Tutuklu hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

 Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, görevden uzaklaştırılan tutuklu hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs”, “Silahlı terör örgütüne üye olmak”, “Görevini kötüye kullanmak” ve “Gizliliği ihlal” suçlarından hazırlanan iddianameyi kabul ederek kovuşturmanın başlanmasına izin verdi. Mahkeme, şüphelilerin sunacağı belgelerden sonra yargılamanın yapılması için dosyayı Yargıtay’a gönderecek.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili İdris Kurt’un görevden uzaklaştırılan tutuklu hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer hakkında hazırladığı 7 sayfalık iddianamenin bazı eksikler nedeniyle reddedilmesi üzerine hazırlanan 119 sayfalık ikinci iddianame, kabul edildi.

‘FETHULLAHÇI SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARI OLDUKLARI…’

Gönderildiği Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen ikinci iddianamede, tutuklu hakimlerin Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü’nün mensupları oldukları, anılan örgütün hiyerarşik yapısına bağlı olarak verilen görevi yerine getirdikleri iddia edildi. İddianamede, “Yasal hükümleri açıkça hiçe sayarak bilinçli, istikrarlı ve kasıtlı olarak karar verdikleri, bu derece açık bir hukuksuzluğun, yasanın yorumlanması veya takdir hakkının kullanılmasıyla izahı mümkün olmayıp bu kararların önceden tasarlanmış ve belli bir amaca yönelik kasıtlı olarak verildiği” görüşüne yer verildi.

‘TAHLİYELERİN GÜLEN’İN KONUŞMASINDAN 5 GÜN SONRASI OLMASI TESADÜF OLAMAZ’

İddianamede şüpheliler Metin Özçelik ve Mustafa Başer’in dosyanın asıllarını ve evraklarını fiziki veya UYAP sisteminden kısmen dahi olsa incelemeden karar verdiği belirtilerek, “Tahliye edilen şüphelilerin avukatlarının, örgüt lideri olarak değerlendirilen Fethullah Gülen’in herkül.org isimli sitede 19.04.2015 günü yayınlanan, açık şekilde tutuklu şüphelilerin tahliyelerini konu alan konuşması ile ilgili olduğu anlaşılan konuşmasından bir gün sonra 20.04.2015 günü dilekçe vermiş olması, bu konuşmadan sadece 5 gün sonra tahliye kararı verilmiş olması, başından itibaren gelişen olaylar dikkate alındığında, tüm bunların tesadüfle açıklanması mümkün değildir” denildi.

Şüpheliler Mustafa Özçelik ile Metin Başer’in HSYK 2. Dairesi tarafından 14 Temmuz 2015 tarihinde görevden uzaklaştırıldıkları hatırlatılan iddianamede, Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması ile bağlantılı dosyanın tutuklu şüphelileri için tahliyeye giden yolu yetki ve görev gaspı yaparak yasaya açıkça aykırı şekilde açmaya çalıştıkları belirtildi. İddianamede, “Eylemlerini amaç ve örgütsel faaliyetleri yönünden bilinçli olarak, hiyerarşik bağlılık ve süreklilik içerisinde adı geçen örgütün hedeflerine uygun şekilde gerçekleştirme yönünde sürdürdükleri anlaşılmıştır” görüşüne yer verildi.

İddianamede şu görüşlere yer verildi:

“29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi olan Mustafa Özçelik tarafından, yasal olarak kurulmuş ve soruşturma aşaması bakımından kesin olarak ve yargı bölgesi ile yetkili ve görevli kılınan tüm İstanbul Sulh Ceza Hakimlikleri’nin reddine ilişkin taleplerini, CMK 26 maddesi ve diğer hükümlere açıkça aykırı olmasına rağmen kabul etmesi suretiyle yasal sınırların kasten aşılması, 32. Asliye Ceza Hakimi olan Mustafa Başer tarafından ise, yine anılan gerekçe ile açıkça yok hükmünde sayılması gereken bir karara dayanarak kendisinin yetkili ve görevli olduğuna dair açıkça hukuka aykırı yetki ve görev ihdas ederek tahliye kararı verilmek suretiyle yasal sınırların kasten aşılması şeklinde gerçekleşen eylemleri ile görevi kötüye kullanma suçunu işlediği, tahliyelerini sağlamaya çalıştıkları şüphelilerin işlemiş oldukları özel hayatın gizliliği suçuna, bu şüphelilerin tahliyelerine karar vermek suretiyle iştirak ettikleri sabit olmakla, TCK 285/1 maddesi suçunu işledikleri anlaşılmıştır.”

MAHKEME KOVUŞTURMA İZNİ VERDİ

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, şüpheliler hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs”, “Silahlı terör örgütüne üye olmak”, “Görevini kötüye kullanmak” ve “Gizliliği ihlal” suçlarından hazırlanan iddianamenin kabulüne karar vererek kovuşturmanın başlamasına karar verdi.
İddianameyi kabul eden Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, her iki şüpheliye tebligat çıkararak, varsa bilgi, belge ve delillerini sunmaları için 15 günlük süre verecek. Mahkeme, şüphelilerin sunacağı belgelerden sonra yargılamanın yapılması için dosyayı Yargıtay’a gönderecek.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.