Türkmen’i suçladı IŞİD’i akladı

Irak’ta Türkmenlerin karşı karşıya kaldıkları IŞİD terörüne seyirci kalan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şimdi de IŞİD’i savunup Türkmenleri suçlu ilan etti. Davutoğlu konuşmasında sık sık mezhep vurgusu yaptı.

Tayyip Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkması durumunda adı Başbakan adayları arasında gösterilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak’ta can derdindeki Türkmenleri, karşı karşıya bulundukları durumun sorumlusu olarak suçladı. IŞİD’i adeta Maliki karşıtlarının çatı örgütü gösterdi.

ŞİİLER SİLAHLANDI

NTV’de soruları yanıtlayan Davutoğlu, Türkmenlerle ilgili şunları söyledi: “Telafer’de yaşanan sadece bir IŞİD-Türkmen çatışması değildir. Maalesef Sünni Türkmenlerle Şii Türkmenler arasında fitne tohumları ki bunda Maliki hükümetinin Şii Türkmenler üzerinden Sünni Türkmenleri baskı altına alması çabası da var, Şii Türkmenlerin radikalleşmesi çabası da var. Araplar nasıl bölünüyorsa Türkmenlerde maalesef bu şekilde bölündüler ve en büyük zararı kendilerine verdiler.”

Türkmen'i suçladı IŞİD'i akladı

SORUMLU IŞİD DEĞİL MALİKİ’

“IŞİD’e katılan kitlelerin ki Türkmenler ciddi çoğunluktadır. İçinde, Kürtler vardır, Sünni Araplar vardır, bunu bilmek lazım. Onların temel şeyi ilerleyen bir güç var burada daha önceki öfkeler, dışlanmalar, hakaretler bir anda geniş bir cephede geniş bir reaksiyon doğurdu. Irak’ta bizim her zaman tavsiye ettiğimiz gibi Sünni Araplar dışlanmamış olsaydı süreçten böyle bir öfke birikmesi olmazdı.”

“Yakın zamana kadar IŞİD bu gücü nereden buluyor aklı hakimdi. Bir öfke birikmesi var. Yabancı savaşçılar var denildi, mutlaka vardır. Baktığımızda en büyük kitlesel taban öfkeyle merkezden devletten kopmuş kitlelerden geliyor, Sünni Arap aşiretlerden geliyor.”

Davutoğlu’nun Türkmenleri suçlarken mezhep vurgusu yapması yeni bir durum değil. Çünkü AKP, Irak politikasında başından beri mezhepçi bir çizgi izliyor. Fakat, Irak’ta Türkmenler arasında özellikle Davutoğlu’nun konuşmasında da atıf yaptığı Tel Afer, mezhepsel karışımın aileler düzleminde yaşandığı bir yer. Irak’ın başka kentlerinde yer yer mezhepsel hassasiyet nedeniyle farklı siyasal grupların içinde yer alan Türkmenlerin Şii-Sünni temelinde bölünmesi esas olarak sözkonusu değil. Tam tersine, Tayyip Erdoğan ve Davutoğlu’nun mezhep ayrımını kışkırtan politikasını Türkmen örgütlerine dayatması nedeniyle, Türkmenler arasında ihtilaflar ortaya çıktı. AKP’nin politikası öylesine uç bir noktaya ulaştı ki, Türkiye’ye başvuran Türkmenlerin, Şii oldukları gerekçesiyle yardım talepleri geri çevrildi.

TÜRKMENLERİN DEĞİL BARZANİ’NİN YANINDA

AKP Hükümeti, IŞİD’in Musul işgaliyle başlayan operasyonunda da Türkmenlerin yanında değil, Barzani’nin yanında yer aldı. IŞİD saldırısı bahanesiyle, 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana Barzani’nin Irak’ta hak iddia ettiği bölgelerde oldubittilerle askeri kontrolü ele geçirmesi ve bu bölgelerde yapılacak referandumlarla Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetim topraklarına katılacağı yönündeki iddiasına destek verdi. Bu bölgeler arasında en önemli olan Kerkük’teki hak iddiası konusunda geçmişten bu yana Bağdat’a karşı, Barzani’ye destek veren Erdoğan ve Davutoğlu, Şii kökenlilerin çoğunluk olduğu Tuzhurmatu’daki Türkmenlerin önce Barzani, daha sonra IŞİD karşısındaki mağduriyetlerini görmezden geldi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.