Putin'den doğalgaza indirim müjdesi!

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüşme sonrası Putin'le ortak basın toplantısı yaptı. Putin'in Türkiye'ye verilecek olan doğalgaza indirim yapacağını açıklaması basın toplantısına damga vururken, ikili Suriye konusu ve enerji konuusunda önemli açıklamalarda bulundu. 

Kırım Tatarları konusunda da mutabakata vardıklarını açıklatan Putin ve Erdoğan'ın, Ukrayna'daki durumla ilgili de değerlendirmeleri oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin yeterli olmadığını belirterek Türkiye'nin enerji talebinin büyük çoğunlukla Rusya'dan temin ettiğini söyledi. 
 
Erdoğan, Türkiye'nin ticari hacimde Türkiye aleyhine açıklığı gidermek amacında olduklarını söyledi. 
 
Rusya'dan yurt dışı ziyarette Türkiye'nin ilk sırada yer aldığını, bununla birlikte Akkuyu Nükleer santrali ile ilgili geniş detaylı çalışma yaptıklarını anlatan Erdoğan, Türkiye'den 200 dolayında öğrencinin nükleer alanında Rusya'da eğitim aldıklarını söyledi.

İŞTE ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASINDAN SATIRBAŞLARI:

- Diplomatik temsilcilerin durumunu ele aldık.

- Enerjide atılacak adımlar konusu bir başka önemli konu. Bu akşam ayrıca Güney Akım konusunu da ele aldık. Hazırlanan ön mutabakatı kesin mutabakata çevirme hedefindeyiz. 
 
- Bölgesel sorunları ele alma fırsatımız oldu. DEAŞ ve PKK gibi terör örgütlerine yönelik konuları ele aldık. Bununla birlikte Irak ve Suriye konusunu ele aldık. 
 
- Kırım Tatarları ile ilgili özellikle konuştuk. Kendisinin yaklaşımının olumlu olduğunu gördük. Tatarlara elde edilmeyen haklarını vermeye hazırız dedi. Kırım Tatarlarının dilini resmi dil olarak şu anda kabul ettiklerini, yerleşim sıkıntılarını hallettiklerini, diğer sıkıntılarını görüşebileceklerini söylediler. 
 
- Açık ve samimi bir diyalog içerisinde görüşmelerimizi devam ettirdik. 
 
- Ukrayna'daki krizin uluslararası hukuk zemininde çözülmesi  ve Minsk mutabakatı konusunda daha önceden de düşüncelerini bildiğim için hefikir olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.
 
 
PUTİN'İN KONUŞMASINDAN SATIRBAŞLARI:
 
- Rus - Türk işbirliğimizin çok yönlü pekiştirilmiş ortağı niteliğini taşıyor artık Türkiye. 
 
- Rusya Almanya'dan sonra Türkiye'nin dış ticaretinde ikinci sırada yer alıyor. 
 
- Geçen yıldan bu yana dış ticaret hacmimiz 0.5 büyüklüğünde bir artış gösterdi. Küçük ama önemli bir büyüme.
 
- Enerji alanı, ikili işbirliğinin çok önemli bir konusudur. Türkiye piyasasına hem doğalgaz hem petrol ve petrol ürünleri tedarik ediyoruz. Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak için, GAZPROM'un Mavi Akım kapasitesini artırma düşüncesindeyiz. 
 
- Karadeniz üzerinden geçecek Güney Akım projesiyle ilgili Türkiye'ye minnettarız. Türkiye'nin direkt karı olmayan bir proje ama bu projeye gerekli izni sağladığı için minnettarız. Bu projede Bulgaristan'dan izin alamadığımız için projeye şimdilik başlayamayacağız. 
 
- Bu nedenle projeyle ilgili düşüncemizi yeniden ele alacağız. Türkiye topraklarında tüketiciler için yeni enerji akım hattı oluşturulması düşüncesindeyiz.
 
- 1 Ocak itibarıyla doğalgaz fiyatlarında yüzde 6 oranında bir indirim sağlayacağız. bu konuda da görüşmelerimiz devam edecek.
 
- Akkuyu nükleer santral projesini etraflıca görüşmelerde bulunduk.
 
- Finansal alanda da işbirliğimizi geliştiriyoruz.  Milli paralarla ticaretin artırılması önemli bir konudur. Türkiye ve Rusya'da ticaretin milli paralarla yapılmasını teşvik edeceğiz. 
 

SORU & CEVAP

Güney Akım'la ilgili bu projenin kaderi nedir? Sürpriz bir şekilde bir gelişmeyi öğrendik. Bu projenin kaderi ne olacak? Zor olumsuz şartlar bu projeye yansıyabilir mi?
 
PUTİN:
Avrupa Komisyonunun bu konuda tutumu olumsuzdu. Avrupa bu konuyu istemiyorsa  demek ki gerçekleştirilemez. Rus gazının farklı pazarlara ihraçç edilmesi sayesinde olacak. Avrupa bu gaza ulaşamayacak ama bu Avrupalı dostlarımızın seçimidir. Porjeyi başlatmak hala onların elinde. Bulgaristan'dan izin almadıktan sonra bu projeye devam etmek akıl kârı değil. Yüzmilyonlarca dolar yatırım yapıp Bulgaristan topraklarında duracak mıyız? 
 
Bulgar dostlarımız bize Güney Akıp projesi konusunda yardım edeceklerini söyleyip duruyorlardı ama bu böyle olmadı. 
 
