Milli Merkez şekilleniyor

 Milliyet gazetesinin haberine göre Parti programında, milliyetçi, muhafazakar, Cumhuriyet değerlerlerine sahip çıkan, merkezin sağında bir parti profili çiziliyor. Parlamenter sistemi savunan, her kesimi kucaklayan bir parti yaratılacağının anlatıldığı programda cemaat ve tarikatlare mesafeli olunacağı ilkesi de yer alacak.  

Siyasi kulislerde gözler Akşener ve Özdağ’ın kuracağı yeni partiye çevrildi.

Edinilen bilgilere göre yazımına geçilen yeni parti programında, “kucaklayıcı” ilkelere yer veriliyor. Partinin kurucuları sicili temiz, siyasi herhangi bir pürüzü olmayan isimlerden oluşacak.

Parti saflarında Akşener ve Özdağ’la birlikte muhalif hareket içinde Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ile Ali Uzunırmak, Şefik Çirkin gibi 100’e yakın eski MHP milletvekili ve yöneticisi, eski Ülkü Ocakları genel başkanları Müsavat Dervişoğlu, Servet Avcı gibi isimler bulunuyor.

Eski Ankara  Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Mansur Yavaş’ın da yeni parti saflarında yer alacağı öne sürülüyor.

Geçmişte ANAP ve DYP’de siyaset yapmış isimlerle bu yelpaze oldukça genişletilecek. Bu isimlerin başında eski DYP’li bakan Ufuk Söylemez’in geldiği iddia ediliyor.  

Cumhuriyet değerleri Kurucu ekip, partinin adı ve amblemi konusunda henüz bir karar vermiş değil. Programın yazımında ise ana çerçeve ortaya çıktı. Buna göre, parti programının ana ilkeleri şöyle sıralanıyor: “Milliyetçi, muhafakazar her değere sahip çıkılacak. Cumhurbaşkanı çıkarabilecek bir hedef ortaya konulacak. Parlamenter sisteme dönüş ifadelendirilecek.

Tarikatlara, cemaatlere ve tüm ‘dinci’ yapılanmalara karşı çıkan, bu yapıları siyaset dışı bırakacak bir parti olacak. Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyet savunulacak. Atatürk ilke ve devrimlerine, demokrasiye sahip çıkılacak. Temiz toplum vurgusu yapılacak. Yolsuzluk ve adaletsizliklere karşı çıkılacak, herkes için adalet savunulacak. Kimsenin adı öne çıkmayacak. ‘Ben’ değil ‘biz’ diyen bir parti olacak.

Parti teşkilatlarıyla ve toplumla istişare mekanizması işletilecek. Parti içi işbölümü yoğun olacak. Liyakate dayalı, herkesin yetenek ve bilgilerine göre yönetim kademesinde yer alacağı bir parti yapılanmasına gidilecek. Bölücülükle, toplumsal ayrışmaya yol açan her türlü düşünceye kapalı bir parti olacak.” Yeni partinin il ve ilçelerdeki teşkilatlanmaları da hızla organize ediliyor. MHP’den kopan isimlerin ağırlıkta olduğu teşkilat yapılanmasında özellikle ANAP ve DYP’de siyaset yapmış, ancak daha sonra geriye çekilmiş isimler de etkin hale getirilecek.  Para sıkıntısı Yeni partinin önündeki iki handikap ise OHAL ve kaynak. Yeni bir partinin sadece genel merkez yapılanması için en az 2 milyon TL’ye ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkarken, bu sorunun, “partiye katılacak işadamlarıyla aşılması” planlanıyor. İl teşkilatlarında ise kaynak sıkıntısının daha az yaşanacağı ifadelendiriliyor. Parti kuruluşunda önemli endişe kaynağı ise OHAL süreci. Akşener ve Özdağ ekibi, OHAL nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın yeni bir partinin kurulmasına izin vermeyeceği endişesini taşıyor. Akşener ve Özdağ’a yakın isimler, “Herkesi kucaklayacak ama başta AKP ve MHP’ye oy verenleri hedefleyen bir parti olması nedeniyle engel çıkarılabileceğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı, 2019 seçimlerinde 50 artı 1’i hedefliyor. Bizim kuracağımız parti bir puan bile alsa, engellenmek istenebilir. Biz de bu nedenle adımlarımızı her engeli düşünerek atıyoruz” görüşünü dile getiriyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Metin Durkaya 11 ay önce

