TBMM\'de 4 eski bakanın soruşturma önergeleri görüşülecek-CANLI YAYIN

Gözler Meclis'te.TBMM'de 4 eski bakanın soruşturma önergeleri görüşülecek.

CANLI YAYINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN..

TBMM Başkanvekili Meral Akşener'in yönettiği oturumda şuan, gündem dışı konuşmalar yapılıyor.

 

 

TARTIŞMA ÇIKTI

Meclis TV'nin televizyon yayının yapmaması tartışma çıkardı. Muhalefetin eleştirilerine, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli yanıt veriyor.

 


Canikli, "Engellenmenin olduğu yönündeki iddialar doğru değildir. İnternetten herkes izleyebilir. Herkesin elinde internet var. Meclis Başkanlığı'nı suç işlemeye teşvik edemezsiniz" dedi.

MHP'DEN GÖRÜŞMELERİ YARIN YAPALIM ÖNERİSİ 

Meclis TV'nin bugün mesai günü olmadığı yönünde AK Parti'li Canikli'nin açıklamaları üzerine MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Görüşmeleri yarın yapalım. Hodri meydan" çıkışında bulundu.

GECE MESAİSİ

Haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiaları olan dört eski bakanla ilgili yılan hikayesine dönen soruşturma oturumu bugün yapılıyor. Yerel seçim ve eksik önerge nedeniyle 1.5 ay ertelenen soruşturma görüşmeleri için TBMM Genel Kurulu bugün "gece mesaisi" yapacak.

Muhalefet, canlı yayın yapılmamasına tepki gösterirken, Genel Kurul'un kapalı devre yayınını internetten, "www.tbmm.gov.tr" üzerinden canlı izlemek mümkün olacak. 17 Aralık soruşturmasının ardından, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle istifa eden Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar hakkında Yüce Divan yolunu açacak, 4'ü CHP 'ye, biri AK Parti 'ye ait 5 soruşturma önergesi verildi.

TBMM BAŞKANI, CHP İLE GÖRÜŞECEK

TBMM Başkanı Çiçek, söz verdi ve CHP ile görüşeceğini açıkladı.

\"\"

İŞTE TRT’NİN GEREKÇESİ

“Yayın sürelerindeki değişiklikler aynı zamanda TRT SPOR KANALI olarak yayın yapmakta olan TRT 3 kanalında spor programlarında özellikler canlı yayınlarda aksamalara neden olmaktadır. Bu nedenle bahse konu protokolün ikinci Maddesinde yer alan yayın sürelerinin dışına çıkılamayacağı”

ÇANTA DOLUSU DOSYAYLA GELDİ

Muhalefetten konuşma yapacak vekiller ellerinde dosyalarla Meclis'e geldi. Zafer Çağlayan hakkındaki konuşmayı CHP adına yapacak olan Sezgin Tanrıkulu, elinde bir sırt çantası ile Genel Kurula girdi. Tanrıkulu sırt çantasının içinde dosyalar olduğunu belirterek, ''Konuşacak çok şey var. Hepsini yanımda getirdim'' dedi.

HERKESİN GÖZÜ MELDA ONUR’UN ÜZERİNDE

Muhalefet kulisinde gözde isim Melda Onur... Önünde bir laptopla yanında kendisine şarj desteği verecek olan yardımcılarıyla oturan Melda Onur'a hemen hemen tüm vekiller ''Yayın yapacak mısın?'' sorusunu yöneltiyorlar.

Ve sosyal medyadan paylaşmak üzere yayının yapılacağı adresi istiyorlar...

Görüşmelerin uzun süreceğini hesaplayan Onur, en büyük endişesinin tabletin şarj durumu olacağını söylüyordu.

8 SAAT SÜRELİ TABLET

Bunu Twitter'dan da paylaşan Onur'a sendika.org'tan 8 saat şarj süreli tablet geldi.
AK Parti milletvekilleri, öğleden sonra toplanacak TBMM Genel Kurulu öncesinde, Genel Merkez'de kahvaltıda bir araya geldiler. 
AK Partili vekillere, Genel Merkez tarafından TBMM'deki görüşmeler sırasında "gerginlik çıkarmayın, gerginlikten uzak durun, laf atanlara yanıt vermeyin" tavsiyelerinde bulunulması bekleniyor. 

MHP’Lİ VURAL: TRT REDDETTİ

MHP Grup  Başkanvekili Oktay Vural, ''TRT'ye yazı yazdık, TRT yayın talebini reddetti'' dedi.

TBMM'de soruşturma önergelerinin görüşülmesi öncesinde basın toplantısı düzenleyen Vural, şunları söyledi:
''TRT Meclis'in üzerinde misin? Türk Milletin hakkını kullanan TRT sansür uygulayarak bunu yayınlamayacağım diyebilmektedir. Türkiye'yi TRT mi yönetiyor? Böyle önemli bir konuda hangi yetkiyle yayın yapmıyorsun? TRT'ye hodri meydan diyorum, yüreğiniz varsa TRT Haber'de yayınlayın diyorum.''

Oktay Vural, soruşturma önergeleri konusunda da ''İnşallah soruşturma önergeleri Yüce Divan'ın yolunu açar'' ifadelerini kullandı.

