Rıza Sarraf\'ın yolsuzluklarına yıllarca göz yumulmuş!

AKP Hükümeti'nin İran uyruklu işadamı Rıza Sarraf'ın hayali ihracat ve offshore aracılığıyla para transfer ederek vergi kaçırmasına yıllarca göz yumduğu ortaya çıktı. İran'a konan BM ambargosunun yasadışı olarak aşılması için 2007'den itibaren birçok paravan şirket aracılığıyla Rusya-Çin-İran hattında para dolaştıran Sarraf'ın, aynı zamanda yurtdışındaki 'posta kutusu' şirketleri aracılığıyla da offshore organizasyonuyla para akladığı MASAK raporlarına yansıdı.

KOMİSYON ELDEN GİDİNCE

17 Aralık Rüşvet Çarkı soruşturmasını başlatan ise komisyon karşılığı para transferinde görev alan bazı kişilerin 'vergi kaçağı ihbar ödülü'nün peşine düşmesi oldu. İhbarcı yurttaşların, paravan şirket sahibi işadamları olduğu ve Sarraf'ın para transferi işlerinden yüzde 0.3-0.4 oranında komisyon aldığı öğrenildi. Sarraf'ın paravan şirket ve offshore yönteminden vazgeçip para transferini tamamen altın ticari yöntemiyle yapmaya başlaması üzerine büyük kârlardan olan bu işadamları bir mali müşavirle anlaşarak Sarraf için ihbar dosyası hazırladı. İhbar dosyaları, Ağustos 2011'de Devlet Denetleme Kurulu, MİT, Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, MASAK ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. İstanbul'da soruşturma başlatılırken, MASAK ve Devlet Denetleme Kurulu'nun da ihbarı değerlendirdiği öğrenildi.

PARAVAN ŞİRKET ORTAKLARI

Milyarlarca liralık 'vergi kaçağına' yol açan hayali ihracat ve offshore operasyonlarında görev alan 4 kişilik bir grup, Rusya üzerinden para transferinden 2010 yılında vazgeçilince, Rıza Sarraf'ı ihbar etmeye karar verdi. Ankara'da Ş.N. isimli bir kadın mali müşavirle, ihbar dosyasını hazırlamak üzere anlaştılar. İhbarcıların verdiği bilgi ve belgelerle Mali Müşavir Ş.N. 3 klasörden oluşan ihbar dosyası hazırladı.

İŞADAMLARI VAZGEÇTİ

Vergi kaçağı ihbar ödülü almak için Mali Müşavir Ş.N.'ye belge aktaranlardan 3'ü, kendilerinin de yargılanabileceği kaygısıyla ihbardan vazgeçti. Diğeri ise Mali Müşavir Ş.N.'ye “Bir süre bekleyelim” dedi. Vergi kaçağı ihbar ödülünü ihbarcı 4 kişiyle eşit oranda bölüşecek olan Ş.N., aylarca süren çalışmasının boşa gitmesine tepki gösterdi ve emeğinin karşılığını istedi. İhbardan vazgeçen işadamları buna yanaşmayınca, Ş.N. elindeki klasörleri çoğaltarak Ağustos 2011'de Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, MİT, Adalet Bakanlığı, MASAK ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

SORUŞTURMAYI ÖZ BAŞLATTI

İhbar üzerine MASAK, kara para trafiğini mercek altına aldı ve bir rapor hazırladı. Konudan MASAK'ın haberi olduğunu, Sarraf'ı soruşturduğu için Zonguldak'a sürülen polis müdürü Orhan İnce de doğrulamıştı. Mali Müşavir Ş.N.'nin hazırladığı 3 klasör dosyayı inceleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz de soruşturma başlattı. Yıllarca Türkiye üzerinden milyarlarca dolar transfer gerçekleştiren Sarraf'ın devlet ağındaki yakın ilişkileri, bu soruşturma üzerine ortaya çıktı.

HAYALİ İHRACAT YERİNE ALTIN

İran'a ambargo uygulanması nedeniyle, Türkiye üzerinden gerçekleşen petrol satışından elde edilen paranın aklanması ve İran'a ambargonun delinmesi için kurulan 'hayali ihracat organizasyonu', bazı devletlerin dikkatini çekince, altın buluş gerçekleşti. Türkiye, önce 2010 yılında 'külçe altın' ticaretinden vergiyi kaldırdı, ardından Rıza Sarraf sadece altın ticareti yapmaya başladı. Daha önce Esenyurt'ta inşaat şirketi dahi kuran Sarraf, tüm bu işlerden elini çektikten sonra tamamen altın ticaretine yöneldi. Duru Döviz'in ardından Royal Holding aracılığıyla bazı Afrika ülkelerinden ithal ettiği altını, daha sonra Dubai üzerinden Babek Zencani'ye sevk ederek İran hazinesine aktarılmasını sağladı. Ahmedinejad dönemi sona erdiğinde, Zencani'nin 14 milyar dolar açık verdiği ortaya çıktı. İran, Zencani'yi tutukladı ve mal varlığına el koydu. Ardından da organizasyonun Türkiye ayağının elindeki servetinin peşine düştü.

