PKK'dan Lice resti: AKP ateşle oynuyor!

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Lice'de bir kişinin hayatını kaybettiği askeri operasyona sert tepki göstererek "Açıktır ki AKP, ateşle oynamaktadır" dedi. KCK, hükümete seslendiği açıklamasında AK Parti'yi "bu tehlikeli oyundan derhal vazgeçmeye" ve "saldırılarına son vermeye" çağırdı.

Lice'de 15 Ağustos günü açılışı yapılanMahsum Korkmaz anıtına yönelik bugün başlatılan operasyona ilişkin yazılı bir açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Lice'deki eylemleri selamlarken Kürtleri tepkilerini ortaya koymaya çağırdı.

KCK'nin açıklaması şöyle:

AKP DEVLETİ HALKI KURŞUN YAĞMURUNA TUTTU

"AKP devleti, Lice’de, özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitiren şehitler mezarlığına saldırmıştır. Halkı kurşun yağmuruna tutmuştur. Yurtsever direnişçi Mehdi Taşkın katledilmiş, çok sayıda yurtsever ağır yaralanmıştır. Şehitler mezarlığına helikopter ve zırhlı araçlarla yapılan saldırıda mezarlık ateşe verilmiş, Kürtler için ulusal diriliş ve direnişin kahramanı olan Mahsum Korkamaz - Agit yoldaşın anıtı yıkılmıştır.

AÇIKTIR Kİ AKP ATEŞLE OYNUYOR!

Açıktır ki AKP, ateşle oynamaktadır. Kürt halkının en yüksek ve en dokunulmaz değerleri, özgürlük mücadelesinin şehitleridir. Kürtler, özgürlük devriminde şehit düşen evlatlarının; kızları ve oğullarının üzerinde titrer, ölümüne sahiplenirler. Bu anlamda AKP, şehitler mezarlığına saldırmak ve mezarlığı ateşe vermekle, Kürtlerin tüm değerlerine saldırmıştır. Mesaj açıktır; kimliksizliği, köleliği kabul edeceksiniz. Aksi durumda direnirseniz, sizi de ateşe veririz demek istemektedir. AKP devleti çok iyi bilir ki, Mahsum Korkmaz - Agit yoldaş, Kürt halkının direniş sembolüdür. Bunun içindir ki, Kürtler Agit’i kutsarlar, o bir efsanedir. Bu nedenledir ki Kürtler, binlerce çocuklarının ismini Agit koymuşlardır. AKP devleti, bu gerçekliği çok iyi bilmektedir. Buna rağmen Mahsum Korkmaz - Agit yoldaşın anıtına, şehitler mezarlığına saldırması, mezarlığı ateşe vermesi, halkı kurşun yağmuruna tutarak katliam provası yapması, zaten olamayan bir sürecin, çatışmasızlık ortamının dinamitlenmesi demektir.

AKP ZİHNİYETİ IŞİD ZİHNİYETİDİR!

AKP’nin zihniyeti, İŞİD’in zihniyetidir. İŞİD, insanların kafasını keserek nasıl bir cellat – çete örgütü olduğunu ortaya koyarken AKP, Kürtlerin değerlerini, Agit yoldaşın heykelini yıkıp - yok sayarak aynı zihniyete sahip olduğunu bir kez daha göstermiştir. 'Bugün heykel yıkar, mezarlığı ateşe verir, yarın da katliam yapar, sizleri ateşe veririm' zihniyetidir bu.

KÜRTLER ŞEHY SAİT VE SEYİT RIZA'YI UNUTMADI

Kürtler AKP’nin bu retçi, soykırımcı ve sömürgeci anlayış ve uygulamalarına yabancı değildir. Aynı zihniyet, sömürgeci soykırım uygulamaları Şeyh Sait, Seyit Rıza ve nice yürekli Kürt direnişçilerin üzerinde de görülmüştür. Halen de Şeyh Sait ve Seyit Rıza’ların cesetleri Kürtlerden gizlenmekte, cesetlerinin nerede olduğu bilinmemekte, kendilerine ait mezarları bulunmamaktadır. Bunlar bilinçli sömürgeci politikalardır. Ama Kürtler Şeyh Sait ve Seyit Rıza’ları hiçbir zaman unutmamıştır. Onlar, Kürtlerin kalbinde, yüreğinde, bilincinde her zaman yaşamıştır. Özgürlük mücadelesi, Şeyh Sait ve Seyit Rıza’ların mücadelesinde yarım kalan direnişin zaferle taçlandırılarak tamamlanması hareketi olmaktadır.

Lice’deki şehitler mezarlığına yapılan saldırı, tarihsel arka planı olan, Kürtleri yok sayma, inkar, ret ve soykırım zihniyetinden başka bir şey değildir. AKP, bu tehlikeli oyundan derhal vazgeçmeli, saldırılarına son vermelidir.

GÖRKEMLİ BİR CENAZE

Halkımızın, AKP’nin bu zalim, hukuk tanımayan, insanlık değerlerine ve temahüllere saygısı olmayan saldırılarına karşı gösterdiği duruş ve direnişi selamlıyoruz. Lice’deki halkımızla birlikte, tüm Kürdistan halkını olduğu her yerde omuz omuza direnişi yükseltmeye ve Şehit Mehdi Taşkın’ın cenazesini serhıldanlarla görkemli sahiplenmeye çağırıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.