Reza Zarrab; Türkiye'de rüşvet vererek serbest kaldım!

Türkiye'yi yakından ilgilendiren ve Reza Zarrab'ın itirafçı olmasından sonra "Halkbank davası"na dönüşen yargılamalar devam ediyor.

Haftasonunun araya girmesiyle ara verilen ABD'deki yargılama süreci, Zarrab'ın itiraflarıyla kaldığı yerden devam ediyor.

Geçen duruşmada uyuduğu için krize neden olan bir jüri üyesinin ardından, bugün de bir başka jüri üyesi duruşmaya geç kaldı.

DURUŞMADA NELER YAŞANDI?

18:11 - Zarrab, mahkeme salonuna girdi. Zarrab'ın koyu renk bir blazer ceket ve beyaz tişört giydiği aktarıldı. ABD'li gazeteci Klasfeld, Zarrab'ın doğrudan sorgusuna devam edileceğini söyledi.

18:14 - Mahkeme salonunda cuma günü de görüşülen, Süleyman Aslan ile Zarrab arasında geçen gıda ticareti konuşması tartışılıyor.

18:20 - Zarrab ile Aslan arasında gıda ticareti konusundaki diyalog takip ediliyor.

18:26 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in iddiasına göre, Zarrab'a "(İran'a giden) Gemilere gıda yüklenirken muayene belgesini almıyorduk" ifadesinden sonra, "Neden almıyordunuz" sorusu yöneltildi. Zarrab ise buna karşılık "Çünkü fiili olarak gıda ve ürün göndermiyorduk. Ortada herhangi bir ürün yoktu" dedi.

18:30 - Gazeteci Adam Klasfeld, yargıçın Zarrab'a bir nakliye şirketinin kendilerine rakip olup olmadığını sorduğunu iddia etti. Zarrab, buna 'evet ve hayır' cevabını verdi. Klasfeld'in iddiasına göre Zarrab, "Hayır, rakip değildik çünkü onlar gerçek gıda gönderiyordu ancak bir hiçbir şey göndermiyorduk. Onlarla rakip olduğumuzu söyleme nedenim ise şudur: Çünkü onlar da işlerinde Halkbank'taki İran parasını kullanıyordu. Halkbank'tan çekeceğim ve kullanacağım para miktarını düşürüyorlardı. Halkbank'taki İran parası ne kadar fazla olursa, bu benim için iyiydi." dedi.

18:40 - ABD'li gazereci Klasfeld'in iddiasına göre, Zarrab gıda ticareti konusunda iki evrakta hata yapıldığını söyledi. Zarrab, ikinci hatayı buğday sevkiyatında yaptığını söylerken, hatanın buğday menşeine 'Dubai' yazmak olduğunu söyledi. Zarrab, hâkimin "Bu neden hata olsun" sorusuna, "Dubai'de buğday yetiştirilmiyor" cevabını verdi.

18:41 - Başka bir konuşmaya ait metin, mahkeme salonunda transkripsiyon olarak kayda geçirildi.

18:49 - ABD'li gazetecilerin iddiasına göre, Zarrab mahkeme salonunda Halkbank'a ödediği komisyona ilişkin, "Ödediğim en yüksek komisyon oranı yüzde 1" ifadesini kullandı.

18:56 - Duruşmada Zarrab'ın şirketi Volgam Gıda'ya ilişkin konuşuluyor.

18:58 - ABD'li gazeteci Katie Zavadski, bugünki duruşmada ilk üç günde olmadığı kadar fazla zamanın Hakan Atilla konusuna harcandığı yorumunda bulundu. Zavadski, "Zarrab, Atilla'nın sürece nasıl dâhil olduğunu özetlemeye çalışıyor" ifadesini kullandı. Zavadski, önceki günlerde Atilla'nın adı her geçtiğinde sessizce kafasını salladığını aktardı.

19:08 - ABD'li gazeteci Katie Zavadski, mahkemede tartışılan bir konuşma metnine göre, Hakan Atilla'nın Zarrab'ı gıda nakliyelerini 'inanınılır" yapması konusunda uyardığını iddia etti. Zavadski'nin iddiasına göre, Atilla Zarrab'a "Sadece 14 ton taşıyan bir teknenin üzerinde 25 ton taşıyoruz demeyin ya da buna benzer şeyler" dedi.

19:17 - Zarrap ve Happani arasında geçen bir konuşma mahkeme salonunda konuşuluyor. Daily Beast'ten Katie Zavadski, konuşmada Halkbank'ta gönderilen para konusunun görüşüldüğü belirtildi.

