\'Türk milleti demesek olmaz mı?
Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun "vatandaşlık" maddesiyle ilgili müzakerelerde, Türkiye’deki parçalanmayı gözler önüne seren ilginç tartışmalar yaşandı. Komisyonun CHP’li üç üyesi “Türk milleti” konusunda farklı görüşler savundu. Süheyl Batum, “Türk milleti” derken, Rıza Türmen, AB’de olduğu gibi “anayasal vatandaşlık” istedi. Atilla Kart ise Türkiye’nin ulus devlet olamadığı görüşünü savundu.
 
AKP’den “Nötr vatandaşlık” önerisi
 
MHP’li Faruk Bal, Anayasanın vatandaşlığı düzenleyen 66. maddesinin değiştirilmesine karşı olduklarını ve “Türk vatandaşı” kavramından vazgeçmeyeceklerini bir kez daha vurguladı.
AKP’li Ahmet İyimaya “Türk vatandaşını yazmayalım veya vatandaş diyerek nötr yazalım” görüşünü savundu.
CHP’li üç üyenin ise önerilerinde “Türk milleti” ifadesine yer verirken, konuşmalarında farklı görüşler ortaya koymaları partideki kafa karışıklığını bir kez daha gösterdi.
 
Kart: Uluslaşamadık
 
CHP'li Atilla Kart, Türkiye’nin Kurtuluş savaşı ve birarada yaşama temeli üzerinde kurulduğunu ancak Cumhuriyetten itibaren ulus devlet olma yönünde yeterince başarılı olamadığını savundu. Bunun sadece Cumhuriyete yüklenecek bir suç olmadığını da ifade eden Kart, yapılacak anayasada etnik ve mezhepsel açıdan eşitliğin sağlanmasını istedi.
 
Birgül Ayman Güler'in tartışma yaratan Türk Milleti tanımını da gündeme getiren Kart, “Bu kavramlar üzerinde siyasi ve akademik olarak konuşmak doğru değil” dedi.
 
Süheyl Batum ise CHP’nin vatandaşlık önerisini suvanarak, “Cenevizliler, Venedikliler, eski tarihçiler ‘Türk’ diyor, Osmanlıya da ‘Türkiye’ diyorlar. Niçin diyorlar bunu? Burada sadece Türkler mi yaşıyor, bunu bilmiyor mu onlar? Sadece Türkler yaşıyor diye değil, bu bir coğrafyanın adı. Türk vatandaşlığını bunun için önerdik, anlaşabilirsek harika olur. Ama biz sizi kesinlikle rencide ederek 'Burada Kürtler yaşamıyor, burada Araplar yaşamıyor, burada Çerkezler yaşamıyor, sadece Türk soyuna, Türk ırkına mensup insanlar yaşıyor' diye değerlendirmenizi istemeyiz” diye konuştu.
 
BDP : Türk vatandaşlığını kabul etmiyoruz
 
BDP’li Bengi Yıldız ise ‘vatandaşlık’ tanımıyla ilgili görüşlerini Gayr-i Müslimlerden örnekler vererek anlattı. “Ben Kürdüm” diyen Şerafettin Elçi Yüce divan’da yargılandı” diyen Yıldız , “Bu ülkede, ‘eşit yurttaş’ diyorsunuz. Ama, Türk olmayanların başlarına gelmedik kalmadı” dedi. Yıldız, sözlerini “Biz Kürtleri bu ulusun parçası olarak görmüyoruz. Türk vatandaşlığını kabul etmiyoruz” diye bitirdi.
 
 
 
Türmen, “Türk adını kullanmasak olmaz mı?
 
CHP’li Rıza Türmen ise “Türk adını kullanmayalım. Farklı milletler, farklı toplulukların olduğu Türkiye’de biz bunu Türk adını kullanmadan yapalım. Vatandaş desek, ya da Türkiye cumhuriyeti vatandaşı desek ne olur?” önerisinde bulundu. 
 
 
Aydınlık
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.