Bulgaristan'ın doğrudan elde edeceği kâr senede 400 milyon Euro gibi bir gelirdi.
 
 Türkiye ile sorunuza cevap vermek gerekirseTtürkiye'de türketim  ve ihtiyaç artmakta biz bu ihtyiaçları karşılamaya hazırız.
 
Gerekirze uzman kuruluşlarımız Türk - Yunanistan sınırında gaz dağıtım merkezi oluşturacaklar. 
 
Gaz elde etmekle ilgili olabilen herkes oradan yararlanabilecek. Bence gerçekleştirilebilir bir proje.
 
Stratejik ortağımız olan Türkiye'ye doğalgaz konusunda indirim yapacağız. 1 Ocak'ta yüzde 6 ve sonrasında daha da indirim olacak.
 
- Nükleer güç santraline gelince ilk kez yap işlet devret şeklinde yönetiliyor. Rusya bu projeden vaxgeçmiyor. Türkiye hazırsa biz bu projenin desteklenmesi için her türlü desteği vereceğiz. Ne finansman ne süre konsuunda herhjangi bir sorun görmekteyiz.
 
- Biz Fukuşima sonrası güvenlik önlemlerini uyguluyoruz. güvenlik konusunda endişe olmasın
 

SURİYE'DE ÇÖZÜM İÇİN HEMFİKİRİZ AMA  "NASIL" KONUSUNDA DEĞİLİZ

 
Suriye krizi ile Ankara ve Moskova'nın farklı fikirleri var. Bu konuda neleri görüştünüz?
Ticari anlaşma konusunda siyasi irade engel olabilir mi tutum ayrılıkları varsa?
 
ERDOĞAN:
Öncelikle 100 milyar hedefimiz 2023 hedefimiz. Suriye ile ilgili görüşmelerimize gelince şu an Suriye'deki mevcut yönetimin, yani zulmeden katleden yönetimin bu durumunu ben açıkça ortaya koydum. Sayın Başkan'ın farklı tutumu da var ama genel olarak bir çözüme kavuşturulması konsunda hem fikiriz ama nasılı konusunda bir takım tutum farklılıklarımız var.
 
DEAŞ terör örgütü konusunda aynı kanaatlere sahibiz. Terörle mücadele konusunda sıkıntımız yok.
 
Bu işi çözmek için insani vicdani noktada bakmamız lazım.
 
Esed giderse ne olur tarzı yaklaşım çok çok yanlış bir yaklaşım. Şu hale Suriye Esed’le geldi. 300 bini aşkın ölüye Esed’le geldi. Yakılmış yıkılmış bir Suriye var.
 
Benim ülkem bunu bedelini ödüyor. 1 milyon 600 bin kişi benim ülkemde. Şu ana kadar 5 milyar dolar harcadık. Dünyadan bize gelen 200 milyon dolar.
 
Esed rejimini yok farz etmek gerekir. Esed’le birlikte netice almak mümkün değil.
 
Rusya ile dayanışmamız bu konuda önem arz ediyor. Dünyada 141 ülke muhalifleri destekliyor.
 
PUTİN:
Suriye’deki durumun normal olmadığı konusunda ortak düşüncemiz mevcut. Orada çeşitli terör gruplarının güçlenmesini istemiyoruz Irak’taki gibi.
 
Mesele şu orada yaşayan tüm insanlar nasıl kendilerini güvende hissedebilirler ve yönetimde nasıl eşit olurlar iş birliği yapmalıyız.
 
100 milyar dolar hedefi çok zor bir hedef. Bugün ekonomi bakanlarımız ilgili belgelere imza attılar.
 
Bu çok zor bir hedef ama ulaşılabilir bir hedef.
 
Bazı alanlarda büyük potansiyellerimiz mevcut ama bunlar doğru düzgün ele alınamadı. Mesela tarım ticareti konusunda Rusya pazarlarını açmaya hazır. Ama bazı bürokratik engelleri aşmalıyız.
 
Beraber çalışabileceğimiz çok alanlar var.
 
PUTİN:
Esed'in iktadarda kalması konusunda Suriye'de seçimler yapıldı. Bazı sonuçlar alındı. Ancak biz Suriye'de durumun normal olduğunu düşünmüyoruz. Oradaki kanlı savaşın çatışmanın sonlanması, Suriye'nin gelişmesi konusunda çabalarımız sürecek. 
 
ERDOĞAN:
Dünyada darbeciler hep yüksek oyla gelirler. Hep yüzde 90-95 oyla gelirler. Bizde geçmiş darbelerde açık oy gizli tasnif oyla seçimler yapılır ona göre de sonuçlar açıklanırdı. Bunun bir benzerini Mısır'da gördük. Suriye'de de seçime kimler katıldı kimler katılmadı iyi bilmek gerekir. Mısır'da demoratik ortamla yapılan seçimle Mursi iktidara geldi. Antidemokratik yöntemlerle iktidara ise başka biri geldi. Suriye'de durum farklı değil.  Türkiye, Rusya ve İran ortak çalışma yapalım önerisini yaptık.  Bugün 141 ülke Suriye'deki koalisyon gücünü destekliyor.  Bunun görülmesi gerekir. Bugün hala Esed giderse kim gelir soruluyor. Ben de Esed giderse Halkın idaresi gelir.  Esed giderse DEAŞ gibi bir terör örgütü gelir endişesine karşı ortak bir platform yapılıp ona göre tedbir alınması ve tüm tarafların katılacağı bir platform kurulabilir.

AYRINTILAR GELECEK


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.