Terörist Fehman;Silah bırakmak mümkün değil

 

Konuşmasında Türkiye'den 'Kuzey'olarak bahsettiği gözlenen Fehman Hüseyin, süreci başlatanın Abdullah Öcalan olduğu, güvenlik birimlerinin bölgede görev yapmasının kendilerinde sinirlilik meydana getirdiği, "silahlı mücadeleden" yoruldukları için değil Öcalan siyasi hamleye karar verdiği için sürece girdikleri, PKK'lıların en fazla üzerinde durdukları konunun Öcalan'ın özgürlüğü olduğu, silah bırakma önerisinin en zor koşullarda bile kabul edilemeyeceği gibi söylemlere yer verdi.

PKK’nın, önde gelen yöneticilerinden kod adı Bahoz Erdal olan Suriyeli Fehman Hüseyin,T24'ten Hasan Cemal'e verdiği röportajda dikkat çeken bazı açıklamalarda bulundu.

"Süreci Abdullah Öcalan Başlattı"

PKK'nın silahlı unsurlarının Türkiye sınırlarının dışına çıkma sürecindeki sorumlusu olduğu belirtilen Fehman Hüseyin, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’a atıfla “Bu süreci Önderliğimiz başlattı." dedi.

"Güvenlik Görevlileri Sinirlilik Yaratıyor"

Fehman Hüseyin, PKK'lıların sınır dışına çıkma sürecinde güvenlik birimlerinin bölgede görev yapmasının kendi taraflarında “sinirlilik” yarattığını belirtti. Fehman Hüseyin, PKK'nın rahatsız olduğu 4 maddeyi şöyle sıraladı:

1) Dağların tepelerinde keşif uçağı Heron’ların dolaşması…

2) Sayıları arttırılan korucular…

3) Hızlandırılan yeni karakol inşaatları…

4) Bölgede askeri sevkiyatın ve faaliyetin gözle görülür şekilde artmış olması…

"Savaştan Yorulmadık Öcalan Siyasal Hamleye Karar Verdi"

"Silahlı mücadeleden" yorulmadıklarını iddia eden Fehman Hüseyin, Öcalan'ın siyasal hamleye karar verdiğini vurgulayarak, "Hem bizim durumumuz, hem de bölgesel koşullar bizim mücadelemizi çok daha ileriye götürmeye uygundur. Önderliğimiz siyasal hamleye karar verdi." dedi.

"Devlete Değil Öcalan ve Kendimize Güveniyoruz"

Fehman Hüseyin, süreçten umutlu olduklarını ifade ederken "Ama devlete güvendiğimizden değil, Önderliğimizin öngörüsüne, süreci okumasına ve kendi öz gücümüze güvendiğimiz için umutluyuz" şeklinde konuştu, "Çok abartılı iyimserlik de, abartılı karamsarlık da yanlıştır." tespitini paylaştı.

"PKK'lıların En Çok Üzerinde Durduğu Konu Öcalan'ın Özgürlüğü"

Örgüt üyelerinin sınır dışına çıkmaya ikna sürecinde kendilerini zorladığını belirten Fehman Hüseyin, PKK'lıların en fazla üzerinde durdukları konunun Öcalan'ın özgürlüğü olduğunu vurguladı ve ekledi: "Arkadaşlar bize en çok şu soruyu sordular: 'Önderliğin durumu ne olacak?” Gerillanın en hassas, en duyarlı olduğu konu budur. Yani Önderliğimizin hapishane koşullarından, ev hapsinden özgürlüğe açılan yolu…' "

"PKK İçin 'Silah Bırakma' Mümkün Değil"

Fehman Hüseyin, silah bırakmanın en zor koşullarda bile mümkün olmayacağını belirterek, "Yarın ‘Bu da yetmez, silah bırakın’ derler. Bu olursa, bu tam bir dayatma olur. Teslimiyet dayatmasıdır bu. En zor koşullarda bile teslimiyeti kabullenmek PKK için mümkün değildir. Bu konuda Murat Karayılan’ın 25 Nisan’daki basın açıklamasında söylediği altı nokta çok önemlidir. Bakın, Kürt sorunu çözülmezse, PKK bu davayı yarın bıraksa bile PKK’den 10 kat daha radikal, fanatik örgütler çıkar ortaya." dedi.

"Silahı Bir Kenara Koyuyoruz Silah Bırakmadık"

Hasan Cemal'in notlarına göre, "Yarın sıra silahların bırakılmasına mı geliyor” sorusuna ise Fehman Hüseyin, gülerek cevap verdi: “Biz şimdi bugün silahı bir kenara koyuyoruz. (Gülüyor) Bu silahı bırakma anlamında değildir.”

Fehman Hüseyin Türkiye'den 'Kuzey' Olarak Bahsetti

Hasan Cemal'in "PKK askeri gücünün Türkiye sorumlusu ya da Kürtlerin değişiyle Kuzey Kürdistan komutanı" olarak nitelendirdiği Fehman Hüseyin'in konuşmasında Türkiye'den bahsederken 'Kuzey' vurgusuyla konuşması dikkat çekti. Fehman Hüseyin, ilgili açıklamalarında "Kadrolarımızı ikna etmekte zorlandık, zorlanıyoruz biraz. Kuzey’deki (Türkiye’deki) güçlerimizi çekilmeye ikna etmek kolay olmadı." ve "Onlarca gerilla Kuzey’den Güney’e hareket halinde." cümlelerine yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.