Sivil yargı tamam sıra askeri yargıda!

Sivil yargıyı büyük ölçüde “AKP’lileştiren’’ hükümetin hedefinde şimdi de askeri yargı var. Tasarıya göre, atamaları yapacak olan Askeri Hâkimler Kurulu iktidarın denetiminde olacak.

AKP hükümeti’nin yargıyı kontrol altına alma çabaları askeri yargıyla sürüyor. TBMM Adalet Komisyonu’nda son şekli verilen tasarıya göre, askeri hâkim ve savcıların atamasını Milli Savunma Bakanı’nın başkanlığını yaptığı, üyelerini Başbakan’ın belirlediği HSYK benzeri Askeri Hâkimler Kurulu yapacak. Komisyonun CHP’li üyeleri, “Kurul askeri yargıyı istediği gibi kontrol edebilecek ve düzenleyebilecektir" dedi.

Önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu gündemine gelmesi beklenen tasarı ile Askeri Hâkimler Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılıyor.

HSYK BENZERİ ASHK

Tasarı ile askeri mahkemelerin yapısı, askeri hâkimleri mesleğe kabul etme, atama, nakletme, birinci sınıfa ayırma, disiplin cezası verme ve cezaları silme, görevden uzaklaştırma işlemlerini yapmak üzere Askeri Hâkimler Kurulu (ASHK) oluşturulacak. Milli Savunma Bakanı’nın başkanlığını yaptığı kurulda, Başbakan tarafından seçilen dört hâkim görev yapacak. Kurulun gündemini Bakan belirleyecek. Kurula, alt rütbeli askeri hâkimlerin seçilmesi durumunda bu üyeler kıdemli askeri hâkimlerin, tayin, ceza ve terfisinde söz sahibi olacak.

Komisyonun CHP’li milletvekillerinin yazdıkları muhalefet şerhinde bu yapılanmanın sakıncaları öyle sıralandı:
“Yeniden seçilme olanağı olan kurul üyeleri, yeniden seçilebilmek için bakanın sözünden dışarı çıkamayacak.
ASHK’nın bu yapısı, mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı ilkelerine aykırılığı göz önüne alındığında, kurul tarafından yapılan atamalar da bu ilkelere uygun olmayacak.

Kurul, askeri yargıyı istediği gibi kontrol etdebileek ve istediği gibi düzenleyebilecek.

Tasarı ile Anayasa Mahkemesi’nin, askeri hâkimlere Milli Savunma Bakanı’nın ceza vermesine yönelik iptal ettiği düzenlemeden daha ağır hükümler getiriliyor. ‘’Kademe ve derece ilerlemesinin durdurulması, yer değiştirme ve meslekten çıkarma’’ cezalarının da verilmesine olanak sağlanıyor. Böylelikle AYM’nin iptal kararı dikkate alınmadığı gibi hâkimlik teminatı ve mahkemelerin bağımsızlığına daha aykırı hükümler getiriliyor.

TEK YETKİLİ AKP'Lİ BAKAN

ASHK’nin yapacağı atamaların dışında, Askeri Adalet İşleri Başkanlığı, Askeri Adalet Teftiş Kurulu Başkanlığı ile bakanlığın yargı ile ilgili kadrolara atama yetkisi de tek başına Milli Savunma Bakanı’na veriliyor. CHP’lilerin muhalefet şerhinde bununla ilgili olarak da “Bu durumda Bakan yürümekte olan bir dosyanın savcısı veya hâkimini belirtilen bu kadrolara atamak suretiyle dosyaya müdahale yetkisi elde etmiş olacaktır’’ denildi.
CHP’liler, tasarı hazırlanırken bakanlığın kuvvet komutanlıklarından görüş almadığı, Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen görüşe de itibar etmediğine dikkati çekti.

ROBOSKİ HATIRLATMASI

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora da muhalefet şerhinde, askerlerce işlenecek suçların soruşturulması ve yargılanabilmesinin yürütmenin iznine bırakıldığını savundu. Dora, Roboski Katliamı sürecini anımsatarak, şu görüşleri ifade etti:

“Tasarı, üzerinden üç yıl geçmesine karşın failleri konusunda herhangi bir kovuşturmaya gidilmeyen katliamın ve benzer nitelikte asker kişilerin sorumluluğunda meydana gelen vakaların soruşturulması ve faillerinin adalet önüne çıkarılması konusunda yeni bürokratik engellere gidileceğinin göstergesi niteliğindedir.’’

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.