Yargıtay: Banka Ödeme Yaptığını Alacaklıya Bildirmek Zorunda

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, icra hukuk mahkemesinin, bankanın icra takibinden önce parayı vatandaşın hesabına yatırdığı gerekçesiyle icra takibini durdurma kararını bozdu.

Bursa 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 3 Temmuz'da verdiği kararda, şikayetçi aleyhine 12 bin 467 liranın, dava tarihi olan 12 Ekim 2011 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile tahsiline dair hüküm kuruldu.

İCRA TAKİBİNDEN ÖNCE BANKA BORCU ÖDEMİŞ

Alacakla ilgili 4 Eylül 2012'de icra takibi başlatıldı. Borçlu banka, Bursa 7. İcra Hukuk Mahkemesi'ne müracaat ederek paranın alacaklı adına şubelerinde açtıkları hesaba, 3 Eylül 2012'de yatırıldığını ve 4 Eylül 2012 tarihli yazı ile bildirildiği, borcun takipten önce ödendiğinden ve ilam vekalet ücretine icra vekalet ücreti talep edilemeyeceğinden, takibin iptali talebinde bulundu.

YEREL MAHKEMENİN KARARI BOZULDU

Mahkeme de alacaklı kendisini vekille temsil ettirdiğinden, ilam yargı gideri ve vekalet ücretine, icra vekalet ücreti talebinde bulunmasında bir usulsüzlük olmadığı, ancak borcun takipten önce ödendiğinden, takibin iptaline karar verdi. Kararın temyiz edilmesiyle davada son sözü söyleyen Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını bozdu.

BANKA, PARA YATIRDIĞI BİLGİSİNİ VERMEK ZORUNDA

Kararda, "Borçlunun ödeme iddiasını dayandırdığı belgeler incelendiğinde, ödemenin takip tarihinden önce yapıldığı görülmekte ise de alacaklının, bu ödemeden takipten önce haberdar edildiğine dair bilgi ve belge bulunmadığından, alacaklının takibi başlatmasında usule aykırı bir durum bulunmamaktadır. Bu durumda yapılan ödemenin yasa hükmü gereğince öncelikle faiz, icra takip harç ve masraflarından düşüleceğinin kabulü gerekir. Mahkemece gerektiğinde bilirkişi aracılığı ile takibin hangi miktar üzerinden devam edeceği tespit edilerek, oluşacak sonuca göre karar verilmesi gerekirken, ödemenin takipten önce yapıldığından bahisle takibin iptali yönünde hüküm tesisi doğru değildir." denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.