Muammer Güler, Komisyon'a rica etti: Beni Yüce Divan'a göndermeyin

Komisyon Güler’e; eşi, oğlu ve kızına ait ortak banka hesabının neden mal beyanında bulunmadığını, THY’de 5 bin TL maaşla çalışan kızının hesabındaki 915 bin TL’yi, oğlu Barış Güler’e ait daireler ile 26 tarlayı sordu. Ailesinin mal varlığını izah etmekte zorlanan Güler, uzun yıllar devlete farklı kademelerde hizmet ettiğini ve kariyerini herkesin bildiğini anlattı. Ardından Komisyon üyelerinden şu ricada bulundu: “‘Kuşkudan sanık yararlanır’ ilkesi gözetilerek Yüce Divan’a sevkime karar verilmemesini takdir ve tasviplerinize saygılarımla arz ederim.” Güler, İran asıllı işadamı Reza Zarrab’ın ev ve işyerlerine koruma tahsis edildiğini, Zarrab’ın şirketlerinin Çin’deki işleri için referans mektubu yazdığını doğruladı.

AKP’li 4 eski bakan hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarını araştırmak üzere kurulan Meclis Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu’na ifade veren eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in, Komisyon üyelerinden kendisini ‘Yüce Divan’a sevk etmemelerini istediği ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre oğlu Barış Güler’e ait 26 tarla ve 4 daire tespit edilen Güler, çocuklarının mal varlığına ilişkin soruları cevaplarken zorlandı. Uzun yıllar devlete farklı kademelerde hizmet ettiğini ve kariyerinin herkes tarafından bilindiğini anlattı. Memurluktan başlayarak tüm kademelerde çalıştığını, 9 yıl kesintisiz valilik yaptığını hiçbir makam hırsının ve beklentisinin olmadığını öne sürdü. Ardından Komisyon üyelerinden şu ricada bulundu: “İnsan haklarına dayalı ve demokratik rejimle yönetilen ülkelerin hukuk sistemlerinde kabul edilen ceza yargılamasının en önemli ve evrensel nitelikteki ilkelerinden biri olan, ‘öğreti ve uygulamada suçsuzluk ya da masumiyet karinesi’ şeklinde ifade edilen, ‘Kuşkudan sanık yararlanır.’ ilkesi gözetilerek, hakkımda Yüce Divan’a sevkime karar verilmemesini takdir ve tasviplerinize saygılarımla arz ederim.”

Geçtiğimiz çarşamba günü Meclis Soruşturma Komisyonu’na ifade veren Muammer Güler’e 2 avukatı eşlik etti. Hakkındaki suçlamalara cevap veren Güler, İran asıllı işadamı Reza Zarrab’a İstanbul Valiliği’ne dilekçe ile başvurması üzerine ev ve işyerlerine koruma tahsis edildiğini doğruladı.  Güler, bu konuda şunları anlattı: “Yönetim Kurulu Başkanı olduğu şirketlerin işleri nedeniyle tehditler aldığını ve can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirterek yakın koruma polisi verilmesi talebinde bulunmuştur. Valilik, ikamet ve işyeri adreslerinde gerekli önleyici tedbirlerin alınmasına karar vermiştir. 2 tane yakın koruma verilmiştir. Safahat budur.”

ZARRAB İÇİN YAZDIĞI REFERANS MEKTUBUNU DOĞRULADI

Reza Zarrab’la amcasının torunu olan Rüçhan Bayar üzerinden tanıştıklarını belirten Güler, Bayar’ın 2012 yılından itibaren Zarrab’ın yanında çalıştığını, aylık kazancının da 50-200 bin dolar arasında değiştiğini söyledi. Güler, oğlu Barış’ın akrabaları Rüçhan Bayar’a 2007 yılında 2 milyon 50 bin dolar borç verdiğini ve aralarında ödeme planı olduğunu da kaydetti. Bu parayı alabilmek için görüşmeler yaparken, yanında çalıştığı Zarrab’la diyalog oluştuğunu aktardı. Zarrab’ın şirketlerinin Çin’deki işleri için referans mektubu yazdığını ancak bunun resmi bir tarafının olmadığını belirten Muammer Güler, “Çin’de kurulu bankaların yetkilerine sunulmak üzere düzenlenen referans mektupları, kesinlikle resmi bir evrak niteliğinde değildir. Bakanlık kanalıyla gönderilmiş değildir.” diye konuştu.

OĞLU VE KIZI GAYRİMENKUL ZENGİNİ ÇIKTI

Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, Güler’e eşi, oğlu ve kızının ortak bir banka hesabının neden mal beyanında bulunmadığını sordu. “Halk Bankası’nda 233 bin TL olan hesap mal beyanında gözükmüyor.” diyen Köylü’ye, Güler, “Belki oğlum tarafından açıldıysa onu bilemiyorum.” demekle yetindi. Güler, THY’de çalışan kızının üzerine alınan daireler ve banka hesabındaki paralara ilişkin soruları cevaplamakta da zorlandı. Kızının maaşını ‘Umarım 5 bin lira civarında.’ diye cevaplayan Güler, kızının Şişli ve Esenyurt’taki dairelerinin Özel İdare’den vakıf yoluyla alındığını söyledi. Güler “Biri 75 bin, diğeri 40 bin ödendi.” deyince Başkan Köylü “Şişli’deki daire 270 bin liraya alınmış.” diye düzeltti. Köylü, Güler’in kızının banka hesabında da 915 bin TL olduğunu kaydetti.

Komisyon Başkanı Köylü, Barış Güler’in mal varlığını anlatırken “İstanbul’da 2 daire ve 1 tarla, İzmit’te 2 daire ve 1 tarla, Tekirdağ Çorlu ve Marmara Ereğlisi’ne bağlı köylerde de 26 tane tarlasının bulunduğu tespit edilmiştir.” dedi. Muammer Güler, bu bilgiler üzerine “Gayrimenkul işi yapıyorlar bizim bir komşumuzla. Alıyorlar, satıyorlar bu son yıllarda gayrimenkul danışmanlığı adı altında ev, arsa almak…” açıklamasında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.