SGK Hizmet Dökümü Prim Sorgulama

Modern dünyada sigorta sistemleri son derece önemli bir rol üstleniyor. Özellikle de modern dünyada insanların daha çağdaş bir yaşam standardına sahip olabilmesi için kamu kurumları tarafından modern toplum temelinde sosyal sistemlerin inşası yapılıyor. Bu kapsamda özellikle sigorta sistemleri yaşamının büyük bir kısmını çalışarak geçirmekte olan vatandaşlar açısından son derece büyük bir önem arz ediyor. Özellikle de vatandaşların sosyal güvence kapsamı altına alınabilmesi, ücretsiz olarak devletin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi ve yaşlılık döneminde daha konforlu bir yaşam standardına sahip olabilmesi ve çalışma yaşamındaki haklarından yararlanmaya devam edebilmesi amacı ile emeklilik hakkı gibi son derece önemli haklara sahip olabilmesine yardımcı oluyor. Bu gibi önemli özellikleri dolayısı ile günümüz modern çağında son derece yoğun şekilde modern toplumlarda sigorta sistemleri en geniş kapsamlı ve en yoğun olacak şekilde uygulanmaktadır.

SGK HİZMET DÖKÜMÜ İÇİN TIKLA!BU HABERİ OKUMUŞ MUYDUNUZ?

5 milyon kişiye zam müjdesi!

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yapılacağı açıklanan seyyanen zamdan 5 milyon civarında kişi faydalanacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 6,5 milyonu SSK'dan, 2,4 milyonu Bağ-Kur'dan, 1,9 milyonu da Emekli Sandığı olmak üzere toplam 10 milyon 953 bin kişiye emekli aylığı ödüyor. Kurum tarafından emeklilere ödenen maaşların tutarı aylık 12 milyar lirayı buluyor.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında ilk etapta, 2015 Temmuz ayı itibarıyla, yılın ilk 6 ayı için TÜFE oranında artış yapılacak. Bu artışa ilave olarak, maaşları bin liranın altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri 100 lira daha fazla alacak. Ayrıca, bin ila bin 100 lira arasında ödenen aylıklara da bin liranın üstündeki aylıkları, bin 100 liraya tamamlayacak şekilde seyyanen zam verilecek.

Ortalama 50 lira daha az kesinti yapılacak

Seyyanen zamdan 5 milyon civarında emekli faydalanacak. Böylece, 3 milyon 303 bin emekli 100 liranın tamamından, 1 milyon 785 bin emekli de 1 ila 99 lira arasında değişen tutarda seyyanen zam alacak. İyileştirmeyle SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında yaklaşık yüzde 30 artış olacağı, seyyanen zammın yıllık maliyetinin de 4 milyar lirayı bulacağı belirtiliyor.

Öte yandan, ticari faaliyette bulundukları için daha fazla Sosyal Güvenlik Destek Pirimi ödeyen emekliler için ise prim oranı aşağıya çekildi. Bu kapsamda, ticari faaliyette bulundukları için aylıklarının yüzde 15'i oranında sosyal güvenlik destek primi ödeyen emeklilerden, artık yüzde 10 oranında prim kesintisi yapılacak.

Uygulamayla, 630 bin 485 emeklinin maaşında ayrıca yüzde 5 artış sağlanacak. Bu şekilde, 229 bin 653 SSK, 355 bin 886 Bağ-Kur, 44 bin 946 memur emeklisinin aylıklarından en fazla 153 lira, ortalamada 50 lira daha az kesinti yapılması suretiyle artış olacak. Bu düzenlemenin yıllık maliyetinin ise 435 milyon lira olacağı kaydedildi.

Şu anda, 571 bin 285 kişi, aylık ek ödeme dahil 145 lira 81 kuruş 65 yaş aylığı alıyor, temmuz ayından itibaren gerçekleşecek zamla bu rakam 200 liraya çıkarılacak. Böylece aylıklarda yüzde 37'lik artış sağlanacak. Düzenlemenin yıllık maliyetinin 342 milyon lira olarak hesaplandığı ifade edildi.