Ortak kabine toplantıları yeniden başlıyor

Türkiye ve Irak, ilki 2009’da yapılan ancak ilişkilerde tansiyonun yükselmesi üzerine ara verilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantılarına yeniden başlama kararı aldı. İki ülke arasında ortak kabine gibi çalışan konseyin tekrar aktif hale getirilmesine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun dün çıktığı kritik Bağdat ziyaretinde karar verildi. Beraberindeki gazetecilere ziyareti değerlendiren Davutoğlu, ikili ilişkilerin yeniden rayına oturma eğiliminde olduğunu belirterek, “Irak’la beyaz bir sayfa açıyoruz.” dedi.

Ahmet Davutoğlu, “Bölgede Suriye bağlamında bir Şii Sünni çatışması ihtimali doğarken bu atmosferi kıracak, gerilimi dağıtacak, mezhep çatışmasından medet uman çevrelerin planlarını bozacak, mezhep barışını sağlayacak en önemli şey Türkiye-Irak ve Türkiye-İran ilişkileridir.” dedi. Ankara ile Bağdat arasındaki tansiyon, Suriye iç savaşı, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi ile yaptığı anlaşmalar ve Şii Başbakan Maliki’nin Sünnilere yönelik otoriter tavrı sebebiyle yükselmişti. Davutoğlu, Erbil ile Bağdat arasındaki görüşmelerin ilişkilerin yeniden ritim kazanmasına zemin oluşturduğunu belirtti. Türkiye’nin Irak politikasını revize ettiği, geri adım attığı yönündeki eleştirileri reddeden Davutoğlu, “Hayır, biz zaten ilişkilerde durağanlığa yol açacak bir şey yapmadık. Irak içinde siyasette bir yumuşama var. Buna destek vermek lazım. Beyaz sayfa açıyoruz denebilir.” ifadelerini kullandı. Erbil ile Ankara yakınlaşmasına şüpheyle bakan Bağdat’a da, “Irak’ın bölgesel yönetimle dahil olmak üzere geliştirdiğimiz ilişkiler kimseyi dışlayan ilişkiler değildir. Biri diğerinin alternatifi değildir. Çatışmacı değil.” mesajı verdi. Türkiye’nin Erbil yönetimi ile ekonomik ilişkilerinde Bağdat merkezî hükümetinin haklarını göz ardı etmediğini dile getirdi. Dışişleri Bakanı, “Onları da göz önüne alan çerçeveler oluştu. Şimdi daha da güzel merkezî hükümetin de içinde olduğu şekilde kuzey ve güneydeki enerji kaynaklarının dünyaya aktarılabilmesi için projeler var. Şimdi bu, daha iyi bir denkleme oturuyor.” açıklamasını yaptı.

Davutoğlu, ziyaretinin diğer bir boyutunun da Irak’ta yaklaşmakta olan genel seçimlerle ilgili olduğunu dile getirdi. Ankara’nın Irak’taki bütün kesimleri teşvik edici bir rolü olduğuna işaret etti. 30 Nisan’daki seçimin suhuletle yapılması için Türkiye’nin her türlü desteği vereceğini kaydetti. Davutoğlu, “Bu seçimler Irak için de, bölge için de önemli. Bütün kesimlerin katıldığı adil, şeffaf ve sonuçları itibarıyla da Irak’ın temsil kabiliyeti anlamında tüm kesimlerini temsil eden bir parlamento olması önemli. Irak’ın güvenliği ve istikrarı Irak’ın ötesinde büyük önem taşıyor. Bizim bu ziyaretimiz, açık destek mahiyeti taşıyor.” diye konuştu.

IRAK’TA MEZHEP BARIŞI OLURSA BÖLGEDE DE OLUR

Irak’ı ‘küçük bir Ortadoğu’ olarak nitelendiren Davutoğlu, “Biz Irak’ta tüm mezheplerin, etnik grupların katıldığı bir siyasal yapının oluşmasını, bölgedeki Şii-Sünni çatışmasını engelleyici bir faktör olarak görüyoruz. Irak’ta mezhep barışı olursa bölgede de olur. Suriye’deki çatışma Irak’a yansırsa önü alınmaz bir süreç başlar. Gerek Türkiye-İran gerekse Türkiye-Irak arasındaki gelişmeler, mezhep çatışması senaryolarını etkisiz kılacak gelişmeler. O bakımdan da ziyaretin zamanlaması önemli.” değerlendirmesini yaptı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bağdat ile ilişkilerde başlayan yeni süreçte hemen hemen her ay iki başkent arasında program olduğunu ifade etti. Irak lideri Maliki’nin aralık ayında Türkiye’yi ziyaret etmesinin söz konusu olduğunu, ardından da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Irak’a gideceğini bildirdi. Dışişleri Bakanı, yarın Şiilerin sembol şehirleri Necef ve Kerbela’ya gidecek. Irak’ın en büyük Şii otoritesi Ayetullah Ali el Sistani ile görüşecek.

Ortak kabine toplantıları yeniden başlıyor

Türkiye ve Irak, ilki 2009’da yapılan ancak ilişkilerde tansiyonun yükselmesi üzerine ara verilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantılarının yeniden başlatılması konusunda mutabakata vardı. İki ülke arasında ortak kabine gibi çalışan konseyin tekrar aktif hale getirilmesi kararı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Iraklı meslektaşı Hoşyar Zebari tarafından açıklandı. İlk toplantının, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin aralık ayında yapması planlanan Türkiye ziyareti sırasında gerçekleştirilmesi öngörülüyor. İki bakan ayrıca Türkiye ve Irak’ı birbirine daha fazla entegre edecek ulaşım ve enerji gibi alanlarda yeni projelerin de gündemde olduğunu bildirdi. Davutoğlu’nu kabul eden Maliki de Türkiye ile istikrarlı ve güçlü ilişkiler içinde olmak istediklerini belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.