düşmektedir. Bu görevleri de arkadaşlarımla birlikte yerine getireceğim” dedi. Başkanlık için yarıştığı diğer adayların birbirinden değerli çok kıymetli meslektaşları olduğunu belirten Cirit, yüce Yargıtay’ın kendisine teveccüh buyurduğunu ve bu teveccühe en iyi şekilde yerine getireceğine inandığını dile getirdi. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.