Terör örgütü PKK Hükümeti herşeyi açıklamakla tehdit etti!

KCK, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ortaya koyduğu müzakere taslağı çerçevesinde hemen müzakerelerin başlaması gerektiğini belirtirken, “Görüşlerimiz gecikmeden Öcalan’a ulaşmalı, Hükümet de bu taslağın kısa sürede pratikleşmesi için tutumunu açıkça ortaya koymalı ve gerekli adımları atmalıdır. Eğer AKP Hükümeti sorumlu davranmaz ve HDP heyeti bir iki gün içinde İmralı’ya gitmezse bizim kabul ettiğimiz ve gereklerini yerine getireceğimizi söylediğimiz müzakere taslağının tümünü kamuoyuna açıklamak zorunda kalacağız” dedi.

ANF’ye göre, KCK Yürütme Konseyi’nden yapılan açıklamada, Öcalan’ın,“Çözüm beklenen bir dönemde çatışma etkenlerinin artmasının önünü almak için diyalog sürecini müzakereye dönüştürecek demokratik müzakere taslağını hazırlayarak” hükümete ve Kandil’e sunduğu belirtilerek, “Bu müzakere taslağı Ortadoğu ve Türkiye'de sorunların ağırlaştığı bir süreçte Türkiye'nin demokratikleşmesini ve bu temelde başta Kürt sorunu olmak üzere Türkiye'nin tüm sorunlarının çözümünü hedeflemiştir. Öcalan’ın sunduğu müzakere taslağı ve çerçevesi, Türkiye'nin tüm sorunlarının müzakere edilip çözüme kavuşturulacağı bir karaktere sahiptir” denildi.

“HEYETİN GİDİŞİ GECİKTİRİLİYOR”

KCK açıklamasında, “Çözüm taslağını destekleme, gereklerini yerine getirme ve çözümün bir an önce gerçekleşmesini sağlama iradesini Kandil’e gelen İmralı heyetine iletmiş ve bu temelde kamuoyuna da gerekli açıklamayı yapmıştır” denildi.

Öcalan’ın İmralı’ya giden HDP heyetine on gün içinde cevabın kendisine iletilmesini istediği hatırlatan KCK, kendilerinin, müzakere taslağının yol haritası ve eylem planına uygun bir biçimde cevabın geciktirmeden verdiklerini ifade etti. KCK, hükümetin bu müzakere taslağının çerçevesinde müzakereye başlanması için gereken duyarlılığı ve sorumluluğu göstermediğini ve HDP heyetinin İmralı’ya gidişini de geciktirdiğini savundu.

“HÜKÜMET TASLAĞA NASIL YAKLAŞTIĞINI ORTAYA KOYMADI”

"Bu müzakere taslağı, başlıkları, içeriği, çerçevesi, yol haritası, eylem planı ve zamanlaması itibariyle bir bütünü ifade etmektedir” denilen KCK açıklamasında, şunlar kaydedildi:

“Bu müzakere taslağı, Ortadoğu'daki ve Türkiye'deki siyasi durumu dikkate alarak müzakereye bir an önce başlanmasını ve belli bir zamanda tamamlanmasını gerektirmektedir. Türkiye'nin demokratikleşmesinin ve Kürt sorununun çözümünün seçim oyunlarına kurban edilmesini engelleyecek bir taslak olarak sunulmuş ve zamana yayılmadan çözümün gerçekleşmesini hedeflemiştir. Öcalan bu sorumlu yaklaşımıyla Kürt sorununun çok tartışıldığı, ama çözülerek gündemden çıkarılmadığı bir kısır döngüyü de kırmak istemiştir.

Ancak Hükümet bu müzakere taslağına nasıl yaklaştığını ortaya koymadığı gibi, müzakere taslağını anlamsızlaştıran tartışmalar yaparak, müzakerenin başlamasını ve eylem planının hayata geçmesini geciktirerek Öcalan’ın bu girişimini de boşa çıkarma tutumu içine girmiştir. AKP Hükümeti daha müzakere başlamadan şu olur, bu olmaz tutumu ve tartışmalarla süreci saptırıp müzakereyi anlamsızlaştırdığı gibi, geciktirmelerle de taslakta ortaya konulan yol haritasına ve bunun gerektirdiği eylem planına uygun davranmamaktadır. Müzakere taslağını pratikleştirmek için İmralı’ya gidişleri hızlandırması gerekirken, müzakere taslağındaki yol haritasının ve eylem planının zamanlamasını kendine göre ayarlayıp bu süreci yine bir seçim propagandası haline getirmeye çalışmaktadır.”

AKP Hükümeti’nin ciddiyetten uzak ve olumsuz sonuçlar doğuracak çok tehlikeli bir yaklaşım içinde olduğunu öne süren KCK, “Çok sorumlu davranarak müzakere taslağına hiçbir şerh koymadan ve hemen olumlu cevap vermemize rağmen, Hükümetin bu sorumlulukla yaklaşmaması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMET TUTUMUNU AÇIKLAMALI” 

KCK açıklamasında ayrıca şu ifadelere de yer verildi:

“Öcalan’ın ortaya koyduğu müzakere taslağı çerçevesinde hemen müzakerelerin başlaması gerekmektedir. Bunun için görüşlerimiz gecikmeden Öcalan’a ulaşmalı, Hükümet de bu taslağın kısa sürede pratikleşmesi için tutumunu açıkça ortaya koymalı ve gerekli adımları atmalıdır.

Eğer AKP Hükümeti sorumlu davranmaz ve HDP heyeti bir iki gün içinde İmralı’ya gitmezse bizim kabul ettiğimiz ve gereklerini yerine getireceğimizi söylediğimiz müzakere taslağının tümünü kamuoyuna açıklamak zorunda kalacağız. AKP'nin tartışmalarla zaman kazanma ve müzakere taslağını anlamsızlaştırması yaklaşımı karşısında taslağın kamuoyu tarafından bilinmesi, sürecin doğru anlaşılması ve halklarımız başta olmak üzere kamuoyunun doğru bir kanaate vararak kendi tutumunu ortaya koyması açısından yararlı olacaktır. Hareketimizin müzakerenin bir an önce başlaması ve çözümün seçim oyunlarına kurban edilmeden gerçekleşmesi yönündeki iradesi ve tutumu karşısında AKP Hükümeti’nin her zaman olduğu gibi sorumsuz yaklaşım göstermesi böylece daha iyi anlaşılacaktır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.