MHP'den sert tepki,

MHP'li Garip, yaptığı yazılı açıklamada, "Belediye Kanunu'nun 38. maddesinde açıkça belediye başkanının görevleri belirtilmiştir. Bu görev ve yetkiler arasında, konutlara girip ahlâk zabıtalığı yapmak yoktur. Anayasa'nın 20. maddesinde, ‘Özel Hayatın Gizliliği ve Korunması' başlığı altında, 'Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça, yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça kimsenin üstü, özel kâğıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el koyulamaz.' hükmü yer almaktadır. Yine Anayasa'nın 21. maddesinde, ‘Konut Dokunulmazlığı' başlığı altında kimsenin konutuna dokunulamayacağı hükmü vardır." dedi.
 

ANAYASA'NIN AÇIKÇA İHLALİDİR

Yusuf Garip, "Anayasamız'da bu emredici hükümler varken, ‘Apart olan her yere gireceğiz.' sözü, hukuk devletinde kabul edilemez bir durumdur, Anayasa'nın açıkça ihlalidir. Sayın başkan, bu açıklamasını fiiliyata geçirdiği takdirde anayasal bir suç işlemiş sayılır. Sayın Gürlesin, bu açıklamasıyla gerçekten herkesin konutlarına girerek, yasalarda kendisine verilmeyen bir yetkiyi mi kullanmak istemektedir? Yoksa apart işletmeciği yapan kişilere ya da apart inşaatı yapıp satan bir kısım müteahhitlerin yaptığı imara aykırı, apart adı altında kullanılan yapıları yapıp satan ve kullananlara gözdağı mı vermektedir?" diye konuştu.

ZİNAYI SUÇ OLMAKTAN ÇIKARAZ ZATEN SİZSİNİZ

 

Apartların izinlerinin AKP belediyeleri tarafından verildiğini belirten Garip, "12 yıldır belediyeciliği, sizin partinizin seçilmiş başkanları yapmakta. Bu apartlar, sizin belediyenizin izni ve haberi olmadan mı yapıldı? Eğer bu apart inşaatları belediyenizin haberi ve izni olmadan yapıldıysa 12 yıldır bu kadar apart yapılmasına neden müdahale edilmemiştir.? 12 yıldır bu ülkede sizin partinizin iktidarı var. Bugünün üniversite gençliği 12 yıl önce ilkokul çağındaydı, sizin iktidarınızda büyüdüler ve üniversite gençliği oldular. Zinayı suç olmaktan çıkaran sizin iktidarınız. Neredeyse her ay yargı paketleri çıkaran iktidarınızda, neden zinayı suç haline getiren yasal düzenlemeler yapılmamıştır? Bizlerin zaten tasvip etmediği kızlı erkekli yaşanan apartların yaygınlaşması, sizin mensubu olduğunuz partinin iktidarı ve belediyeciliği döneminde oldu."dedi. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.