MHP'li Vekil Davutoğlu'na "Yola Döşenen Mayınları" Sordu!
 MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter TBMM'ne verdiği soru önergesinde son iki ay içerisinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yollara döşenmiş mayınların patlatılması yoluyla gerçekleştirilen terör saldırılarına hangi ihmallerin yol açtığını ve bu konuda herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.

 Yönter, Ahmet Davutoğlu'nun cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde HDP'li belediyelere aktarılan kaynaklar, yol yapım ihalelerini alan firmalar ve bu firmalarda çalışan personel ile ilgili bilgi talep ederken, bu saldırılara yol açan ihmaller ile ilgili bir soruşturma açılıp açılmadığını da sordu.

İşte Son Günlerde Türkiye'yi sarsan mayınlı saldırılar ile ilgili MHP'li Vekilin gündeme taşıdığı konular:

Son iki ay içerisinde ülkemizin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yollara döşenmiş mayınların patlatılması yoluyla gerçekleştirilen terör saldırıları kapsamında;

1- 2013-2015 yılları arasında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki HDP’li belediyelere; Genel Bütçe, İller Bankası, BELDES ve SUKAP projeleri kapsamında aktarılan parasal kaynak ne kadardır?

2- 2013 yılından itibaren Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki HDP’li belediyelerin İller Bankası kaynaklarını kullandığı BELDES ve SUKAP projeleri nelerdir? Karayolları Genel Müdürlüğü’nün karayolu yapım ihaleleri bölgedeki hangi karayollarını kapsamaktadır?

3- 2013 yılından itibaren özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün açmış olduğu yol yapım ihalelerini kazanan firmaların isimleri ve sahipleri kimlerdir?

4- 2013 yılından itibaren Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki HDP’li belediyelerde KPSS yoluyla istihdam edilen kamu personel sayısı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün açmış olduğu yol yapım ihalelerini kazanan firmaların yol yapımı işlerinde çalıştırdığı işçi sayısı ne kadardır?

5- Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, kanalizasyon çalışmaları ve asfaltlama bahanesi altında yollara mayın döşendiği gerçeği bu günlerde gün gibi ortada iken, bu düşmanca faaliyetler sırasında bölgedeki güvenlik ve istihbarat birimlerinin yolların mayınlandığına dair istihbaratı söz konusu olmuş mudur?

6- Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki yollara mayın döşendiğine dair istihbari bilgi iletilmemiş ise bölgedeki istihbarat görevlileri niçin bölgede bulunmaktadır? Yollara mayın döşendiğine dair bilgiler istihbarat tarafından verilmiş ise bu konuda yapılan çalışmalar ve alınan önlemler nelerdir?

7- Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde belediye su, kanalizasyon faaliyetleri ve karayolu yapımı kapsamında mayın döşendiği anlaşılan sahalarda faaliyette bulunan belediye çalışanları ve karayolu yapmakla yükümlü müteahhit firma yetkilileri ve çalışanları hakkında başlatılan veya sürdürülen adli soruşturma ve kovuşturma var mıdır?

gazete2023


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.