TMSF BMC\'nin Sancak\'a satışını onayladı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 985 milyon

lira muhammen bedelle satışa çıkartılan BMC için düzenlenen ihalede tek teklif Ethem Sancak’ın sahibi olduğu Es Mali Yatırım ve Danışmanlık’tan gelmişti. Sancak daha önce yine TMSF'den Skyturk ve Akşam gazetesini almıştı.
 
Öte yandan Havuz medyası patronlarından olan Ethem Sancak'ın 751 milyon liraya aldığı BMC'nin sadece arsasının 1.5 milyar TL ettiği biliniyor... 
 
Şimdi TMSF bu satışı onayladı. Eğer Rekabet Kurulu da onaylarsa, Sancak, BMC'yi çok uygun bir fiyata almış olacak. 

TMSF Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Fon Kurulumuz, BMC’nin 751 milyon TL karşılığında satılmasını uygun bulmuş ve nihai kararını verebilmek için, Rekabet Kurulu’na başvurmuştur.

TMSF’nin geçen bir yıl içinde BMC için yaptıkları hatırlanacak olursa; ihale sonrası yayınlanan birçok haber ve yorumun gerçeklere aykırı olduğu görülecektir. 17 Mayıs 2013’te yönetim ve denetimi devralınan BMC’de önce bir durum tespiti yapılmış; akabinde şirketin tekrar üretime geçebilmesi için, acil eylem planı hazırlanmıştır.
Şirketin aleyhinde açılmış iflas davalarının karar aşamasına geldiği görülmüş, öncelikle BMC’nin iflas etmesi engellenmiştir. Sırasıyla, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’yla, sendikayla, tedarikçi ve bayilerle ihtilaflar çözülmüş, borçlar yapılandırılmış, üretime geçmenin önündeki engeller ortadan kaldırılmıştır.
Netice itibariyle, BMC, paydaşlarımızın desteğiyle, İzmir ekonomisine, savunma sanayine ve otomotiv sektörüne yeniden kazandırılmıştır.
İhale öncesinde üretime geçmeyi başaran, hatta yurtdışına da satış yapmaya başlayan BMC’nin muhammen bedeli bağımsız bir kuruluş tarafından hesaplanmış, yerli ve yabancı sekiz firma ihale şartnamesini satın almış, daha fazla katılımın olabilmesi için ihale süresi bile uzatılmıştır.
Kurumumuzun şeffaflık politikası gereği, BMC ihalesi televizyonlardan canlı olarak yayınlanmıştır. Hukuki bir bağlayıcılığı olmadığı halde; Kurumumuz için zorunlu olmasa da, icra ihalelerinde geçerli olan teamüle uyulmuş; muhammen bedelin %75’i ve üzerinde bir satış rakamı hedeflenmiştir. İhalenin ikinci gününde, pazarlık aşamasında, teamüle uygun bu oran tutturulmuştur.
Rekabet Kurulu’nun onay vermesi durumunda, Fon Kurulumuz nihai kararını verecektir.
Bu vesileyle, TMSF yönetimine geçtiği tarihte, yaklaşık altı aydır üretimi durmuş olan fabrikanın tekrar üretime geçmesinde büyük emeği olan, iyi niyetimize iyi niyetle karşılık veren, başta Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na, SGK’ya, işçilere ve ailelerine, sendika yetkililerine, tedarikçilere, bayilere ve diğer paydaşlara, kamuoyu önünde, bir kere daha teşekkür etmeyi borç biliriz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

KAYNAK: UMUT YAVUZ -

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.