Cem uzan,hasan celal guzelden böcekli partiyi satın aldı.ilk kongrede adını değiştirerek genç parti yaptı
Bu bir tarafa şu anda demokrat parti,milli mücadele partisi,milliyetçi Türkiye partisi açık açık partiyi gönüllü olarak devredebilir eklerini soyluyorlar

Avatar
OZCAN KOKLUYURT 11 ay önce

MERAL AKŞENER HANIMA PARTİ KURDURMAMAK İÇİN BÜTÜN YOLU DENEYECEKLERDİR BUDA MERAL HANIMIN ARTILAR HANESİNE EKLENİR, RECEP TAYYİP BEY NASIL SİYASETE SOYUNDUĞUNU KENDİSİ BİLİYOR CEZA EVİNE GİRDİKTEN SONRA YILDIZ PARLAMIŞTI, TÜRK MİLLETİ MADUR OLAN İNSANA SAHİP ÇIKAR, MERAL AKŞENER HANIMIN YOLUNU KESMEYE ENGEL OLAMAZLAR, AVRUPALILAR TÜRKİYE DIŞLARLAR O ZAMAN ALMANYA,HOLLANDA DANİMARKA GİBİ ÜLKELERİN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BEYE VE TÜRKİYE YA KARŞI TAKINDIKLARI TAVIRLAR KARŞISINDA HAKLI DURUMDA OLACAKLAR BUNLAR BAŞKA ÜLKELERDE VE HATTA ARAP ÜLKELERİDE KATILIR AMBARGO UYGULAYABİLİRLER VE HATTA ÜLKELERİNDE YAŞAYAN TÜRK VATANDAŞLARINI SINIR DIŞI ETMEK GİBİ DURUMLAR OLABİLİR O ZAMAN RECEP TAYYİP BEYİNDE TÜRKİYE NİNDE SONU OLUR. FARZ EDELİM MERAL HANIMA PARTİ KURDURMADILAR BAŞKA LİDER ÇIKAR PİYASAYA BU SEFER 2 KATI GÜÇLENMİŞ OLUR.

Avatar
Osman 11 ay önce

Allah yollarını açık etsin inşAllah

Avatar
BAYRAM Aydın 11 ay önce

O kadroların içinde ozan Arif i de görmek isterim

Avatar
ilhan uzal 11 ay önce

Bu hareket Türkiyeyi şaha kaldırır

Avatar
mehmet 11 ay önce

1-ülkücü i̇radeni̇n cefakar neferleri̇nden hareketi̇n li̇derleri̇ne ve kamuoyuna açik çağri ;memleketin istikbali,hareketin bekası ve demokrasinin işleyişi için merkez sağda bir kadro hareketi ile partileşmek elzemdir.bu kadroda bir tek eksik yada en küçük kırıklığa tahammülümüz yoktur.ülke tek adam rejimine ve baas özentilerine teslim edilemez,gelinen noktada her türk evladının görev ve sorumlulukları vardır.ülkücü irade tarih ve atiden kaynaklı sorumluluk bilincinde çelik gibi iradesi ile birdir diridir iridir.ancak bu sorumluluk bilincini kanaat önderlerinden,siyasi temsilcilerinden ve lider kabul ettiklerinden beklemek hakkı mahfuzdur.mhp ülkücü iradenin tarihinde hazin bir hikaye olmuş,bu hazin hikayenin müsebbipleri ülkücü iradenin vicdanlarında yüce türk milletinin kararları ile mahkum olmuşlardır.