TBMM'DE TARTIŞMA ÇIKTI

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli canlı yayın eleştirilerini şöyle cevapladı:
Bugüne kadar Meclis TV’nin yayın politikası nasılsa bugün de aynen öyle uygulanıyor. Özel bir durum söz konusu değil.
Fezlekeler bugüne TBMM Başkanlığı’na gönderilen fezlekeler Türkiye’de herkesin elinde var. Hiç kimsenin ulaşamadığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor. 
Bilgi edinme konusunda talebiniz varsa zaten bunlar herkesin elinde var.
Siz Meclis Başkanlığı’nı suç işlemeye teşvik edemezsiniz.

Canikli’nin sözlerine MHP’li Oktay Vural, ‘’O zaman yarın yapalım’’ diye  cevap verdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, cep telefonuyla Başkanlık Divanı önüne gelerek, TBMM Başkanvekili Akşener'e internetten yayın olmadığına ilişkin cep telefonunundan görüntüler gösterdi.
      
Akşener de konuyu teknik personele ilettiğini, internette yayınla ilgili takibi yapacağını söyleyerek, "Ancak benim resen 'açın televizyonu' deme hakkım yok" dedi.

EGEMEN BAĞIŞ'A BAKANLIK DESTEĞİ

TBMM'deki dört eski bakanla ilgili soruşturma önergesi görüşmelerinde kulisler hareketli.

Zafer Çağlayan yanında iki danışmanıyla birlikte bir konuşması üzerinde çalışırken, Muammer Güler'in yanında bir danışman ve bir koruma polisi var.

AB eski bakanı Egemen Bağış'a ise neredeyse tüm AB Bakanlığı eşlik ediyor. Egemen Bağış kuliste şu andaki AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile otururken etraflarında AB Bakanlığı'nın tüm üst düzey yönetimi, danışmanlar ve Bağış'ın eski mesai arkadaşları bulunuyor. Bağış'a destek için bakanlıktan yaklaşık 20 kişilik ekip gelmiş görünüyor.

184 VEKİL ŞART

TBMM'de eski Bakanlar Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler hakkındaki soruşturma komisyonu önergelerinin görüşülmesi için, TBMM'de 184 vekilin hazır bulunması gerekiyor.

CHP TAM KADRO KATILIYOR

CHP, Genel Kurul görüşmelerine, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu dahil tam kadro katılıyor. CHP'nin 134 milletvekili bulunuyor. CHP, görüşmeler öncesinde MHP ile temasa geçerek, 184 sayısının bulunup bulunamayacağı konusunda nabız yokladı.

BAHÇELİ'DEN SON DAKİKA SÜRPRİZİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ordu'da mitinglere katılacaktı. Bu nedenle de Meclis'e gelmeyeceği belirtiliyordu. Ancak Bahçeli, son dakika sürpriz yaparak Meclis Genel Kurulu'na geldi.

CHP yetkilileri, MHP'nin yanısıra, bağımsız vekillerin de katılması ile TBMM'de toplantı yeter sayısı olan 184'ün bulunacağını belirtiyorlar.

BDP'den Eş Başkan Selahattin Demirtaş, Yüksekova'da olacağından, Genel Kurul'da hazır bulunamayacak. Ancak BDP ve HDP'den de katılım olması bekleniyor.

ÜÇ ESKİ BAKAN İLK KEZ KÜRSÜYE ÇIKACAK

Soruşturma önergelerinin görüşüleceği toplantıda, Egemen Bağış dışındaki üç eski bakanın da ilk kez kürsüye çıkarak konuşmaları bekleniyor.

17 Aralık soruşturmalarının başlamasının ardından, dört eski bakandan sadece AB eski Bakanı Egemen Bağış, TBMM'de soruşturmalar hakkında konuşma yapmış, iddiaları reddetmişti.

Ak Parti TEK KOMİSYON, CHP DÖRT AYRI KOMİSYON İSTİYOR

4 eski bakan hakkında soruşturma komisyonu kurulmasına ilişkin hem AK Parti'nin, hem de CHP'nin önergeleri bulunuyor.

AK Parti, dört eski bakan için tek bir komisyon kurulmasını isterken, CHP dört bakan için ayrı ayrı dört soruşturma komisyonu kurulması için önerge verdi.

ÖNCE AK PARTİ ÖNERGESİ

TBMM Genel Kurulu'nda önce AK Parti'nin soruşturma önergesi görüşülecek. AK Parti'nin önergesinin kabul edilmesi halinde, CHP'nin önergelerinin de ayrıca görüşülüp görüşülmeyeceği konusunda tartışmalar sürüyor.

Bu konuda ilk görüş, AK Parti'nin soruşturma önergesinin kabul edilmesinin ardından CHP'nin aynı kişiler hakkındaki önergelerinin yeniden görüşülmesine gerek olmadığı yolunda. Buna karşı olarak, CHP'nin dört ayrı soruşturma komisyonu kurulmasını önermesi nedeniyle, CHP'nin önergesinin de görüşülmesi gerektiğini savunan bir görüş de var.

ERDOĞAN BAYRAKTAR'IN DURUMU NE OLACAK?

Dört eski bakandan, eski Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında geçen hafta mahkeme takipsizlik kararı vermişti.

 

Ancak Bayraktar hakkında mahkemece verilen takipsizlik kararının, TBMM'de soruşturma komisyonu kurulmasına engel teşkil etmiyo

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.