TÜDEV\'de 2.Türkeş Dönemi

Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere Türk temelli topluluklar arasındaki dostluk ve işbirliğini geliştirilmek amacıyla, ilk kez 1993 yılında Başbuğ Alparslan Türkeş’in önderliğinde düzenlenen Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı ya da kısa adıyla  “Türk Kurultayı”  2007 yılındaki Bakü buluşmasından bu yana toplanamamıştır. Kurultayları düzenlemek için kurulan ve isim hakkını elinde bulunduran Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı (TÜDEV) 2006 Antalya ve 2007 Bakü organizasyonlarında TİKA ve Tanıtma Fonu gibi kuruluşların desteğini alarak söz konusu etkinliği gerçekleştirebilmişti. Türk kurultaylarını Türk Dünyasına kazandıran merhum Alparslan Türkeş’in üstün gayretleri ve büyük devlet adamlığı sayesinde bu organizasyon devletin ilgi alanına sokulmuş ve hatta onun himayesine girmiştir. Böylelikle diğer Türk topluluklarından katılımlar her zamankinden daha meşru ve üst düzeyde sağlanmıştır. Türkeş liderliğinde gerçekleştirilen dinamik faaliyetler, bir yandan Türkiye kamuoyunu bilinçlendirmiş ve bir yandan da devletlerarası ilişkilerin artarak sürdürülmesine imkan tanımıştır. Ancak bütün bunlara rağmen TÜDEV’in faaliyetleri neredeyse durma noktasına gelmiş ve bir çok tartışmanın gölgesinde kalmıştır. Özellikle hükümetin TÜDEV ile çalışmaya soğuk bakması ve farklı organizasyonlar yoluyla Türk kurultaylarını ikame etmeye çalışması kurultayların öz kimliği ve muhtevası ile gerçekleştirilmesini giderek güçleştirmiştir. TÜDEV yetkililerinin iyi niyetli çabalarına rağmen gerekli imkan ve destekler bir araya getirilememiştir.
 

Sessiz değişim
 

Bugünlerde TÜDEV’de sessiz bir değişim söz konusu... Zira vakfın başkanlığına MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş getirildi. Genel Sekreter Mustafa Ata ve diğer kurul üyeleri halen görevlerine devam ediyorlar. Fakat yapılacak tüzük değişikliği ile yeni bir yönetimin oluşturulacağı ifade ediliyor. Önümüzdeki günlerde Umay Türkeş, Semih Yalçın, Ümit Özdağ, Hamit Homriş gibi isimlerin yer aldığı yaklaşık 30-35 kişinin oylarıyla yeni yönetim belirlenecek... Bu karardan önce Tuğrul Türkeş’in MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştüğü ve Genel Başkan Bahçeli’nin de değişikliğe sıcak baktığı ifade ediliyor. Bildiğiniz gibi uzun süredir TÜDEV ile MHP Genel Merkezi arasında ancak belirli ölçülerde resmi ilişkiler sürdürülebiliyordu. Tuğrul Türkeş’in başkanlığında oluşturulacak muhtemel yönetimle birlikte MHP Genel Merkezi’nin TÜDEV’in yapacağı faaliyetlere daha fazla destek vereceği konuşuluyor. Ancak yeni sorun alanlarını dikkatle takip etmek gerekmektedir. Nitekim zaman içerisinde gerek dünyada gerekse Türk Dünyası dediğimiz alanda ciddi değişimler ve süreçler yaşanmıştır. Algı ve beklentilerde farklılaşmalar olmuştur. Bu bakımdan kurultayların, özüne riayet edilerek geliştirilmiş bir kapsamla sunulması düşünülmelidir. Ayrıca TÜDEV’deki değişimle birlikte devletin ilgili kuruluşlarının şu anki siyasi tabloyla paralel olarak herhangi bir destek vermesi oldukça güçtür. Organizasyonun maliyeti kadar önemli bir husus da nasıl bir kadro tarafından uyumlaştırılacağı meselesidir. Bütün bunlar değerlendirildiğinde TÜDEV’in yeni yönetimine önemli görevler düşmektedir. Bu vesileyle yeni TÜDEV Başkanı Tuğrul Türkeş’i tebrik ediyor, başarılar diliyorum...

KÜRŞAD ZORLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.