İLK ŞİRKET SARRAF 2 YAŞINDAYKEN KURULDU

Türkiye, 29 yaşındaki Rıza Sarraf'ın milyarlarca dolara nasıl hükmettiğini konuşurken, baba Hossein Zerrab ilk şirketini Türkiye'de 1987 yılında 'altın ihracatı-ithalatı' için kurmuş

Sanatçı Ebru Gündeş'le evliliği, bestekarlığı ve sanata düşkünlüğünün ardından 17 Aralık operasyonuyla Türkiye'nin gündemine oturan Rıza Sarraf'ın, genç yaşta milyarlarca dolara nasıl hükmettiği hep merak edildi. Türk vatandaşı olduktan sonra adı Rıza Sarraf olan Reza Zarrab, hep 29 yaşında başarıyı yakalamış bir işadamı olarak anıldı.

Ama Zarrab ailesinin Türkiye'deki ticari faaliyetleri, Rıza Sarraf 2 yaşındayken başlamış. Baba Hossein Zarrab, Türkiye'de ilk şirketini 1987 yılında kurmuş. Daha sonra tasfiye edilen Nadir Dış Ticaret Limited Şirketi'nin faaliyet konusu da tam Zarrab ailesine göre: Altın, kıymetli taşlar, değerli madenlerin yurtdışı ve yurtiçi alımı-satımı. İthalatı ve ihracatı.

HAPPANİ DE 17 YILLIK

Rıza Sarraf'ın akrabası ve aynı zamanda para trafiğini yürüten Abdullah Happani ailesi de 1997 yılında Nefis Kuyumculuk'u kurarak Türkiye'de altın işine girmiş. Bu şirketlerin, İran'a ambargo uygulandığı dönemlerde ne kadar altın ithal ettiği ve nerelere ihraç ettiği bilinmiyor.

SARRAF ATAĞA GEÇMİŞ

MASAK raporlarına yansıyan 'hayali ihracat' ve 'ofshore' tipi para trafiği bittikten sonra tamamen altın transferine başlayan Rıza Sarraf, 2012 yılından itibaren büyümeye başladı. Akrabası Abdullah Happani, babası Hossein Zarrab ve İranlı Ahad Khabbaztamımı ile 5 milyon sermayeli Royal Denizcilik'i kuran Rıza Sarraf, ağabeyi Mohammed Zarrab ve akrabası Abdullah Happani ile Royal Holding'i kurdu. 5 milyon sermayeli Safir Altın Tic. İthalat ve İhracat Ltd. Şirketi de Rıza Sarraf tarafından aynı tarihlerde faaliyete başladı.

İranlı Mohammedreza Rajaeieh, İman Mehdi Zadeh ile birlikte 5 milyon sermayeli Cameron Denizcilik ve Kıymetli Madenler şirketini kuran Rıza Sarraf'ın 8 milyon sermayesi olan bir diğer şirketi de Royal Mobilya Dekorasyon.

HAVACILIK ŞİRKETİ DE VAR

Atatürk Havalimanı'nda 1 Ocak 2013 yılında yakalanan 1.5 ton altınla gündeme gelen Rıza Sarraf, 2012 yılında Are Havacılık'ı 15 milyon sermaye ile kurmuş. Hava taksiciliği ve özel havacılık alanında faaliyet gösteren şirket, altın yüklü uçağın yakalanmasının ardından bir uçak alarak TC-RZA adıyla havacılık tesicilini yaptırdı.

Rıza Sarraf son şirketini 15 Mayıs 2015 tarihinde Şeyda Eromi ile ortak kurdu. 60 milyon sermayeli ARKLA Otelcilik ve Turizm A.Ş.'nin, turizm alanında önemli yatırımlar planladığı bildirilmişti.

YENİ ŞAFAK ORGANİZASYONU YAZMIŞTI

Türkİye tarihinin en büyük hayali ihracat yolsuzluğunu gerçekleştiren organizasyon, 13 Ekim 2013'te Yenişafak Gazetesi'ne 'Turkleaks' başlığıyla manşet olmuştu. Haberde, 2013'te Rusya'nın uyarısı ile MASAK'ın hayali ihracatı tespit ettiği, Sarraf'ın da bu haberlerle ilgili bazı bakanları aradığı belirtiliyordu.

Yenişafak'ın 'Turkleaks' manşetinin ayrıntılarında, offshore şirketlerinin hangi ülkelerde kurulduğu, transferi gerçekleşen milyarlarca doların nasıl aklandığı ve vergi kaçağının nasıl gerçekleştiği de ayrıntılarıyla yer alıyordu. (BCK)


Yurt Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.