Sıra alevileri bölmeye geldi!
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, AKP’nin Alevilerin sorunlarını çözmeyi değil, Aleviler ile sol arasındaki bağı kesmeyi amaçladığını söyledi.
 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 4. Uluslararası Hacıbektaş Aşure Günü’nde yaptığı konuşmayı eleştiren Gümüş, “Alevilik AKP’nin başı sıkıştıkça başvuracağı can simidi değildir” dedi. Davutoğlu, konuşmasında Hz Hüseyin ve yakınlarının ölümüyle sonuçlanan Kerbela katliamından söz etmiş ve şöyle demişti: “Her Muharrem ayında Hz. Hüseyin’i anarken Hz. Ali olmadan Alevilik konuşuluyorsa önce Alevi kardeşlerimizin dur demesi lazım. Dersim, modern Kerbela’dır.”
 
 
Gümüş’ün yazılı açıklamasından satırbaşları şöyle:
 
 
“AKP, yeniden Aleviliği diline dolamaya başlamıştır. Başbakan’ın, Aleviliğe ilişkin bu çıkışı çözüm üretmek amaçlı değildir ve AKP’nin Türkiye’nin meseleleri konusunda sıkıştığını göstermektedir. Önceki Başbakanın ve dolayısıyla AKP’nin Aleviliğe nasıl baktığını; cemevlerimiz ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan fetvalar aldıklarını unutmadık. 12 yıllık AKP Hükümeti süresince edindiğimiz tecrübeler, işlerin yolunda gitmediğini ve mevcut sorunları ötelemek için zaman kazanma politikasına başvurduğunu gösteriyor. Hükümetin Alevileri oyalamak ve toplumun dikkatini mevcut sorunlardan uzaklaştırmak için gündemine aldığı Aleviliğe ilişkin herhangi bir çözümü olmadığı ortadadır.
 
 
Hükümet, neden Alevilerin sorunlarını gündeme getirir gibi yaparak Dersim’i hatırlatıyor? Çünkü aslında Hükümetin ‘çözmek istiyoruz’ dediği şey, bizim taleplerimiz değil; Aleviler ile CHP ve sol arasında var olan ve pek çok tarihsel ve toplumsal arka planı bulunan güçlü bağdır. Hükümet, Alevilerin CHP’ye ve sola destek vermesini engellemek istiyor. Yas-ı Muharrem’de, Başbakanın Hacı Bektaş’ta yumuşak bir üslupla söylediği Aleviliğe dair sözler, kendisinden önceki Başbakan ile aynı içeriğe sahiptir. Konuşmanın içeriğinden de anlaşıyor ki AKP, evrensel laikliğe uygun bir çözüm üretmek yerine Aleviler üzerinden CHP’yi, CHP üzerinden tek parti iktidarını ve elbette Dersim’i konuşarak, zaman kazanmak ve gündem değiştirmek istiyor. Bu hükümet, Aleviliğe dair çözüm üretme konusunda inandırıcılığını yitirmiştir. Biz Aleviler, Dersim tertelesinin, Türkiye’nin ‘amasız’ halletmesi gereken bir mesele olduğuna inanıyoruz.”
 
 
TALEPLER NET VE ANLAŞILIR
 
 
Alevilerin kendi aralarında görüş birliğine varamadıkları iddiasının doğru olmadığını belirten Gümüş, “Hükümet topu taca atacak bahanelere sığınmaktadır. Bunlardan biri de Alevilerin görüş birliğine varamadığı iddiasıdır. Görüş farklılıklarımız, taleplerimizin ortak olduğu gerçeğini değiştirmez dedi. Gümüş, Alevilerin taleplerini şöyle aktardı: “Cemevlerine yasal statü, zorunlu din dersinin kaldırılması, Diyanet’in farklı bir modelle yeniden konumlandırılması, Madımak’ın Utanç Müzesi olması, Alevi - Sünni bütün yurttaşların eşit statüye sahip bulunması.”
 
 
'DERSİM'İ MALZEME YAPMAYIN'
 
 
Gümüş’ün Dersim’e ilişkin sözleri şöyle: “Biz, Dersim’in acılarla dolu tarihinin sorumlusunun devlet olduğuna inanıyoruz. Devleti o gün CHP yönetiyorduysa bugün de AKP yönetiyor. AKP, Dersim’i malzeme yapacağına o günün arşivlerini açmalı ve kimin hangi rolü üstlendiğini kamuoyu görmeli.” 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.