Ülkü Ocakları eski genel başkanları; Başkanlığa HAYIR diyoruz!

 MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya ve Ülkü Ocakları eski genel başkanları, Meclis'te görüşülen anayasa değişiklik teklifiyle ilgili milletvekillerine çağrı yaparak, "Vicdanlarının ve hür iradelerinin sesine kulak vermelerini ve doğacak vebale ortak olmamalarını tavsiye ediyoruz. Mevcut anayasa değişikliğine tarihi, siyasi ve ahlaki gerekçelerle 'Hayır' diyerek, irade birliğimizi ve kararlılığımızı göstermek gayesiyle bu çağrıyı yapıyoruz" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda ikinci tur oylaması yapılan anayasa değişikliği teklifine ilişkin MHP'li Atila Kaya ve Ülkü Ocakları eski genel başkanları İrfan Özcan, Müsavat Dervişoğlu, Alişan Satılmış, Suat Başaran, Azmi Karamahmutoğlu, Ulvi Batu, Mustafa Hakan Ünser, Servet Avcı ile Harun Öztürk ortak açıklama yaptı. Anayasa değişiklik teklifine yönelik eleştirilerde bulunulan yazılı açıklamada, şöyle denildi: "Ülkemiz dünyada örneği bulunmayan bir rejim değişikliğiyle karşı karşıyadır. 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi' denilerek yumuşatılmaya çalışılan bu rejim değişikliğinin amacı doğrudan 'Tek Adam' yönetimidir. İktidar, başlangıçta parlamenter sistemdeki kuvvetler ayırımının yeterli olmadığı gerekçesiyle, sert kuvvetler ayrılığı prensibine dayanan 'Başkanlık Sistemi'ni savunuyordu. Geldiğimiz noktada, iktidar kendi gerekçesini de yok sayarak, egemenliğin 'Tek Adama' devredildiği bir rejimi dayatmaktadır. Mevcut iktidar, başlangıçta Başkanlık, Yarı-Başkanlık veya Partili Cumhurbaşkanlığı sistemlerinden herhangi birine razı iken; yapılan düzenleme ile her üçündeki yönetim yetkilerinin tamamını talep etmekte ve her üçündeki denetim unsurlarını reddetmektedir"

"Doğacak vebale ortak olmamalarını tavsiye ediyoruz"

MHP İstanbul Milletvekili Kaya ve Ülkü Ocakları eski genel başkanları tarafından anayasa değişikliği teklifiyle ilgili milletvekillerine şu çağrı yapıldı: "Milliyetçiliği ayaklar altına almakla övünenlerin, kendi ideolojileri ve çıkarları doğrultusunda yeni bir rejim inşa etmelerine 'Evet' demeyeceğiz. Bizim milliyetçilik anlayışımız 'Millet egemenliği'nin tek adam iktidarına indirgenmesine izin vermez. Bizim ülkücülük anlayışımız, bedeli insan hak ve hürriyetleri olan bir toplumsal düzenin kurulmasını müsade etmez. Bu vesileyle başta Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilleri olmak üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletimizin temsilcisi olan vicdan sahibi milletvekillerine çağrı yapıyoruz: Yeni bir tarih yazılırken, adaletin, hürriyetin, demokrasinin darbe alacağı bu süreçte vicdanlarının ve hür iradelerinin sesine kulak vermelerini ve doğacak vebale ortak olmamalarını tavsiye ediyoruz. Türk milliyetçileri, milletimizin en karanlık günlerinde, büyük bedeller ödeyerek ülkesine ve devletine sahip çıkmışlardır. Bugün de aynı irade ve kararlılıkla bir ve beraber olmak, vatanımıza ve nesillerimize karşı reddedemeyeceğimiz borcumuzdur. Bu amaçla, mevcut anayasa değişikliğine tarihi, siyasi ve ahlaki gerekçelerle 'Hayır' diyerek, irade birliğimizi ve kararlılığımızı göstermek gayesiyle bu çağrıyı yapıyoruz"

