Mustafa Yeşil\'den Cemaat hakkında yeni açıklamalar

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı, gündeme gelen parti açıklamalarıyla ilgili, "Hizmet'in parti kurup iktidara gelmek gibi bir yolu yok." dedi.

İstanbul'da düzenlenen Türk-Arap Entelektüeller Forumu'nda konuşan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) Başkanı Mustafa Yeşil, Türkiye'deki son gelişmeler konusunda bir tebliğ sundu. Yeşil, konuşmasında hem Hizmet Hareketi'nin duruşunu anlattı hem de Fethullah Gülen Hocaefendi'nin son değerlendirmelerini paylaştı.

ARAP AYDINLAR ŞAKA YOLLU SİTEM ETTİ

Turkish Review ve Hira dergileri tarafından organize edilen forumdaki konuşmayı ilgiyle dinleyen Arap Aydınlar ise Mustafa Yeşil'e şaka yollu sitem etti. Katılımcılar, Yeşil'in anlattıklarından çok etkilendiklerini belirtirken, ilk günkü oturuma mazereti dolayısıyla katılamayan GYV başkanına tatlı-sert 'üzüntülerini' iletti.

Arap aydınların övgüsünü alan konuşmayla ilgili değerlendirme yapan Faslı Prof. Semir Budinar, "Keşke, programda olduğu gibi, bu konuşmayı dün yapsaydınız; (Hizmet Hareketi'yle ilgili) bazı konuları boşuna tartışmayacaktık" diyerek sitemini iletti. Nazik sitemler için üzüntülerini ifade eden Mustafa Yeşil ise çok önemli bir mazereti dolayısıyla foruma geç intikal ettiğini vurguladı.

Zaman Gazetesi merkez binasında düzenlenen "Müslümanın Devletle Imtihanı: Toplumsal Değişim Için Alternatif Modeller" forumunun kapanış oturumunun başkanlığını Doç. Dr. Savaş Genç yaptı. Oturumda, "Müslümanın devletle imtihanı: Iktidarı ele geçirmekle Islama hizmetlerin tenakuzları" başlıklı bir tebliğ sunan GYV Başkanı Mustafa Yeşil, Hizmet'in hiçbir zaman cidal (kavga) yolunu seçmediğini vurguladı. Yeşil, Türkiye’deki son gelişmeler, yolsuzluk operasyonları ve Hizmet’in siyasete bakışı konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu.

"HİZMET'İN PARTİ KURARAK İKTİDARA GELME NİYETİ OLAMAZ"

Hizmet'in, merkezine insanı alan adanmışlık ruhu ile deruhte eden bir anlayış olduğunu ifade eden Yeşil, "Hizmet, Kur'an ve sünnet çerçevesinde çalışmalarını sürdürür. Hizmet hiçbir zaman bir siyasi partinin programına angaje olmamıştır. Hizmet'in siyasetle ilişkisi, parti kurarak iktidara gelmek istemek gibi bir yolu olmamıştır.” dedi.

Ancak Hizmet’in ülkedeki siyasi gelişmeler karşısında da tepkisiz kalmadığını söyleyen Yeşil, şöyle devam etti: “Hizmet, siyasetin alakalı olduğu fikirler ve düşünceler sunmayı hiçbir zaman ihmal etmemiştir. Demokratik ülkelerde olduğu gibi sivil toplum bilinci içinde bunu yapmıştır."

Son dönemde iktidar çevreleri tarafından ortaya atılan paralel yapı iddialarıyla alakalı olarak ise Mustafa Yeşil, Fethullah Gülen Hocaefendi'nin "Bir ülkenin insanı kendi kurumlarına sızmaz; girer. Oraya girerek kanunlar çerçevesinde hizmet eder." mealindeki sözlerini hatırlattı.

Hizmet'in "şu kurumu ele geçirelim" gibi bir stratejisi olmadığını kaydeden Yeşil, 40 yıldan bu yana Hizmet'le alakadar olan insanların serbest meslekte yer aldığı gibi devlet kurumlarında da çalıştığını söyleyerek şöyle devam etti: "Bunlar oralarda görev alıp hizmet almaya başladıklarında da hiçbir zaman hukuk dışı bir yapmalarını Hizmet onlardan ne talep etti, ne de istedi."

"ERDOĞAN 'HİZMET İYİ Kİ İNSAN YETİŞTİRDİ' DEMİŞTİ"

Mustafa Yeşil, konuyla ilgili daha önce Başbakan'ın kendisine söylediği ibretamiz bir ifadeyi de Erdoğan'ın dilinden şöyle anlattı: "Hizmet iyi ki zamanında insan yetiştirdi. Bugün bürokraside vs. attığımız adımlarda kardeşlerimizin desteklerini görmezlikten gelemeyiz"

Yeşil, bugün ise Başbakan'ın "Bu çete ve bu örgüt devletin bütün kademelerine sızmıştır. Devletin bütün birimlerine girmiştir. Bu örgüt ve çete, bu birimlerden temizlenmedikçe bu ülkede demokratikleşme adına adımlarımızı atmamız mümkün değildir" dediğine dikkat çekti.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.