19:28 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, mahkeme salonunda dinletilen ses kaydının Süleyman Aslan'a verilen rüşvet ile alakalı olduğunu iddia etti. Ses kaydında, Happani'nin "Ne kadar göndereceksin?" sorusuna Zarrab'ın "Bilmiyorum, gıda ve diğerleri için ne gönderdiğimize bakalım. Toplamda onu temel alarak bir şey hesaplayalım ve gönderelim" dediği iddia edildi. 

19:40 - Duruşmaya kısa bir ara verildi. 

19:56 - Duruşmada Atilla ile Zarrab arasında geçtiği ifade edilen bir ses kaydı dinletiliyor. ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın ses kaydı hakkında "Atilla ile altın ticareti hakkında konuştuk" ifadesini kullandığını iddia etti.  

ZARRAB YAPTIKLARI İKİ BÜYÜK HATAYI ANLATTI

Zarrab iki evrakta hata yaptığını anlattı. OdaTV'nin haberine göre birincisinde, rakamı fazla yazdığını belirterek, "İkinci hatayı buğday sevkiyatında yaptık. Menşe belgesine ‘Dubai’ yazdık" dedi.

Soru: Nasıl bir hata bu yani?

Zarrab: Dubai'da buğday yetiştirilmiyor.

20:04 - Zarrab'a altın konusunda dinletilen ses kaydının ardından "İşlemi kapatmak için neden evrak gerekiyordu" sorusu yönelitildi. Gazeteci Klasfeld'in iddiasına göre Zarrab, buna cevaben "Halkbank'taki hesabıma gelen tüm işlemlerin tek tek kapatılması gerekiyordu. Altın ticaretiyle ilgili olan işlemlerin kapatılması için de altın ticaretine ilişkin evrak gerekliydi" dedi. 

20:09 - Gazeteci Klasfeld, İran merkezli Keshavarzi Bankası'na ilişki bir konunun konuşulduğunu aktardı.  

20:15 - Davada gösterilen bir gümrük beyanı bilgisi delil dosyasına girdi. ABD'li gazeteciler, Zarrab'ın belgedeki alanları tek tek açıkladığını not etti. 

20:30 - Yargıç, Zarrab'a "Gerçekte altınları nereye gönderiyordunuz" sorusunu yöneltti. Zarrab ise "Gerçek ticaretin konusu olan bütün altını Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihraç ediyorduk" cevabı verdi.

20:32 - Duruşmada bulunan muhabirlerden ABD'li Pete Brush, Zarrab'ın Pazartesi günü vermeye başladığı ifadelerden, iddia makamının, "Halkbank eski genel müdür yardımcısı Atilla'nın perde arkasındaki düzenleyici olduğu" tezini yerleştirmeyi amaçladığı yorumunda bulundu. 

20:35 - Zarrab ile sağ kolu Happani arasındaki bir görüşme mahkeme salonunda dinletildi. 

20:40 - Duruşmada solonundaki ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın Türkiye'de gözaltına alındığı süreci duruşma salonunda anlatmaya başladığını iddia etti. 

20:41 - Yargıçın "Türkiye'de hiç hapse girdin mi?" sorusuna Zarrab, "Evet efendim, girdim" yanıtını verdi.

20:47 - ABD'li gazetecilerin iddiasına göre yargıç ve Zarrab arasında şu şekilde bir diyalog geçti..

Yargıç: "(Serbest kalmak için) herhangi bir ödeme yaptın mı?": "Evet"

Yargıç: "Peki, bu ödemeler rüşvet niteliğinde miydi?": "Kısmen, evet"

20:50 - Duruşma öğle arası verildi.

22:00 - Reuters haber ajansı, Hakan Atilla'nın avukatları tarafından yazılan bir mektuba yer verdi. Yargıç Richard Berman'a yazılan mektupta Atilla'nın avukatlarının, 15 Eylül 2016'da Zarrab ile Ahad isimli bir şahsın telefon görüşmesine yer verildi. Söz konusu telefon görüşmesinde, Zarrab'ın ihtiyaç durumunda hapisten dışarı çıkmak ya da daha az bir ceza almak için yalan söylemeyi Ahad isimli kişiyle konuştuğu aktarıldı. Savunma avukatları tarafından yazılan mektupta, "Zarrab, daha az ceza almak için bir ifade uydurmak konusunda istekli olduğunu ifade ediyor" cümlesi kullanıldı.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.