Başkanlığa Hayır diyen Ülkü Ocakları eski Genel Başkanları

Atila Kaya

İrfan Özcan,

Müsavat Dervişoğlu,

Alişan Satılmış,

Suat Başaran,

Azmi Karamahmutoğlu,

Ulvi Batu,

Mustafa Hakan Ünser,

Servet Avcı

Harun Öztürk


Gazete2023
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan kocer 3 yıl önce

Ocak başkanlarını destekliyorum deklarosyonlari doğru bir karar tebrik ederim

Avatar
NAZAN ISLER 3 yıl önce

BIZ LAIK TURK CUMHURIYETINI BITIRMEK ISTEYEN BASKANLIK SISTEMINE YANI DIKTATORLUGE HAYIIIIIR DIYORUZ

Avatar
ismail candan 3 yıl önce

Sayin baskanlar su anki ülkü ocakları baskanina bi çagrıda bulunun millet vekillerinden umudu kestik bunu engellerse siz engellersiniz bu kanun gecerse türkiyeye fatiha okunur her turlu baskiyi kuracak ve bu isi durduracak tek merci sizlersiniz bu isi lutfen durdurun bizler arkanizdayiz

Avatar
Halil İbrahim oral 21. Dönem Bitlis millet vekili 3 yıl önce

Yüce Türk Milleti'nin gerçek,samimi ve ihlaslı tek sahibi olan ocağımız Üllü Ocakları'nın bütün genel başkanları'nın hep birlikte aldığı kararı yürekten tebrik ediyorum.Allah yardımcımız olsun.Bu meşveret kültürünün somut neticesi umarım ki millet vekillerimize de örnek olur.

Avatar
Ates Mehmet 3 yıl önce

Eski bir Ocak Başkani olarak sizleri Caniii gönülden kutluyorum vee sonuna kadar destekliyorum...tek tek herkese selamlar Selamün Aleyküm

Avatar
Mehmet 3 yıl önce

balgat beslemeleri olaganüstü kurultay isterken bi taraflarını yırtıyordu,özellikle kavçar mıydı kaçarmıydı neyidi bi kadın vardı buralarda çemkiriyordu şimdi ne düşünüyorlar acaba,biz bahçeli akp ye stepne oldu derken onlar toz kondurmamaya çalışıyorlardı,şimdi bırakın tozu dumanı bildiğin çamur oldu,değermiydi koltuk uğruna bu kadar düşmeye

Avatar
Alev Şahin 3 yıl önce

Bir CHP seçmeni olmama rağmen son iki seçimdir oyumu MHP'ye verdim.Sebebi ise Türk halkını en iyi MHP'nin temsil ettiğine ve haklarını koruduğuna inanmamdı ancak şu an Devlet Bahçeli denen neye hizmet ettiği belli olmayan partide ki koltuğu tehlikeye girince ülkesini satmakta sakınca görmeyen bu adama oyumu verdiğim için kendimi suçluyorum.Bu adam şu an benim gibi düşünen insanların oylarıyla gidip Ak partiye destek oluyor ve başkanlığa çanak tutuyor.Ben bu adama verdiğim oylardan utanıyorum.Gerçek vatanını seven ülkücülerin bu adamı durdurmak adına ne gerekiyorsa yapmalarını, ülkeyi bunun gibi siyasetçilerden kurtarmalarını diliyorum.

Avatar
Hasan Kaplan 3 yıl önce

Tüm başkanlarımı saygıyla selamlıyorum. Böyle bir zamanda birileri birşeyler yapmalı diye düşünürken Siz genel başkanlarımız Ülkücülüğe Türklüğe Cumhuriyetimize Başbuğumuz cennet mekan Alparslan Türkeşin evlatları olarak elimizden gelen gayretle ülkemize sahip çıkmalıyız. Genel merkez ülkücüleri kulak ardı ediyor bizim taleplerimizi göz ardı eden şahıslar Ülkücülerin sağduyulu duruşlarından sebep onlara biyatlı olduğumuzu düşünüyorlar Bizler Ülkü Ocaklarına Tabiyiz Siz genel başkanlarımız her biriniz çok kıymetlisiniz Var olun sağolun. Var olsun Ülkü Ocakları.